Wiadomości

Uważaj na stacje ładowania Orlenu. 5 z nich zablokuje ci 200 zł

Wiadomości 09.12.2020 255 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 09.12.2020

Uważaj na stacje ładowania Orlenu. 5 z nich zablokuje ci 200 zł

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz09.12.2020
255 interakcji Dołącz do dyskusji

Było miło, ale się skończyło. Orlen wprowadza opłaty za ładowanie.

Okres testowy się skończył, zaczynaja się schody, choć na razie to małe schodki. Orlen wprowadził opłaty za ładowanie samochodów elektrycznych, ale na razie tylko na 5 ze swoich stacji. To była ta dobra wiadomość. A teraz będą złe, będzie ich trzy. Trzecia spowoduje, że przed weekendową podróżą sprawdzicie, ile środków macie na koncie, choćbyście chcieli pobrać tylko kilka kilowatów.

Na których stacjach Orlenu trzeba płacić?

W końcu ładowanie na wszystkich stacjach Orlenu będzie płatne, to pierwsza zła wiadomość. W tym momencie (patrzy wyżej na datę publikacji tekstu) kierowcy samochodów elektrycznych będą musieli płacić na tych stacjach:

  • Wrocław, Szybowcowa 27
  • Gdynia, Morska 495
  • Kraków, Armii Krajowej 21a
  • Łódź, Brzezińska 25
  • Katowice, Piotrowicka 92.

Jeszcze jedna dobra wiadomość jest taka, że w 3 z tych miast są dostępne inne stacje Orlenu, na których nie trzeba jeszcze płacić za ładowanie. Niestety tego szczęścia nie doświadczą osoby pragnące naładować samochód w Łodzi i Gdyni, te miasta mają po jednej stacji ładowania Orlenu i tam płacić trzeba.

Druga zła wiadomość jest gorsza. Jest drogo, drożej niż na stacjach Greenway.

Cennik opłat za ładowanie – Orlen

Za ładowanie prądem przemiennym (AC) zapłacić trzeba 1,43 zł za każdą kilowatogodzinę. Ładowanie prądem stałym (DC) o mocy do 50 kW to już koszt 1,99 zł za 1 kWh. Prąd stały, ale o mocy do 150 kW, kosztuje już 2,39 zł/kWh.

Dodatkowo po upływie 45 minut ładowania prądem stałym, naliczana będzie opłata w wysokości 0,40 zł za każdą minutę. W przypadku prądu przemiennego, stawka jest identyczna, ale upłynąć musi 60 minut by zaczęto ją naliczać.

Sieć Greenway, w najdroższym planie bez wykupionego abonamentu, za 1 kWh prądu przemiennego nalicza 1,31 zł, a opłata za czas ładowania jest naliczana w tym przypadku po 180 minutach. Ładowanie prądem stałym bez wykupionego planu jest droższe, ale po skorzystaniu z któregoś z trzech proponowanych, potrafi wyraźnie stanieć.

Orlen o żadnym planie taryfowym na razie nie informuje. Ale to nie jest ta trzecia zła wiadomość.

Orlen zablokuje 200 zł na karcie

Nie trzeba się wczytywać w Regulamin, by to odkryć, tak jak robił to Adam w przypadku opłat za ładowanie w sieci PGE. Orlen informuje o tym dość czytelnie.

Przed rozpoczęciem sesji ładowania, na karcie płatniczej zostanie zablokowane 200 zł w przypadku ładowania prądem stałym i 150 zł przy ładowaniu prądem przemiennym.

Zapis regulaminu zapewnia wprawdzie, że

w przypadku kiedy należność za Usługę ładowania jest niższa od zablokowanej kwoty, różnica zostanie natychmiast zwrócona na konto Klienta

ale wyrażenie natychmiast może mieć różne oblicza, szczególnie gdy samochód ładujemy w weekend. To jak szybko dostaniemy pieniądze z powrotem może zależeć od naszego banku.

Jeśli w trakcie weekendu zaplanujemy długą podróż z częstym ładowaniem, może okazać się, że na koncie mamy zablokowane nie 200 zł, a 200 zł przemnożone przez liczbę rozpoczętych ładowań. A tych w trasie może uzbierać się sporo.

Nie jest to duży problem w przypadku 5 rozsianych po Polsce stacji ładowania, ale kiedyś może przysporzyć komuś kłopotu. Przysporzyć może nawet teraz, gdy ruszając w trasę, w której ktoś zaplanował wydać na ładowanie 50 zł i zostawił na koncie 100 zł. Co nie jest wcale pomysłem niedorzecznym, bo nikt kierowcom samochodów elektrycznych nie każe zawsze ładować aut do pełna. Gdy jest drogo, lepiej naładować się tylko trochę, tylko tyle by dojechać do domu.

Rozwiejmy ten zły nastrój jedną nadprogramową, bo dobrą wiadomością.

Aplikacja Orlen Charge

W przeciwieństwie do przywołanego wyżej PGE, Orlen postawił na własną aplikację obsługującą ładowanie w ich sieci. Nazywa się Orlen Charge i jest dostępna na oba najpopularniejsze systemy operacyjne naszych telefonów, Android i iOS.

Aplikacja Orlenu umożliwi wyszukanie stacji ładowania odpowiednich dla naszego pojazdu, którego parametry wprowadzimy w odpowiedniej sekcji. Stacje można wyszukać na mapie i sprawdzić ich dostępność. W trakcie ładowania aplikacja pokaże ile pobraliśmy energii i z jaką mocą ładuje się samochód.

A potem wystarczy zapłacić i nawet pobrać fakturę. I jeszcze poczekać na zwrot reszty z zablokowanych 200 zł, a może nawet z dużo większej kwoty. Czy naprawdę to blokowanie kwoty na koncie jest konieczne?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać