Wiadomości

Łada pokazała render nowej Nivy. Mocno nawiązuje do tej klasycznej

Wiadomości 15.01.2021 44 interakcje
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 15.01.2021

Łada pokazała render nowej Nivy. Mocno nawiązuje do tej klasycznej

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk15.01.2021
44 interakcje Dołącz do dyskusji

Rok 2024 ma być w Rosji czasem wielkiej premiery. Światło dzienne ujrzy nowa Łada Niva, która będzie wyglądała mniej więcej tak, jak na wizualizacji.

Pięć nowych modeli do 2025 r: takie ambitne plany ma Łada, która pod skrzydłami grupy Renault-Dacia rozwija skrzydła i otrzymuje regularne zastrzyki euro. W planach jest m.in. crossover segmentu C, a także premiera, na którą czekamy najbardziej.

Nadchodzi nowa Łada Niva

Na początku, małe wyjaśnienie. Pod nazwą Łada Niva jest obecnie sprzedawany model pamiętający koniec lat 90. Wcześniej występował między innymi ze znaczkiem Chevroleta, a ostatnio przeszedł lifting, mocno upodabniający go do aktualnej Toyoty RAV4.

nowa łada niva
Fot. Vkontakte/TotalCars.rs

W planach Łady na pewno jest miejsce i dla następcy tego wozu. Ale „nowa Łada Niva”, której oficjalny render właśnie pojawił się w internecie, przypomina inny model. Chodzi o Ładę 4×4, czyli dawną klasyczną Nivę.

Nowa Łada Niva mocno nawiązuje do oryginału

nowa łada niva

Jak na razie, widać tylko render tak zwanego przodoboku. Najmocniej do „klasyka” nawiązują reflektory z osobnymi kierunkowskazami na górze. Ogólnie, rysunek przodu to nowoczesna interpretacja starej Nivy, projektowanej jeszcze w latach 70 – tyle że główne lampy nie są okrągłe.

łada niva 4x4 2020

Z boku widać listwę z ładnym podcięciem. Prawdopodobnie nowy model ma być pięciodrzwiowy, a klamka tylnych drzwi kryje się w słupku. Albo jeszcze w ogóle nikt o niej nie myślał, bo to przecież prototyp.

Nie tylko wygląd tyłu pozostaje tajemnicą

Łada nie ujawniła jeszcze żadnych szczegółów technicznych nowego wozu. Nie wiadomo, czy będzie miał silnik benzynowy, diesla, układ hybrydowy… a może wszystko naraz? Przede wszystkim nie wiadomo, czy nowa Łada Niva nadal będzie dzielną, prostą i solidną terenówką, tyle że z kilkoma nowoczesnymi gadżetami: czyli powiedzmy, że czymś w rodzaju nowego Suzuki Jimny. Choć w przypadku koncernu Renault lepszym przykładem byłaby chyba Dacia Duster.

dacia duster 1.0 lpg
Zdjęcie Dusterka to zawsze dobry pomysł.

Oczywiście jest też szansa na to, że Niva stanie się modnym, miejskim crossoverem, w stylu Renault Captura. Myślę jednak, że wtedy Łada musiałaby zaproponować w Rosji też coś „twardszego”, bo większość tamtejszych klientów raczej ceni sobie wytrzymałość, a nie kolor listw na desce rozdzielczej. Kto wie: może stara Niva/4×4 jednak nigdzie się nie wybiera i zostanie na rynku po wsze czasy?

Jedno jest pewne: nowa Łada Niva na pewno stanie się sporą sensacją w Rosji. Wzbudzi dyskusje i pewnie będzie tematem numer 1 w tamtejszych branżowych mediach. Jedni będą się zachwycać, a inni tęsknić za dawnymi czasami. Będzie ciekawie. Tylko musimy jakoś doczekać do roku 2024.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać