Ciekawostki

W opuszczonej zajezdni w Kijowie umiera 600 autobusów. Polscy eksploratorzy zrobili tam zdjęcia

Ciekawostki 12.08.2018 41 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 12.08.2018

W opuszczonej zajezdni w Kijowie umiera 600 autobusów. Polscy eksploratorzy zrobili tam zdjęcia

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz12.08.2018
41 interakcji Dołącz do dyskusji

Miejsce, które wygląda jak gotowy plan do filmu. Miejsce, które zachwyca, a jednocześnie przeraża. Te zdjęcia wykonane przez duet Durak/Davis Urbex naprawdę robią wrażenie. Tak właśnie wygląda obecnie opuszczona zajezdnia autobusowa w Kijowie.

Zajezdnia autobusów i trolejbusów miejskich w Kijowie na Ukrainie kiedyś tętniła życiem. Teraz stała się cmentarzyskiem zakurzonych, pordzewiałych pojazdów.

Miejsce, które poraża swoim ogromem

Opuszczona zajezdnia Kijów
Nawet dach robi wrażenie / @durakdavisurbex

Budynek został stworzony w latach 70-tych jako wielki garaż i hala naprawcza. Wszystko zmieniło się w 1986 roku, po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Po ewakuacji mieszkańców Prypeci do zajezdni trafiło kilkadziesiąt napromieniowanych pojazdów.

Później zamknięto mieszczący się w części hali warsztat i garaż stopniowo stał się magazynem zużytych miejskich i podmiejskich autobusów. Wprowadzano tu i porzucano zużyte maszyny, z niektórych czerpiąc części zamienne, inne po prostu stały i korodowały – ten stan trwa do dziś.

Pojazdów jest zapewne ok. 600. Trudno je dokładnie zliczyć

Opuszczona zajezdnia autobusowa Kijów
Autobusy i trolejbusy zajmują całą halę / @durakdavisurbex

Na terenie zajezdni można znaleźć wszystkie typy miejskich i dalekobieżnych pojazdów od lat 50-tych XX wieku, do początków XXI wieku.

I chociaż miejsce zostało zaprojektowane i wybudowane, by pomieścić 300 pojazdów, dziś znajduje się ich tam ponad 600. Są to autobusy, busy i trolejbusów w różnym stanie rozkładu.

Poustawiano je tak ciasno obok siebie, że aby dostać się do środka „cyrku”, jak określa się potocznie budynek, trzeba chodzić po dachach i przeskakiwać z autobusu na autobus – tłumaczą autorzy fotografii.

Całość robi niesamowite wrażenie. Duża, zakurzona hala i setki pojazdów, które kiedyś jeździły po ulicach i przewoziły ludzi. Teraz stoją niepotrzebne i unieruchomione.

Zdjęcia, które nie pozostawiają obojętnym.

Opuszczona zajezdnia autobusowa w Kijowie nie jest udostępniona dla postronnych, o czym warto pamietać, zanim zaplanujecie wycieczkę na Ukrainę. Jak piszą autorzy zdjęć, wykonanie ich wcale nie było takie proste.

Dachy uginają się pod krokami, a każdy błysk latarki może naprowadzić na nas ochroniarzy z psami. Ciężko robi się zdjęcia wiedząc o tym, że światło tak potrzebne do fotografii może być naszą zgubą – opisują.

Wszystkie zdjęcia znajdziecie tutaj. Polecamy, bo są naprawdę niesamowite.

Zdjęcie główne użyte za zgodą autora

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie