Porady / Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Ograniczenia prędkości – jak szybko można jeździć w obszarze zabudowanym i poza nim?

Porady / Bezpieczeństwo ruchu drogowego 26.03.2023 20 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 26.03.2023

Ograniczenia prędkości – jak szybko można jeździć w obszarze zabudowanym i poza nim?

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk26.03.2023
20 interakcji Dołącz do dyskusji

Jakie ograniczenia prędkości obowiązują na polskich drogach? Czy po godzinie 23 można jeździć szybciej? Oto kilka odpowiedzi na pytania, które uchronią was przed słonymi mandatami.

Jazda niezgodnie z przepisami naprawdę się nie opłaca. Od czasu wprowadzenia nowego taryfikatora mandatów, zamiast kilkuset złotych, za zbyt szybką jazdę grożą mandaty znacznie przekraczające jeden tysiąc. Co więcej, obecnie w związku z wejściem w życie przepisów o recydywie, za popełnienie tego samego wykroczenia ponownie w ciągu dwóch lat grozi mandat w podwójnej wysokości. Można zapłacić za przekroczenie prędkości nawet 5000 złotych. Kara pieniężna to jedno, drugie to punkty karne. Można dostać ich za jednym razem aż kilkanaście i szybko pożegnać się z prawem jazdy. Dokument może też zostać zatrzymany na trzy miesiące za przekroczenie dopuszczalnej szybkości o co najmniej 51 km/h w terenie zabudowanym.

To oznacza jedno – warto sprawdzić, jakie są ograniczenia prędkości

Podczas jazdy można spotkać się z wieloma typami dróg i czasami nie od razu wiadomo, po czym jedziemy i jak szybko możemy to robić. Warto więc odświeżyć sobie znajomość przepisów, nawet jeśli komuś wydaje się, że zna je doskonale. Pamiętajmy, że kodeks się zmienia i jeśli ktoś zdawał prawo jazdy np. dwie dekady temu, rozporządzenia były wtedy inne.

Ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym

W terenie zabudowanym należy poruszać się z prędkością maksymalnie 50 km/h, o ile znaki nie wskazują inaczej. Czasami na niektórych odcinkach podwyższają dozwoloną szybkość, choć zdarza się, że także ją obniżają, np. do 30 km/h. Takich miejsc będzie więcej, gdy w życie wejdzie chociażby Strefa 30 w Warszawie. Warto też pamiętać, że znak „strefa zamieszkania” ogranicza prędkość do 20 km/h. Nie musi być obok ustawionego osobnego znaku z dwudziestką w czerwonym kole.

Czy po 23 można jeździć szybciej?

Nie. Jeszcze do niedawna obowiązywały przepisy, według których między 23 a 6 rano można było jechać 60 km/h tam, gdzie za dnia obowiązywało ograniczenie do 50 km/h. Zostały jednak zmienione i teraz pięćdziesiątka obowiązuje przez całą dobę.

ograniczenia

Ile można jechać poza terenem zabudowanym?

To zależy od typu drogi. Na drodze jednojezdniowej, na której stworzono jeden pas ruchu w każdym kierunku, wyjściowo obowiązuje ograniczenie do 90 km/h. Znaki często obniżają tę prędkość np. w rejonie skrzyżowań, więc warto mieć się na baczności. Policja często ustawia się z radarem właśnie przy ograniczeniach.

Droga poza terenem zabudowanym, która ma dwa pasy w każdą stronę to miejsce, w którym można nieco przyspieszyć. Dopuszczalna prędkość w takiej sytuacji to 100 km/h.

Ile można jechać po drodze ekspresowej?

Ograniczenia prędkości na drogach ekspresowych i autostradach bywają… często łamane przez kierowców. Dwujezdniowa droga z zielonymi tablicami i oznaczeniem „S” to taka, po której można jechać nie więcej niż 120 km/h. Na jednojezdniowej drodze ekspresowej możemy poruszać się z maksymalną prędkością 100 km/h.

Z kolei na autostradzie obowiązuje limit 140 km/h. Kiedyś było to o 10 km/h mniej, ale przepisy się zmieniły. Uwaga – w innych europejskich krajach zwykle można jechać maksymalnie 130 km/h, a nawet wolniej. Warto o tym pamiętać i nie przyzwyczajać się do polskich, dość mało restrykcyjnych ograniczeń podczas jazdy np. na wakacje.

Ograniczenia prędkości dla aut ciężarowych

Wszystkie podane wyżej dane dotyczą aut osobowych. Kto jedzie ciężarówką, musi zwolnić. W mieście akurat niekoniecznie, bo limit w terenie zabudowanym dla aut ciężarowych to także 50 km/h (i 20 km/h w strefie zamieszkania). Sytuacja zmienia się jednak po minięciu znaku z przekreślonymi domkami. Tam, gdzie osobówki mogą jechać 90 km/h, kierowca ciężarówki musi jechać 70 km/h. Potem ograniczenie jest już takie samo niezależnie od typu drogi – na drodze dwujezdniowej i ekspresowej maksimum dla takiego pojazdu to 80 km/h.

Ograniczenie prędkości dla ciężarówek na autostradzie

Także na autostradzie ciężarówki nie mogą legalnie zbliżyć się do „ogranicznika”, w większości pojazdów ustalonego na okolice 90 km/h. Limit to 80 km/h. Pamiętajcie o tym, narzekając któregoś razu na powoli wyprzedzający zestaw na lewym pasie. Jeśli jedzie 90 km/h to… i tak jego kierowca łamie przepisy. Mógłby jechać jeszcze wolniej.

odcinkowy pomiar prędkości polska 2022

Czytaj również:

Słupek A w aucie przeobraża się w narzędzie zagłady. Chowa pieszych

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać