Wiadomości

Gruzja: Trzy osoby zmarły na COVID-19. Odpowiedź: zakaz jeżdżenia samochodem

Wiadomości 17.04.2020 454 interakcje
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 17.04.2020

Gruzja: Trzy osoby zmarły na COVID-19. Odpowiedź: zakaz jeżdżenia samochodem

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz17.04.2020
454 interakcje Dołącz do dyskusji

Martwiłeś się, że nasze ograniczenia w przemieszczaniu się samochodem są zbyt restrykcyjne. Spójrz na Gruzję. Od dziś nie wolno jeździć w ogóle.

Nasze ograniczenia w przemieszczaniu się samochodem nie były przesadnie dokuczliwe. Od jeżdżenia bez celu, a przynajmniej bez celu służącego zaspokajaniu podstawowych potrzeb, można się powstrzymać. Gruzini muszą przesiąść się na rowery, mimo że z oficjalnych statystyk nie wynika by kraj został przytłoczony liczbą zachorowań i zgonów.

Trudno powiedzieć, że Gruzja jest krajem, w którym na dobre rozszalał się COVID-19. W ciągu ostatniej doby wykryto 34 nowe przypadki zakażenia, a 348 łącznie. Do tej pory zmarły 3 osoby, a 77 wyzdrowiało.

Ograniczenia w przemieszczaniu się samochodem – Gruzja

Sytuacja zdaje się nie wyglądać tragicznie, ale wydłużenie stanu wyjątkowego (który miał zakończyć się 21 kwietnia) do 10 maja, to ewidentnie dla Gruzinów zbyt mało. Od dwóch dni nie można było wjechać lub wyjechać z Tbilisi, Kutaisi, Batumi i Rustawi – największych gruzińskich miast. Wrócić do nich mogli tylko zameldowani w nich mieszkańcy. Teraz nie będzie można jeździć w ogóle.

ograniczenia w przemieszczaniu się samochodem

Mieszkańcy Gruzji muszą nosić maseczki przebywając w przestrzeni publicznej, ale rozważania, czy trzeba je nakładać prowadząc samochód ich nie dotyczą. Gruzini nie mogą już prowadzić samochodów.

ograniczenia w przemieszczaniu się samochodem
Natężenie ruchu ulicznego w Tbilisi obecnie.

Od dziś obowiązuje w Gruzji całkowity zakaz ruchu samochodów osobowych i innych pojazdów mechanicznych z wyjątkiem motocykli i motorowerów. Można również przemieszczać się na rowerze.

ograniczenia w przemieszczaniu się samochodem
I zazwyczaj w piątek.

Zakaz potrwa do 21 kwietnia i nie dotyczy przewozów towarów i ich dostaw. Ograniczenia dotyczą również taksówek. Firmy, który otrzymały zezwolenie na wznowienie działalności, mają wystąpić o wydanie pozwoleń na przemieszczanie się dla swoich pracowników. Transport pracownika do i z miejsca pracy, powinien być zapewniony przez pracodawcę.

Decyzję podjęto w celu złagodzenia etapu aktywnego rozprzestrzeniania się wirusa, a jej bezpośrednią przyczyną był intensywny ruch uliczny – tak sprawę przedstawił Irakli Chikovani, rzecznik premiera. Przewidział on również znaczący wzrost zakażeń w najbliższych tygodniach i zaapelował do obywateli o pozostanie w domach.

Obowiązek noszenia maseczek

Wprawdzie Gruzini będą rzadko mieli okazję nałożyć maseczkę w samochodzie, ale w przestrzeni publicznej nosić muszą je tak jak my. Podmioty publiczne, które nie wyegzekwują nakazu zasłaniania twarzy na swoich terenie, czeka kara w wysokości 15 000 gruzińskich lari, co stanowi równowartość blisko 20 000 zł. Będą za to mogli odwiedzić świątynie w czasie świąt, motocyklem, rowerem lub na piechotę.

Dominującą religią w Gruzji jest prawosławie, święta Wielkanocne rozpoczynają się dopiero w ten weekend. Dlatego istotne jest, iż zezwolono wiernym na uczestnictwo w nocnej liturgii w cerkwiach, mimo obowiązującej godziny policyjnej od 21 do 6 rano. Będą musieli tylko zachować dwumetrowe odstępy, a małych cerkwiach będą mogli przebywać tylko duchowni. Zamknięte za to będą cmentarze.

Ograniczenia w transporcie osób postępują

Decyzja o zakazie jazdy samochodem jest radykalna, ale najwyraźniej poprzednie nie przyniosły pożądanych skutków. Już w połowie marca zawieszono funkcjonowanie popularnych tzw. marszrutek, czyli niewielkich busów do przewozu osób. Stanowiły wyjątkowe ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakaz ten niestety był póżniej wielokrotnie naruszany i codziennie informowano o kolejnych takich przypadkach.

Gruzini przemieszczali się zbyt chętnie, odebrano im więc w końcu najwygodniejszy środek transportu. Niech to będzie dla nas przestrogą. Liczba ludności w Gruzji to 3,7 miliona osób. W Polsce zamieszkałej przez 38 milionów osób, potwierdzono 8 214 przypadki i odnotowano 296 zgonów powodowanych koronawirusem. W Gruzji zakażonych 0,009 proc. obywateli, u nas jest to 0,02 proc. Czy zatem już dawno powinniśmy przestać jeździć samochodem?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać