Wiadomości

W Gazoo Racing nawdychali się jakichś gazoo i zrobili sportowego Priusa. Oto Toyota GR Prius

Wiadomości 07.06.2023 86 interakcji

W Gazoo Racing nawdychali się jakichś gazoo i zrobili sportowego Priusa. Oto Toyota GR Prius

86 interakcji Dołącz do dyskusji

Samochód, o którym mowa nazywa się to Toyota Prius 24h LeMans Centennial GR Edition. Długa nazwa została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ ten nietypowy egzemplarz powstał z okazji świętowania setnej rocznicy legendarnego wyścigu Le Mans.

Na kilka dni przed setną rocznicą 24-godzinnego wyścigu Le Mans, która odbędzie się w nadchodzący weekend, Toyota zaprezentowała „sportową” wersję swojego najnowszego Priusa. Prius i sportowy to dwa słowa, które nie były widywane często w jednym zdaniu, ale… ten koncept ma pokazać, że takie połączenie może mieć sens. Szczególnie że nowy Prius ma bardzo ciekawą stylistykę oraz dynamiczną sylwetkę, przez co dobrze przyjmuje dodatki od działu sportowego Gazoo Racing.

Toyota Prius 24h Le Mans Centennial GR Edition jest hołdem dla historycznego wyścigu długodystansowego. Fakt, że japońscy inżynierowe wybrali na tegoroczną maskotkę swoją flagową hybrydę ma pokazać, jak wielką rolę w rozwoju technologii hybrydowej mają starty w Le Mans od 2012 roku, a warto zaznaczyć, że są to starty bardzo skuteczne.

GR Prius

Dość powiedzieć, że Toyota zapewniła sobie aż pięć kolejnych zwycięstw w Le Mans od 2018 roku i obecnie jest obrońcą tytułu. Z kolei tegoroczny bolid o oznaczeniu GR010 Hybrid ma zakusy, żeby przedłużyć passę i przypieczętować dominację Toyoty szóstym z rzędu zwycięstwem.

GR Prius

Co Toyota zrobiła z Priusa, że powstał GR Prius?

Zasadniczo poza białym kolorem uznawanym za sportowy w Japonii, to prezentowany egzemplarz otrzymał sporo elementów inspirowanych sportami motorowymi. Należą do nich maska ​​z włókna węglowego oraz pakiet aerodynamiczny składający się z nowych dokładek bocznych, dużego tylnego skrzydła oraz wydatnego tylnego dyfuzora. Wiele zmieniło się z przodu. Prius dostał zderzak z szeroką, prostokątną osłoną chłodnicy, dodatkowe oświetlenie (kwadratowe klastry reflektorów LED inspirowane GR010 Hybrid), splitter oraz kanardy.

GR Prius

W porównaniu ze standardowym Priusem GR Edition jest wyposażony w poszerzone nadkola w kontrastującej czerni. Podwozie uzbrojono w zmodyfikowane, sportowe zawieszenie i 18-calowe, sportowe felgi z oponami Michelin Pilot Sport 4S o profilu 235/50. Podobno układ hybrydowy również przeszedł kurację wzmacniającą.

 

Trzeba przyznać, że Gazoo Racing robi dla Toyoty kawał dobrej roboty. GR Supra, GR86, a także GR Yaris tworzą niesamowite sportowe trio, niespotykane u innych producentów. Teraz do tej grupy niespodziewanie dołączył, przynajmniej w jednym egzemplarzu, GR Prius. Trzeba mu przyznać, że wygląda bardzo fajnie. Jak ktoś do tej pory uważał, że jedyną słuszną modyfikacją do Priusa jest instalacja LPG oraz ściana z pleksi między przednimi oraz tylnymi fotelami to niech zobaczy, co można zrobić z nowym modelem. Gazoo Racing Prius? Dlaczego nie!

Toyota ramię w ramię z Mazdą

Co ciekawe event, na który powstał wyjątkowy Prius jest wydarzeniem współdzielonym z innym japońskim producentem – Mazdą. Obie firmy wraz z Japońską Narodową Organizacją Turystyki (JNTO) organizują wystawę w Wiosce Producentów w Le Mans. Dlaczego? W 1991 roku Mazda zdobyła zwycięstwo w Le Mans. Legendarny bolid  787B z silnikiem Wankla stał się wówczas pierwszym japońskim samochodem, który tego dokonał. Z kolei obecnie Toyota jest jedyną japońską marką samochodową, która bierze udział w tym najbardziej prestiżowym wyścigu długodystansowym. Wystawa, gdzie został zaprezentowany unikatowy GR Prius, jest hołdem dla tej spuścizny.

 

Czytaj dalej:

200 000 zł za Toyotę Prius. Jest polska cena nowej generacji

 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać