Wiadomości

Nowy Citroen C5 według pierwszych zdjęć szpiegowskich będzie crossoverem coupe

Wiadomości 19.01.2021 181 interakcji

Nowy Citroen C5 według pierwszych zdjęć szpiegowskich będzie crossoverem coupe

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski19.01.2021
181 interakcji Dołącz do dyskusji

Nowy Citroen C5 zapowiada się niezwykle interesująco. Według pierwszych szpiegowskich zdjęć będzie crossoverem coupe. To wspaniała wiadomość.

Citroen C5 w Europie był typowym przedstawicielem segmentu D. Oferował duże i przestronne wnętrze, a w wersji z hydropneumatycznym zawieszeniem –niesamowity komfort. Nie był przesadnie usterkowy, więc jest dobrym pomysłem na samochód używany. Niestety padł ofiarą SUV-ów, które nie biorą jeńców oraz ogólnego spadku zainteresowania sedanami w tej klasie. Francuzi zakończyli jego produkcję w 2017 roku. Próbowali jeszcze sprzedawać go w Chinach po liftingu, ale pomysł delikatnie mówiąc nie wypalił. Ostatecznie w 2020 roku zrezygnowano z produkcji C5 w wersji sedan w Chinach. Szefowie marki w swoich wypowiedziach jasno wskazywali, że sedan nie wróci bo ten rodzaj nadwozia w tym segmencie jest praktycznie martwy.

nowy citroen C5
Już takich nie będzie

W Europie miejsce na szczycie gamy zajął Citroen C5 Aircross. Ortodoksyjni fani Citroenów C5 zatrzęśli kulami hydropneumatycznymi z oburzenia na wieść o tym, że auto nie dość, że będzie SUV-em, to do tego straci hydro na rzecz progresywnych ograniczników hydraulicznych. Pomimo tego oburzenia, C5 Aircross sprzedaje się wyśmienicie. W 2019 roku wybrało go prawie 80 tysięcy klientów. Dla porównania zwykły Citroen C5 sprzedawał się tak słabo, że żeby uzbierać 80 tysięcy egzemplarzy trzeba zsumować wyniki sprzedażowe z 5 i pół roku (od 2012 do 2017). Nic dziwnego, że Francuzi postanowili pójść za ciosem.

Nowy Citroen C5 będzie crossoverem coupe

Na pierwszych zdjęciach szpiegowskich doskonale widać, że nowy Citroen C5 będzie miał podniesione nadwozie oraz lekko ścięty tył. Niektórzy twierdzą, że to nadwozie type fastback, ale skłaniałbym się jednak do wersji, że to crossover coupe. Samochód nawiązuje do obecnego modelu C4, który przeszedł tę samą drogę. Na zdjęciach widać, że ma podobny układ reflektorów.

Citroen C4 ceny
Tak wygląda C4 po przerobieniu go na crossovera coupe

Resztę skrywa kamuflaż. Wiemy, że samochód powstaje na płycie EMP2 koncernu Stellantis. Na tej samej płycie osadzony jest Pegeout 508. Dzięki temu możemy przypuszczać, że na pewno będzie dostępna wersja hybrydowa. Peugeot oferuje silniki benzynowe o pojemności 1,6 litra, więc takie same trafią pod maskę Citroena C5. W związku z tym moc będzie wynosić od 130 do 225 KM. Nie uświadczymy za to silników Diesla, bo te nie będą już oferowane w Citroenach. Nowy Citroen C5 nie będzie miał zawieszenia hydropnemautycznego, tylko takie jak w Citroenie C5 Aircross, ale to nic nie szkodzi. Mikołaj testował C5 Aircross i jeździło mu się nim bardzo komfortowo.

Na zdjęciach widać wyświetlacz head up, który wyświetla wskazania na przedniej szybie. To nowość w samochodach Citroena. Dotychczasowe modele wyświetlały wskazania na szybce umieszczonej za kierownicą. Dopiero nadchodzący DS4 ma mieć możliwość wyświetlania wskazań bezpośrednio na szybie. Model ma trafić do salonów w przyszłym roku. Bazując na wynikach sprzedaży można założyć, że C5 już nigdy nie powróci jako sedan, a tylko jako prezentowana wersja crossover coupe. I bardzo dobrze. Jean Pierre, to naprawdę ma szansę się udać.

Według francuskiego L’argusa mógłby wyglądać tak:

Źle, czy dobrze?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać