Wiadomości

W tym roku zostanie oddanych ponad 500 kilometrów nowych dróg. Najwięcej od 7 lat

Wiadomości 02.01.2019 19 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 02.01.2019

W tym roku zostanie oddanych ponad 500 kilometrów nowych dróg. Najwięcej od 7 lat

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz02.01.2019
19 interakcji Dołącz do dyskusji

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma powód do zadowolenia. W 2019 roku planowane jest oddanie do użytku 515,707 km nowych odcinków dróg ekspresowych i autostrad. Oczywiście, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Tak dobrego wyniku nie było od 7 lat, kiedy to na rok 2012 oddano 660,21 km nowych dróg. Wynik ten zawdzięczaliśmy zbliżającym się mistrzostwom Europy w piłce nożnej, których byliśmy współgospodarzem.

Dla porównania w ubiegłym roku było to tylko 351,7 km. Ukończono między innymi cały odcinek drogi S3 w województwie lubuskim oraz jej dolnośląski fragment od Bolkowa do granicy z lubuskim, oddano obwodnicę Leszna oraz wiele kilometrów drogi S7. Tą ostatnią można już dojechać z Gdańska do granicy z województwem mazowieckim.

Jakie plany ma GDDKiA w tym roku?

W II kwartale 2019 roku powinny zostać oddane do użytku cztery fragmenty autostrady A1 między Katowicami a Częstochową, o łącznej długości 57,7 km: Rząsawa – Blachownia, Zawodzie – Woźniki, Woźniki – Pyrzowice i Blachownia – Zawodzie.

Powstanie także prawie 90 km drogi ekspresowej S5. W połowie roku ukończone mają być odcinki między Wrocławiem a Poznaniem, w planach jest także oddanie kilku odcinków między Gnieznem a Bydgoszczą oraz między Bydgoszczą a Grudziądzem.

Dłuższa ma być także trasa S6 w województwie zachodniopomorskim, i to aż o 120 km, na odcinku od Goleniowa aż do Koszalina. Jest duża szansa, że większość tych odcinków zostanie ukończona jeszcze przed wakacjami.

Trwają prace na S8 – chodzi o wyjazd z Warszawy w kierunku Katowic. W tym roku oddano już wiele ważnych odcinków, niektóre nawet przed czasem (tak stało się np. w okolicach Nadarzyna). Brakujący odcinek od Radziejowic do Przeszkody w województwie mazowieckim ma on być gotowy w trzecim kwartale tego roku.

Szybciej w góry…

Zaawansowane prace trwają także na zakopiance. W drugim kwartale kierowcy pojadą odcinkiem Skomielna Biała – Rabka Zdrój o długości 6,07 km, a pod koniec roku ukończony ma zostać, liczący niespełna 7,6 km, odcinek Lubień – Naprawa.

Do skończenia pozostanie wówczas liczący ponad 2 km tunel, który ma być gotowy dopiero pod koniec 2020 r. A wówczas podróż z Krakowa do Zakopanego będzie już prawdziwą przyjemnością. Podobno, bo wydaje mi się, że nie ma takiej ilości pasów, której turyści na tym odcinku nie byliby w stanie zakorkować.

…i nie tylko.

Z planowanych inwestycji warto też wspomnieć o planowanym ukończeniu drogi S17 z Lublina do Warszawy, obwodnicy Wałcza (trasa S10) i Szczecinka (trasa S11), Suwałk, Sanoka, Inowrocławia, Myślina i Góry Kalwarii.

Na papierze wszystko wygląda bardzo ambitnie i – o dziwo – realnie. Pozostaje nam trzymać kciuki za drogowców i GDDKiA, by wszystkie prace udało się ukończyć w terminie. Bardzo dobrze, że powstają ekspresówki: dla 99% kierowców są tak samo dobre jak autostrady. Byle były dwa pasy: wtedy jest po prostu bezpieczniej.

zdjęcie główne pochodzi ze strony gddkia.gov.pl

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie