Wiadomości

Fiat wraca do segmentu B. Jest już specyfikacja nowego modelu

Wiadomości 04.07.2023 10 interakcji

Fiat wraca do segmentu B. Jest już specyfikacja nowego modelu

Piotr Barycki
Piotr Barycki04.07.2023
10 interakcji Dołącz do dyskusji

Nowe Punto? Nie, nic z tych rzeczy. Nowy model marki Fiat to oczywiście elektryczny crossover – a dokładniej: Fiat 600 z literką „e” na końcu.

Jeśli ktoś przy tym odniósł wrażenie, że to już chyba kolejna premiera Fiata 600 z rzędu, to tak – w pewnym stopniu ma rację. Fiat pokazał nowy model 600 na jednym z materiałów wideo, ale niespecjalnie przyznał się, że dołącza on do gamy. Potem pokazał go jeszcze w akcji promocyjnej, a dzisiaj zdradził większą część specyfikacji. W sumie dzięki temu napisaliśmy o nim trzy razy, więc brawo Fiacie – masz nas.

Nowy Fiat 600 – co trzeba o nim wiedzieć?

Chociażby to, że tak wygląda na ładnych zdjęciach prasowych, a nie na stopklatkach z filmików z internetu:

Front trzeba przy tym uznać za naprawdę mocno postarany i zdecydowanie charakterystyczny – trudno będzie to auto przegapić na ulicy i nie uśmiechnąć się pod nosem. Profil natomiast jest już trochę mniej porywający, ale z nawiązką nadrabia to tył – szczególnie zdecydowanei nietypowo zdobione okolice tylnych świateł.

Wnętrze? Tak, wydaje się zdecydowanie znajome…

… bo jest w dużej mierze – podobnie jak cały samochód – zbudowane w oparciu o podobne rozwiązania do tych, jakie znajdziemy w Jeepie Avengerze. Żeby nie być gołosłownym:

Jeep Avenger (fot. Jeep)

Szczęśliwie w ramach tych korporacyjnych szachów udało się zachować jak najwięcej fiatowatości, nawet jeśli składa się głównie z efektownie lakierowanej na żywe kolory wstawki na desce rozdzielczej i zaokrąglonego daszka nad cyfrowymi zegarami (przekątna ekranu – 7″, system multimedialny – 10,25″) .

Fiat dodaje też, że na liście wyposażenia znajdzie się m.in. elektryczne sterowanie fotela kierowcy w parze z masażem, dzielona kanapa, złącza USB typu A i C w pierwszym rzędzie oraz C w drugim rzędzie, 6 głośników, czujniki parkowania, automatycznie otwierana klapa bagażnika, bezprzewodowa ładowarka i bezkluczykowy dostęp do samochodu. Felgi będą mogły mieć maksymalny rozmiar aż 18 cali, natomiast w kwestii systemów wspomagania jazdy nowy Fiat 600 zaoferuje m.in. adaptacyjny tempomat, monitorowanie martwego pola czy system wykrywania pieszych oraz rowerzystów.

Nowy Fiat 600 – silniki i wymiary

4,17 m – tyle miejsca w garażu zajmie nowy Fiat 600 i tyle na razie wiemy o jego rozmiarze. O silniku wiemy natomiast trochę więcej.

Na razie nowy Fiat 600 oferowany będzie w wersji 600e, czyli elektrycznej. Za napęd odpowiadać będzie jednostka elektryczna o mocy 156 KM, rozpędzający miejskie auto do 100 km/h w równe 9 sekund. Akumulator powinien pozwolić na przejechanie 400 km w ramach „mieszanego” ruchu – według pomiarów WLTP – natomiast w trybie miejskim podobno będzie się dało osiągnąć do 600 km.

Ładowanie? Do 100 kW, oczywiście o ile traficie na taką ładowarkę.

Dla miłośników benzyny – nie wszystko stracone.

W połowie przyszłego roku ofertę ma bowiem uzupełnić jednostka hybrydowa, więc będzie się można obejść bez ładowarki.

Pozostaje tylko czekać na ceny. I na debiut trzeciego produkowanego w Polsce małego crossovera grupy Stellantis, ale tym razem ze znaczkiem Alfy Romeo.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać