Wiadomości

Oto nowy wzór tablic rejestracyjnych. Widzieliście je już na samochodzie?

Wiadomości 27.07.2020 473 interakcje
Michał Koziar
Michał Koziar 27.07.2020

Oto nowy wzór tablic rejestracyjnych. Widzieliście je już na samochodzie?

Michał Koziar
Michał Koziar27.07.2020
473 interakcje Dołącz do dyskusji

Od 11 lipca zaczął obowiązywać nowy wzór tablic rejestracyjnych. Podobno ma on utrudnić podrabianie, jednocześnie nie wprowadzając żadnych utrudnień dla kierowców, którzy np. muszą zamówić duplikat tablicy.

Zmiany w polskich blachach to pomysł Ministerstwa Infrastruktury na utrudnienie ich podrabiania. Oprócz stosowanej do tej pory naklejki z hologramem nowe tablice są grawerowane techniką laserową. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od obowiązującego do tej pory wzoru z wąską czcionką. Dopiero pod odpowiedni kątem zobaczymy orzełka, oznaczenie producenta, numer certyfikatu oraz numer rejestracyjny. Co ważne, naklejki z hologramem na tablicę nie znikną. Oba zabezpieczenia mają być stosowane równolegle. Prawdopodobnie jest to przygotowanie do wprowadzenia w życie przyjętego przez Sejm pakietu deregulacyjnego, obejmującego m. in. wycofanie szpetnych naklejek kontrolnych na szybę.

Podobno podrobienie takiego grawerunku jest trudne i powinno ułatwić służbom szybką weryfikację prawdziwości tablic rejestracyjnych. Ciekawe jak grawerunki będą się zachowywały w blasku flesza fotoradaru – czy pozwolą już na zdjęciu określić legalność tablic.

Kto z Was widział już nowy grawer na tablicach rejestracyjnych ?Zdjęcie podesłał nam Witold Skoracki któremu bardzo…

Opublikowany przez Muzeum Tablic Rejestracyjnych i Pojazdów w Żeliszewie Poniedziałek, 27 lipca 2020

Nowy wzór tablic rejestracyjnych w praktyce.

Co poprawki we wzorze blach zmieniają dla kierowców? Wbrew pozorom niewiele. Po pierwsze nie każdy od razu je dostanie rejestrując samochód. Nowy wzór tablic rejestracyjnych będzie wydawany w urzędzie równolegle z zapasami starych blach, aż do ich wyczerpania. W przypadku aut już zarejestrowanych nie zmienia się nic. Co do kwestii wyrabiania duplikatu jednej tablicy, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się w jednym z warszawskich wydziałów komunikacji, że będzie to możliwe dla aut z blachami wykonanymi według wzoru z wąską czcionką, obowiązującą od 1,5 roku.

W skrócie: jeśli masz tablice wydane ponad 1,5 roku temu, to tak jak do tej pory, w razie zgubienia jednej tablicy musisz zamówić cały komplet, ponieważ zmieniła się trochę czcionka. Natomiast mając blachy z nowym wzorem napisu, ale bez graweru – spokojnie możesz zamówić jeden duplikat. Wyjątkowo wygląda na to, że miłościwie panujący wprowadzają drobną zmianę dotyczącą aut bez utrudniania życia kierowcom.

Widzieliście już na żywo nowy wzór tablic rejestracyjnych z grawerunkiem?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać