Wiadomości

Wymieniasz dowód rejestracyjny? Uważaj, w lipcu możesz zapłacić dwa razy

Wiadomości 10.05.2022 28 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 10.05.2022

Wymieniasz dowód rejestracyjny? Uważaj, w lipcu możesz zapłacić dwa razy

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz10.05.2022
28 interakcji Dołącz do dyskusji

Planujesz wymienić dowód rejestracyjny na nowy? Dobrze jest uważać, bo grozi nam płacenie dwa razy za to samo. 

Lepiej pospieszyć się w drodze po nowy dowód rejestracyjny. Niedługo może być za późno, by go odebrać i przepadnie bezpowrotnie. Wtedy trzeba będzie zapłacić drugi raz.

Na pewno czytaliście ten tekst o człowieku, który nie odebrał twardego dowodu rejestracyjnego i jeździł z pozwoleniem czasowym, które wygasło. Dostał mandat i dalej jeździł na pozwoleniu czasowym, bo pecha do kontroli nie można mieć przecież dwa razy. Jednak miał tego pecha dwa razy i znów dostał mandat, jeszcze wyższy. Nie idźcie więc jego śladem i odbierajcie dowody rejestracyjne, mimo że później pożytek macie z nich żaden. Ale nadchodzi pewna zmiana przepisów, która sprawi, że już zupełnie nie będzie warto przeciągać terminu odbioru twardego dowodu, szczególnie jeśli wypada on w lipcu. Na tego pana od mandatów dowód rejestracyjny czekał cierpliwie w urzędniczej szufladzie, w lipcu czekał nie będzie.

Nowy dowód rejestracyjny

Niedługo wydawane będą nowe dowody rejestracyjne. Wzór dowodu rejestracyjnego nie zmieni się drastycznie, gdyż zmiany dotyczą zabezpieczeń stosowanych w druku, a nie w treści. Już dawno zmieniły się wymagania dotyczące zabezpieczeń stosowanych w dokumentach wydawanych przez władze publiczne i dłużej nie da się stosować dowodów ze starymi zabezpieczeniami. Pewnie też czytaliście już, że nowe dowody będą wydane od 1 maja? Otóż nie są, nie unikniemy małego zamieszania.

nowy dowód rejestracyjny

Co się zmieni w nowych dowodach rejestracyjnych? Zastosowane zostaną zabezpieczenia chemiczne, nie będzie luminescencji w świetle ultrafioletowym. Dojdzie znak wodny i włókna widoczne pod ultrafioletem. Numeracja i personalizacja będzie wykonana w druku laserowym, pojawi się perforowany numer rejestracyjny, mikrodruk pozytywny i nowa folia laminująca. Podrobienie dowodu rejestracyjnego będzie tak trudne jak wydanie Rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Co ze starymi dowodami rejestracyjnymi?

Dotychczasowe dowody zachowują ważność, nawet ciągle są wydawane. Są dwie przyczyny takie stanu rzeczy:

  • właściwe rozporządzenie określające wzór dowodów rejestracyjnych miało wejść w życie 1 maja, ale nie weszło, bo prace nad nim trwają,
  • urzędy mają zapasy starych blankietów, które wypada wykorzystać.

Od 12 lipca urzędy powinny wydawać nowe dowody rejestracyjne. Od 1 maja do 11 lipca miał trwać okres, w którym wciąż dozwolone byłoby wydawanie dowodów na starych blankietach. Urzędy chciałyby ten czas wydłużyć, bo niektóre mają spore zapasy dotychczasowych dokumentów. Tymczasem prace nad rozporządzeniem ciągle trwają, ostatnia wersja rozporządzenia przewiduje jego wejście w życie 16 maja i to wtedy najwcześniej zobaczymy nowe dowody rejestracyjne. Obywatele nie zauważą tego opóźnienia, chyba mało kto wypatrywał nowego dowodu już na początku maja, choć takie były relacje prasowe. Rozporządzenie, gdy już wejdzie w życie, przyniesie jednak jedną istotną zmianę.

Organ rejestrujący wydaje dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zamówione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz wyprodukowane:
1) przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia – zgodnie z wzorem określonym w przepisach dotychczasowych, jednak nie dłużej niż do dnia 11 lipca 2022 r.;
2) po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia – zgodnie z wzorem określonym w przepisach niniejszego rozporządzenia.

Jeśli ktoś porusza się na pozwoleniu czasowym i nie odbierze twardego dowodu rejestracyjnego przed 12 lipca, to będzie musiał o niego wystąpić drugi raz. Oczywiście, jeśli urząd wykorzystał stary blankiet, a raczej będzie to robił bardzo chętnie, bo większość z nich ma spore zapasy. Po 11 lipca urząd nie będzie mógł już wydać dokumentu na starym blankiecie, choćby czekał już przygotowany. Konieczne będzie ponowne wystąpienie o dowód rejestracyjny, który tym razem zostanie wykonany na nowym blankiecie. Żeby było weselej, wizualnie między tymi blankietami nie będzie łatwo dostrzegalnej różnicy, ale zapłacić trzeba będzie drugi raz. 11 lipca na odbiór dowodu to jednak data nieprzekraczalna, opóźnienie w wydawaniu rozporządzenia jej nie zmieni. Jeśli nie chcemy więc płacić dwa razy, to lepiej pilnować tej daty i wcześniej odwiedzić swój urząd.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać