Wiadomości

Tak ma wyglądać nowa Skoda Octavia. I jeśli tak się stanie, nikt nie będzie narzekał

Wiadomości 21.10.2019 210 interakcji
Piotr Barycki
Piotr Barycki 21.10.2019

Tak ma wyglądać nowa Skoda Octavia. I jeśli tak się stanie, nikt nie będzie narzekał

Piotr Barycki
Piotr Barycki21.10.2019
210 interakcji Dołącz do dyskusji

Ten niepokojący moment, kiedy spora część naszej redakcji nagle zaczyna się ekscytować nową Skodą Octavią. 

O co dokładnie chodzi? O tę grafikę, umieszczoną na czeskim forum Skody, wyłapaną przez niemieckie forum Skody, a następnie udostępnioną przez serwis Motor1:

Zdjęcie: użytkownik Petroch

Albo, żeby być precyzyjnym, o tę jego wariację:

Zdjęcie: użytkownik Petroch

Niech jeszcze dla porównania będzie zdjęcia aktualnego Superba po faceliftingu:

I jakkolwiek bardzo chciałbym napisać, że meh, kolejna Octavia, można przejść do porządku dziennego, tak entuzjazm ze strony moich kolegów zdecydowanie na to mi nie pozwala. Trzeba jednak już na samym starcie zadać jedno, zaj… kluczowe pytanie.

Czy te grafiki są autentyczne i jest na nich nowa Skoda Octavia?

Na tej powyżej na pewno nie – jest na niej Skoda Superb i zdjęcie jest bez wątpienia autentyczne. Przejdźmy więc do dwóch poprzednich zdjęć.

Według niektórych mediów, grafiki – a przynajmniej ta pierwsza – pochodzą z oficjalnego niemieckiego konfiguratora Skody, który przez przypadek wyświetlał już nową Octavii. Czy to prawda? Trudno stwierdzić – na niemieckiej stronie Skody i w niemieckim konfiguratorze nie ma już Octavii w wersji liftback, natomiast kombi prezentuje się tak, jak prezentowała się dotychczas. Przejrzałem też kilka innych lokalnych stron Skody i w żadnym z przypadków nie udało mi się zobaczyć żadnej z powyższych grafik.

Nawet na przytoczonym wcześniej czeskim forum Skody ktoś – choć nie była to osoba, która umieściła te zdjęcia – stwierdziła, że nie są to autentyczne grafiki, natomiast są bardzo bliskie prawdzie. Do podobnego wniosku można zresztą dojść, porównując je z oficjalnymi szkicami od producenta:

Zresztą… nikt chyba nie byłby przesadnie zdziwiony. Sylwetka w dużej mierze zapożyczona od Superba (choć w nieco bardziej smukłym wydaniu), reflektory inspirowane Scalą (choć również nieco bardziej eleganckie) – czyli dokładnie to, czego można byłoby się spodziewać.

W stosunku do szkicu nie zgadza się może dokładnie kształt dolnego przetłoczenia na drzwiach, ale… nie wszystko musi być identyczne ze szkicem. Spójrzmy chociażby na felgi…

Jest przy tym oczywiście szansa, że ktoś mając do dyspozycji grafikę z Superbem i szkic nowej Octavii, połączył jedno z drugim i właśnie zachwycamy się analizujemy efekty czyjegoś hobbystycznego zacięcia. W takim wypadku – przynajmniej według jednego z naszych redaktorów – Skoda powinna tego kogoś jak najszybciej zatrudnić, przynajmniej po to, żeby zaprojektował dodatki do karoserii dla nowej Octavii RS.

Nowa Skoda Octavia – co wiemy na pewno?

Bez wątpienia to, że będzie się sprzedawać jak oszalała. W końcu Skoda zrobiła w pewnym momencie wszystko co mogła, żeby model ten wyglądał jak najgorzej (dzielone reflektory), a mimo to klienci i tak ustawiali się po niego w kolejkach. Może trochę teraz czeskiemu producentowi, przynajmniej na naszym rynku, napsuje krwi Corolla, ale to i tak nie przeszkodzi w tym, żeby kompaktowy liftback i kombi Skody znalazło się w czołówce list sprzedaży.

Jeśli natomiast chodzi o detale, pewnie poznamy je już wkrótce – w końcu oficjalny debiut będzie miał miejsce 11 listopada tego roku, czyli za nieco ponad 2 tygodnie…

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać