Wiadomości

Toyota potwierdza: Aygo zostanie crossoverem. Wersja X już za miesiąc

Wiadomości 05.10.2021 82 interakcje
Adam Majcherek
Adam Majcherek 05.10.2021

Toyota potwierdza: Aygo zostanie crossoverem. Wersja X już za miesiąc

Adam Majcherek
Adam Majcherek05.10.2021
82 interakcje Dołącz do dyskusji

Na 15 osobowych modeli sprzedawanych obecnie w Europie Toyota ma tylko cztery podniesione, więc planuje kolejne – m.in. nowe Aygo X.

Filozoficzne rozważania co jest SUV-em, a co crossoverem i dlaczego np. Yaris Cross jest nazywany SUV-em odłóżmy na inną okazję. W każdym razie póki co Toyota aktualnie ma 4 modele, w których wyżej siedzisz i modnie wyglądasz: Yaris Cross, C-HR, RAV4 i Highlander (Land Cruisera nie ma obecnie w cennikach). Można jeszcze doliczyć Hiluxa, ale to raczej segment aut użytkowych. Za miesiąc będzie mieć kolejną propozycję, bo w listopadzie zadebiutuje Aygo X.

Toyota Aygo X

W zasadzie to nie była żadna tajemnica – to było jasne już w chwili prezentacji prototypu Aygo X Prologue – dzisiaj już nikt nie pozwala sobie na marnowanie pieniędzy na projekty nowych modeli, które nie miałyby trafić do produkcji.

I dziś Toyota ogłosiła to oficjalnie w świeżutkim komunikacie prasowym – powstanie Aygo X

Komunikat jest krótki i dość lakoniczny, potwierdza to, o czym mówiliśmy już pół roku temu. Auto powstanie w architekturze TNGA, na której budowane są ostatnio niemal wszystkie osobowe modele marki. Aygo X (crossover) powstanie dokładnie na platformie GA-B, na której powstały już modele Yaris (hatchback) i Yaris Cross (SUV). Nic nie wskazuje na to, by miał powstać w wersji elektrycznej, za to jest wysoce prawdopodobne, że będzie sprzedawany również jako hybryda.

X w modelu Aygo Toyota tłumaczy jako cross

W komunikacie prasowym czytamy, że ten cross oznacza crossovera. W przeciwieństwie do Yarisa Crossa, który według producenta jest SUV-em. A w przyszłym roku zobaczymy pewnie jeszcze Corollę Cross, albo X, która również będzie lansowana jako SUV.

Ile będzie kosztowała nowa Toyota Aygo X?

Tu możemy pospekulować patrząc na ceny Yarisa. Zwykły kosztuje dziś ok. 64 tys. zł, Cross – o 12 tys. więcej. Aygo kosztuje niecałe 43 tys. zł, obstawilibyśmy więc, że Aygo X może kosztować ok. 55 tys. zł, a w wersji hybrydowej – trochę ponad 60 tys. zł. Czy tak będzie faktycznie – przekonamy się pewnie gdzieś pod koniec przyszłego roku, albo i na początku 2023, bo tyle czekaliśmy od debiutu Yarisa Crossa do opublikowania jego cennika. Samochody do naszych salonów będą przyjeżdżać z czeskiego Kolina, gdzie wcześniej powstawały trojaczki Toyoty i PSA – modele Aygo, C1 i 108.

ilustracje przedstawiają koncepcyjny model Aygo X Prologue

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać