Porady

Odholowanie samochodu? Za te rzeczy może ci to grozić

Porady 22.01.2023 8 interakcji
Piotr Szary
Piotr Szary 22.01.2023

Odholowanie samochodu? Za te rzeczy może ci to grozić

Piotr Szary
Piotr Szary22.01.2023
8 interakcji Dołącz do dyskusji

Odholowanie samochodu to dla jego właściciela często spory problem. Na szczęście ta wątpliwej jakości atrakcja czeka głównie na tych, którzy naprawdę mocno coś przeskrobali.

Można powiedzieć, że odholowanie samochodu to taka kara typu dwa w jednym: nie dość, że wiąże się z uszczupleniem finansów (bo zwykle wiąże się z mandatem i dodatkowo koniecznością zapłaty za holowanie czy np. za postój pojazdu na parkingu policyjnym), to jeszcze ze stratą czasu – co dla niektórych osób jest nawet bardziej uciążliwe. Dobra informacja jest taka, że aut nie odholowuje się za jakieś drobiazgi – jeśli więc np. policja zauważy, że bez powodu użyłeś klaksonu w terenie zabudowanym, to nie będą cię straszyć lawetą.

Oto lista przewin, za które grozi odholowanie samochodu

1. Parkowanie w miejscu oznaczonym tabliczką informującą o możliwości odholowania

Niby oczywiste, a jednak się zdarza. Ważną informacją jest tutaj to, że odholowanie może dotyczyć każdego pojazdu za wyjątkiem pojazdów uprzywilejowanych czy specjalistycznych w trakcie pracy czy wykonywania odpowiednich czynności. Ryzykujesz odholowaniem nawet jeśli auto nie powoduje utrudnień ani zagrożenia w ruchu dla innych uczestników ruchu.

2. Parkowanie w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia to ruch lub zagraża innym uczestnikom ruchu

W takiej sytuacji tabliczka informacyjna nie jest niezbędna. Zasada jest prosta – jeśli miejsce postoju twojego samochodu jest dla innych problematyczne i na dodatek zaparkowałeś niezgodnie z przepisami – spodziewaj się lawety.

3. Postój na miejscu dla inwalidów bez widocznej karty parkingowej uprawniającej do tegomiejsce parkingowe dla niepełnosprawnych

Nadal regularnie zdarza się, że osoby całkowicie sprawne zajmują miejsca dla niepełnosprawnych – zwykle z lenistwa, żeby nie trzeba było daleko chodzić np. do sklepu. Jest to moralnie naganne i oczywiście niezgodne z przepisami. I na szczęście kwalifikuje się do odholowania auta.

Warto mieć na uwadze, że są sytuacje, gdy osoba pełnosprawna może legalnie zaparkować na miejscu dla inwalidów. Pierwsza z nich jest dość typowa: chodzi tu o podróżowanie z co najmniej jednym pasażerem niepełnosprawnym, pod warunkiem, że ów pasażer posiada kartę parkingową wystawioną na swoje nazwisko. Jeśli nie – na niebieskiej kopercie parkować nie można.

Druga opcja dotyczy warunków zimowych – nie ma bowiem obowiązku, by miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych były oznaczone zarówno znakami poziomymi jak i pionowymi, te pierwsze wystarczą. Skutkuje to jednak tym, że jeśli spadnie śnieg i te znaki poziomie zasypie – a pionowych brak – to można legalnie na takim miejscu stanąć. Z tego względu zarządcy parkingów, gdzie odpowiedniego oznakowania pionowego nie ma, powinni szczególnie dbać o kwestię odśnieżania. Inna rzecz, że jeśli kierowca pozostawi samochód na niebieskiej kopercie, a w międzyczasie śnieg stopnieje – laweta jak najbardziej może się pojawić i odholować pojazd.

4. Przekroczenie dopuszczalnej masy, nacisku osi lub wymiarów

Tutaj sprawa dotyczy najczęściej parkowania na chodnikach. Wiele samochodów, szczególnie SUV-ów i dostawczych, legalnie w takich miejscach parkować nie może, zwykle ze względu na zbyt wysoką dopuszczalną masę całkowitą. Zainteresowanych tematem odsyłam do naszej listy SUV-ów, którymi na chodniku parkować nie można.

odholowanie samochodu

5. Stan auta zagraża bezpieczeństwu lub środowisku lub gdy powoduje uszkodzenie drogi

Wystające ostre krawędzie, wycieki płynów i tak dalej. Jeśli pojazd przypomina konstrukcję ze złomu rodem z Mad Maxa lub po prostu jest po niefortunnej stłuczce, po której nie może kontynuować jazdy, to można już wypatrywać laweciarza.

wypadek Olsztyn Polonez
fot. KMP w Olsztynie

6. Samochodem kierowała osoba nietrzeźwa lub nieposiadająca uprawnień do kierowania pojazdami

Ten punkt dotyczy też osób, którym zatrzymano prawo jazdy. Kiedy odholowanie pojazdu jest praktykowane? Wtedy, gdy nie ma możliwości zabezpieczenia pojazdu w inny osób, co zwykle oznaczałoby przekazanie go np. komuś z rodziny czy znajomych zatrzymanego – oczywiście pod warunkiem, że ta osoba dotarłaby na miejsce trzeźwa, nie pod wpływem substancji odurzających i posiadająca uprawnienia do kierowania danym pojazdem. Nie ma opcji, że policja pozwoli komuś z prawem jazdy kategorii B na przeparkowanie np. pojazdu dostawczego o DMC przekraczającym 3,5 t.

7. Brak potwierdzenia opłacenia składki OC, gdy samochód jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem UE, EFTA lub Konfederacją Szwajcarską

EFTA to Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu. W pozostałych sytuacjach brak zapłaty składki OC (czy raczej: brak zawarcia polisy, bo termin płatności może być dłuższy) nie grozi odholowaniem, o ile pojazd zaparkowany jest zgodnie z przepisami. Trzeba co prawda obawiać się wezwania ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale to już inna kwestia – i problem właściciela auta.

Odholowanie auta – jakie koszty się z tym wiążą?

Konkretne kwoty zależą i od rodzaju pojazdu, od tego, kiedy go odbierzemy, i jeszcze od kilku innych czynników. Istnieją co prawda przepisy ustalające maksymalną stawkę za odholowanie, ale do tego dochodzi chociażby koszt postoju na parkingu policyjnym. W 2022 r. za samo odholowanie samochodu o DMC do 3,5 t płaciło się maksymalnie 542 zł. Dla motocykla było to maksymalnie 251 zł, dla roweru, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego (UTO) i motoroweru – 128 zł, ale już np. dla pojazdu o DMC przekraczającego 16 t – 1409 zł. Dodatkowy bonus był dla ciężarówek przewożących materiały niebezpieczne – stawka maksymalna za odholowanie wzrastała wtedy do 1714 zł.

W 2023 r. niektóre z kwot wzrosły

Np. za odholowanie auta do 3,5 t zapłacimy w najgorszym przypadku 606 zł, za większego dostawczaka czy busa (DMC pomiędzy 3,5 a 7,5 t) 757 zł (obecnie to 677 zł), za pojazd o DMC ponad 16 t – 1576 zł, a za pojazd z materiałami niebezpiecznymi – 1917 zł. Stawki za najmniejsze i najlżejsze pojazdy nie uległy zmianie.

Mercedes Unimog laweta
fot. Bonhams

Druga kwestia to opłata za przechowanie na parkingu policyjnym. Najmniej za dobę płaci się oczywiście za pojazdy najmniejsze – za rower, UTO, hulajnogę elektryczną i tak dalej płaci się maksymalnie 24 zł, w 2023 r. ta stawka nie uległa zmianie. W przypadku motocykla kwota maksymalna rośnie do 33 zł, ale ponownie: w 2023 r. stawka nie uległa zmianie. Kwota maksymalna wzrosła natomiast w przypadku większych pojazdów: jedna doba parkowania auta do 3,5 t na parkingu policyjnym w 2022 r. kosztowała maksymalnie 46 zł, w 2023 r. jest to 52 zł. Samochód dostawczy czy inny pojazd o DMC pomiędzy 3,5 a 7,5 t obecnie może być obciążony kwotą 68 zł za dobę postoju na parkingu policyjnym, w 2022 r. było to 60 zł za dobę. Pojazd o DMC ponad 16 t – obecnie płaci się maksymalnie 173 zł, w zeszłym roku była to kwota 154 zł. Pojazd z materiałami niebezpiecznymi? Tutaj kwota wzrosła z 225 do 252 zł.

Do powyższych kwot należy doliczyć koszt mandatu.

Pamiętać należy, że odbiór pojazdu z parkingu policyjnego musi zostać poprzedzony uiszczeniem należności, a jeśli nie możemy go odebrać osobiście – np. z powodu zatrzymanego prawda jazdy – to na parking należy udać się z kimś, kto będzie mógł wsiąść za kierownicę. Zwróć też uwagę na godziny otwarcia parkingu: niektóre są czynne całodobowo, ale inne – tylko przez część dnia, np. od 8 do 16.

Wszystko jasne? To leć po swój wóz i nie grzesz więcej.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać