Lokowanie produktu

Nowy samochód to brak stresu. A jeszcze większy brak stresu to samochodowy najem

Lokowanie produktu 21.04.2023 29 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 21.04.2023

Nowy samochód to brak stresu. A jeszcze większy brak stresu to samochodowy najem

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz21.04.2023
29 interakcji Dołącz do dyskusji

Tego poszukujemy przez całe nasze motoryzacyjne życie. Oczekujemy przyjemności z posiadania samochodu, ale nie chcemy się martwić jego obsługą i nie lubimy być zaskakiwani przez nagle pojawiające się koszty. Najem samochodu to odpowiedź na potrzebę bezstresowego użytkowania auta.

Jak najprościej wytłumaczyć komuś różnicę między zwykłym leasingiem auta a najmem samochodu? Gdy dochodzi do nieprzewidzianej awarii, leasingodawca, dzwoniąc do serwisu, mówi: zepsuł mi się samochód. Najemca mówi w takiej sytuacji: zepsuł wam się samochód, proszę mi go naprawić. Ta perspektywa przeniesienia odpowiedzialności za stan auta jest niezwykle kusząca dla klientów zainteresowanych finansowaniem samochodu. Chcą martwić się jak najmniej, a użytkowanie samochodu ma generować jedynie przewidywalne koszty.

Potwierdzają to liczby

Jak wynika z danych za 2022 rok Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów – maleje popularność klasycznych form finansowania nowych samochodów przez przedsiębiorców w Polsce. Zakupy z własnych środków czy z wykorzystaniem kredytu lub klasycznego leasingu zanotowały spadek sprzedaży na poziomie 14 proc. rok do roku. Jednocześnie rosła popularność najmu.

Z badania przeprowadzonego przez Opinia24 na zlecenie marki Škoda wynika, że polscy kierowcy najczęściej obawiają się niespodziewanej awarii auta (51 proc.) oraz kosztów związanych z naprawami (44 proc.). Łatwo więc odgadnąć, dlaczego najem ze stałą miesięczną opłatą to zyskująca popularność forma finansowania.

Wygoda przede wszystkim

Już ponad 10 lat temu naukowcy wskazywali, że konsumenci orientują się coraz bardziej na przyjemność. Tak dowodził Felicjan Bylok z Politechniki Częstochowskiej w artykule „Orientacja na przyjemność w zachowaniach klientów”, gdzie obficie cytował innych naukowców. Pisał, że „jednym z celów jest dążenie do przeżywania przyjemności i przygody w konsumpcji. Dobra konsumpcyjne nie służą jedynie zaspokojeniu potrzeb, ale są źródłem doznawania przyjemności”. Jeśli poszukujemy przyjemności, to po co martwić się samochodem?

W czasie pandemii wiele dotychczasowych zakupów przeniosło się do internetu, a gdy już mogły wrócić do formy stacjonarnej, to pozostały on-line. Nawet wybór i zakup samochodów znalazł swoje miejsce w sieci. Kto użyje zmywarki do naczyń, nie będzie chciał wrócić do zmywania ręcznego. Możliwość wybrania adresu w nawigacji za pomocą głosu wypiera tradycyjne klikanie w klawiaturę smartfona. Otwieranie auta z pilota zawsze wygra z przekręcaniem kluczyka i w końcu przegra z bezkluczykowym dostępem. Wygoda zawsze wygrywa, także w motoryzacji.

Przewidywalne koszty najmu auta

To przejdźmy w końcu do najmu – czym on jest i jakie są jego plusy? To forma finansowania, która jest odpowiedzią na zmianę stylu życia klientów. Najem samochodu jest wygodniejszy niż zakup na raty lub tradycyjny leasing. Wszystkie dodatkowe koszty, jakie ponosimy, zawarte są w jednej, stałej miesięcznej opłacie. Nie trzeba martwić się ubezpieczeniem samochodu, kosztami serwisu, okresowymi przeglądami, zakupem opon czy nieprzewidzianymi awariami. Lista spraw, którymi trzeba się zazwyczaj zajmować, jest dość długa, a koszty z nimi związane, czasami trudne do przewidzenia. Nie w tym przypadku.

Przewidywalne koszty to jedna z zalet tej formy finansowania. Opłata za korzystanie z samochodu w ramach najmu nie ulegnie zmianie podczas trwania umowy, w związku z tym nie zaskoczą nas niespodziewane koszty napraw, serwisowania czy rosnących składek ubezpieczeniowych. Jedni wolą liczyć na to, że najbliższy rok będzie łaskawy pod względem niespodziewanych wydatków, dla innych przewidywalne koszty to maksymalny komfort. Otrzymamy też wsparcie doradcy, które przyda się w przypadku nieoczekiwanych sytuacji na drodze, a na zakończenie umowy nie trzeba martwić się odsprzedażą auta. Taka przewidywalność dla wielu osób oznacza brak stresu i tym samym wygodne użytkowanie.

Jak wygląda oferta najmu samochodu?

Przykładem firmy, która w swojej ofercie ma produkt Najem, jest Volkswagen Financial Services. To od klienta zależy, ile chciałby zapłacić na początku umowy (możliwy jest brak opłaty początkowej) i jaki wybrać okres finansowania. Formuła wynajmu to możliwość wymiany auta na nowe nawet co 12 miesięcy, bez martwienia się ewentualnymi uciążliwościami związanymi ze sprzedażą samochodu na rynku wtórnym. Klienci mają wszystko w stałej miesięcznej opłacie. Dostają w niej ubezpieczenie OC i AC, pełną obsługę serwisową, ewentualne naprawy przy prawidłowej eksploatacji pojazdu, okresowe badania techniczne, opcję wymiany opon, a także wsparcie Assistance. W Najmie zawarto też pomoc w organizacji holowania samochodu, odbiór pojazdu po naprawie, powrót kierowcy do domu bądź nocleg w hotelu. Podczas ewentualnej naprawy klient otrzymuje samochód zastępczy – bez żadnych dodatkowych kosztów.

– Jako Volkswagen Financial Services, lider nowoczesnej mobilności, wsłuchujemy się w potrzeby rynku, a taką potrzebą, jaką sygnalizowali nam klienci, było stworzenie produktu, który uwzględniałby wszystko w ramach stałej, miesięcznej opłacie. Tak powstał produkt Najem. Chcemy, aby każdy kierowca mógł bez stresu korzystać z auta, nie martwiąc się ukrytymi kosztami i niespodziewanymi wydatkami. Przykładowo należąca do Grupy Volkswagen marka Škoda oferuje produkt Škoda Najem All Inclusive, w ramach którego można wybierać wśród następujących modeli aut: Fabia, Kamiq, Karoq i Enyaq – mówi Michał Dyc, dyrektor Departamentu Sprzedaży w Volkswagen Financial Services.

Oferta Škoda Najem All Inclusive to minimum formalności oraz dowolność przy wyborze samochodu, a także możliwość konfiguracji pod własny gust. Nie musimy wybierać pośród aut stojących na placu. Możemy dobrać nie tylko wersję silnikową, kolor lakieru, wzór felg, ale także wyposażenie dodatkowe. Przykładowa oferta na model Škoda Kamiq warty 78 200 zł brutto może wyglądać tak:

  • Czas trwania umowy – 36 mies.
  • Opłata początkowa – 10%
  • Roczny limit km – 20 tys.
  • Stała miesięczna opłata – 1534 zł (brutto), dla firmy – 1247 zł (netto).

Można też całkowicie zrezygnować z opłaty wstępnej, a okres trwania oferty wydłużyć do 48 miesięcy. Wtedy miesięczne opłaty przy limicie rocznym przebiegu na poziomie 10 tys. km przedstawiają się następująco: stała miesięczna opłata – 1727 zł (brutto), a dla firmy – 1404 zł (netto).

Jedni lubią własną marchewkę z ogródka i dla niej są w stanie kopać w ziemi. Inni wolą kupić ją w sklepie i nie zamierzają bawić się w sadzenie. Podobnie jest z samochodami: dla każdego stylu życia jest dostępna rynkowa oferta.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać