Ciekawostki

Prezydent Filipin kazał zniszczyć samochody o wartości prawie 6 milionów dolarów

Ciekawostki 01.08.2018 35 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 01.08.2018

Prezydent Filipin kazał zniszczyć samochody o wartości prawie 6 milionów dolarów

Adam Majcherek
Adam Majcherek01.08.2018
35 interakcji Dołącz do dyskusji

Oszustwo nie popłaca – to sygnał, jaki Rodrigo Duterte chciał wysłać do próbujących prowadzić szemrane interesy w jego kraju.

W materiale wideo przygotowanym przez Dailymal można zobaczyć, jak prezydent Filipin przechadza się wśród 75 samochodów i motocykli, które chwile później rozjeżdżają buldożery. Wśród zniszczonych samochodów stoją różne generacje Porsche 911, Lamborghini, czy Mustangi. Mnie szczególnie zakłuło serce na widok BMW M5 E39 zmodyfikowanego przez Dinana. Aż chciałoby się posłuchać ostatni raz jak brzmi jego zmodyfikowane V8…

Ale odbiegam od tematu. 

Oszustwo nie popłaca

Publiczne zniszczenie pojazdów o wartości prawie 6 milionów dolarów to element walki z nielegalnymi interesami, jakie są prowadzone na Filipinach. Korupcja i przemyt luksusowych dóbr to duży problem w tamtym kraju. Duterte przyznał, że wie, że dokonując widowiskowych aktów zniszczenia takich pojazdów nielegalnie importowanych do kraju nie zwalczy tego zjawiska. Chce w ten sposób dać światu wyraźny sygnał, że nie godzi się na taką sytuację i będzie z nią walczył w każdy możliwy sposób. 

W oświadczeniu jakie wygłosił przy tej okazji wspomniał, że władze zajęły już 800 samochodów i motocykli, które nielegalnie trafiły do kraju. To nie pierwszy raz, kiedy Duterte przeprowadza takie widowiskowe akcje. Zapowiedź walki z korupcją była obok walki z narkotykami jednym z głównych postulatów wyborczych, które dały mu zwycięstwo w wyborach w 2016 r. Początkowo samochody przejęte przez władze trafiały na aukcje. Jednak prezydent stwierdził w którymś momencie, że woli zniszczyć kontrabandę, niż środkami uzyskanymi przy sprzedaży tych dowodów przestępstwa zasilać budżet kraju. Na swoją listę sukcesów może wpisać również skuteczną walkę z dealerami narkotyków. Nie brakuje głosów, że w tym przypadku często dochodzi do policyjnych egzekucji.

W pierwszej połowie tego roku w takich publicznych egzekucjach zniszczono już samochody o wartości 2,76 mln dolarów. I oczywiście wydarzenia te również sfilmowano i za każdym razem przy takiej okazji prezydent przypominał, że będzie wciąż walczył z korupcją na Filipinach.

 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać