Wiadomości

Tak wyglądają nowe polskie tablice rejestracyjne

Wiadomości 02.07.2018 226 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 02.07.2018

Tak wyglądają nowe polskie tablice rejestracyjne

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk02.07.2018
226 interakcji Dołącz do dyskusji

Nareszcie – jeżeli ktoś sprowadzi samochód ze Stanów lub z Japonii, może w urzędzie poprosić o tablice, które pasują do jego samochodu. Wiemy już, jak wyglądają.

To jedna ze zmian, z których należy się cieszyć, choć moja natura malkontenta każe mi powiedzieć „Dlaczego dopiero teraz?”.

Do tej pory jeżeli ktoś miał samochód sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych lub z Japonii z małą wnęką na tablice rejestracyjne w klapie lub w zderzaku, miał do wyboru: zginać polskie tablice lub samemu zamawiać w odpowiedniej firmie mniejsze rejestracje. Oba te sposoby wiązały się z ryzykiem otrzymania mandatu – w pierwszym przypadku za niedozwolone modyfikacje tablicy, w drugim – za brak odpowiednik urzędowych naklejek. Oczywiście, od dawna można było zażyczyć sobie, by jedna z tablic była kwadratowa, ale ona także mogła okazać się zbyt duża, no i nie może być montowana z przodu samochodu.

Teraz pojawiły się mniejsze tablice rejestracyjne.

Tradycyjny wymiar tablic to 520 na 114 mm. Nowe tablice mają wymiary 305 na 115 mm. Oczywiście te większe nadal są domyślne, o mniejsze wystarczy poprosić w urzędzie. Kosztuje to tyle samo. Nie trzeba udowadniać, że ma się auto z małą wnęką, więc zapewne te tablice polubią młodzi fani tuningu w stylu JDM.

Oglądając nowy wzór można pomyśleć o dwóch sprawach. Po pierwsze, widać, że liczba aut, które będą mogły jeździć w danym województwie na takich rejestracjach, jest dość mocno ograniczona. Pierwsza litera na tablicy pozostaje – bez zmian – wyróżnikiem województwa. Następnie mamy albo trzy cyfry, albo literę.

Na przykład jeżeli mówimy o rejestracjach z warszawskiej dzielnicy Białołęka, na tablicy mamy litery W i A oraz dwie cyfry. To oznacza, że na Białołęce może być zarejestrowanych tylko 99 takich samochodów.

Po drugie – dlaczego tylko jeden rząd?

rejestracje-us-de

Dla przykładu, oto tablica z Niemiec, przeznaczona dla Amerykanów stacjonujących w tamtejszej bazie wojskowej. Widać, że przy zachowaniu podobnych wymiarów udało się zrobić tablicę dwurzędową. Taki układ nie tylko pozwala na zastosowanie większej liczby kombinacji, ale i trochę lepiej wygląda.

Male-Tablice-Rejestracyjne
Źródło: https://www.facebook.com/YoungtimerWear/

Jak widać na powyższym zdjęciu, mała polska tablica w aucie z USA nie może być zamontowana na wszystkie cztery śruby.

Jest więc dobrze, ale jeszcze nie idealnie. Mimo wszystko, to dobrze, że ktoś wreszcie zrobił zdroworozsądkowy ukłon w stronę kierowców. Może teraz pora na mniejsze i ładniejsze tablice do aut zabytkowych? Albo na rezygnacje ze stosowania wyróżnika miejsca. Choć są pewne argumenty przeciw….

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać