Wiadomości

Wjechali Oplem na gorący asfalt, czyli jak w pięć sekund zniszczyć komplet opon

Wiadomości 09.08.2022 89 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 09.08.2022

Wjechali Oplem na gorący asfalt, czyli jak w pięć sekund zniszczyć komplet opon

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz09.08.2022
89 interakcji Dołącz do dyskusji

Bardzo mi przykro, ale szanse, że opony po wjechaniu na gorący asfalt będą się nadawały do użytku są marne.

Pewien Opel w warszawskiej dzielnicy Białołęka na robocie nie klęka. Przejechał przez gorący, świeżo wylany asfalt, ale to może być końcówka jego podróży. Opony się nie zaprzyjaźnią z mieszanką mineralno-asfaltową, a raczej zaprzyjaźnią się z nią zbyt mocno.

Opony a gorący asfalt

Taki post pojawił się na grupie Informator Dzielnicy Białołęka, o taki, o, o tutaj niżej.

Ci kierowcy zignorowali zakaz wjazdu, kilka rzędów barierek i… ich spokoju nie zmąciły jeżdżące walce/sprzęty budowlane 😉Smoła i opony – to da się naprawić? 🤔

Posted by Informator Dzielnicy Białołęka on Monday, August 8, 2022

Za długi nie jest, ale jestem w stanie przewidzieć ciąg dalszy. Kierowca Opla może i przejechał przez świeżo wylany asfalt, ale jego przygoda z jeżdżeniem na tym komplecie ogumienia może nie potrwać długo. Trzeba było nie ignorować pojazdów budowlanych i oznakowania.

Jak usunąć asfalt z opon?

Gorąca mieszanka elegancko przywrze do ogumienia, a usunąć będzie ją bardzo ciężko. Wtopiony w oponę asfalt zepsuje wyważenie koła i właściwości trakcyjne opony, co na pewno będzie mocno dokuczliwe w trakcie jazdy. Można zakupić rozmaite środki, które pomogą usunąć asfalt z opony, ale jego zniknięcie (a sukces wcale nie jest przesądzony) to może nie być koniec kłopotów. Opona może zostać nieodwracalnie zniszczona, gdyż gorący asfalt mógł wniknąć w bieżnik opony i go uszkodzić. Podobny efekt przyniesie skrobanie drucianą szczotką, szanse, że druty nie porysują opony są znikome. Ratowanie tych opon środkami chemicznymi i szczotką ma szanse powodzenia przy niewielkich zabrudzeniach asfaltem. Tu raczej na takie się nie zanosi.

Cała nadzieja dla Opla jest taka, że asfalt tylko na zdjęciu wygląda na świeży. Jeśli dobrze nie przywarł do opon, to może się wykruszyć w czasie jazdy. Te piękne ślady na asfalcie jednak nie sugerują, że zdążył już ostygnąć za nim wjechał na nie samochód.

A poza oponami, to niech kierowca Opla jeszcze lakier obejrzy, czy przypadkiem sam go sobie nie ochlapał asfaltem. Zamiast szukać, jak usunąć asfalt z opon, niech zapyta wyszukiwarkę, gdzie jest najbliższy PSZOK. Tam jest miejsce jego opon.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać