Wiadomości

Oto nowy Lexus GX. Jest uroczo kanciasty i będzie mógł być elektrykiem na ramie

Wiadomości 09.06.2023 43 interakcje
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 09.06.2023

Oto nowy Lexus GX. Jest uroczo kanciasty i będzie mógł być elektrykiem na ramie

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk09.06.2023
43 interakcje Dołącz do dyskusji

Stany Zjednoczone witają Lexusa GX. To ładniej wykończona odmiana tego, co niedługo zobaczymy jako nową Toyotę Land Cruiser.

Nie spodziewałem się tak kanciastego nadwozia. Oto pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy po zobaczeniu zdjęć najnowszego Lexusa GX. Czy to źle? Nic z tych rzeczy. Kanciaste kształty doskonale pasują do terenówek. A to wciąż jest terenówka.

Nowy Lexus GX jest zbudowany na ramie

nowy lexus gx

Takich samochodów jest już coraz mniej. Do głowy z modeli oferowanych u nas przychodzi mi jeszcze SsangYong Rexton (przepraszam, teraz to KGMobility Rexton), a potem muszę się mocno wysilić, by wpaść na jakąś nazwę. Rama zwiększa wagę pojazdu, ale poprawia jego wytrzymałość w trudnych warunkach, takich jak jazda w terenie czy holowanie ciężkiej przyczepy.

Co ciekawe, Lexus może stać się pierwszym samochodem na ramie z napędem elektrycznym. Póki co jest bezwstydnie spalinowy – w ofercie na początku znajdzie się tylko motor 3.4 V6 z podwójnym doładowaniem o mocy 350 KM, hybryda do gamy dołączy w bliżej nieokreślonej przyszłości. Jak mówią inżynierowie marki, nowa konstrukcja ramowa pozwala na umieszczanie akumulatorów w różnych miejscach – na przykład przy tylnej osi w przypadku hybrydy plug-in albo na środku pod autem, przy wersji elektrycznej. Nie jest ona jeszcze zapowiedziana, ale nikt jej nie wyklucza. Zwłaszcza że rynkowy żywot GX-a i nowego Land Cruisera może trwać nawet ponad 10 lat, jak w przypadku poprzednika.

Nowy Lexus GX będzie dostępny w dwóch konfiguracjach wnętrza

Odmiana sześcioosobowa będzie mieć układ 2+2+2. W wersji siedmioosobowej zamiast dwóch osobnych foteli z tyłu zagoszczą ławki.

Co jeszcze wiadomo o nowym GX-ie? Zadebiutowało w nim nowe elektroniczne wspomaganie kierownicy, które zdaniem ludzi z Lexusa ma poprawić czucie auta nie tylko na asfalcie, ale i w terenie. W opcji pojawi się adaptacyjne zawieszenie z aktywnymi amortyzatorami. Nie zabraknie stałego napędu na cztery koła z elektronicznie blokowanym centralnym mechanizmem różnicowym o ograniczonym poślizgu. Skrzynia rozdzielcza ma przełączać między trybami o wiele szybciej niż w starszym modelu. Wnętrze jest za to oazą luksusu ze skórzanymi wykończeniami i wielkim ekranem.

nowy lexus gx

Amerykanie jeszcze nie wiedzą, ile będzie kosztował nowy Lexus GX

My czekamy na „małego” Land Cruisera, który będzie wyglądał podobnie, jak jego lepiej urodzony brat… czy raczej kuzyn z Ameryki. Podoba mi się ta moda na kanty.

nowy lexus gx

Czytaj również:

Tak drogiego BMW jeszcze nie było. XM Label Red rozbija bank

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać