Lokowanie produktu

Nissan Qashqai, czyli crossover, który podbił świat. Jego najnowsza odsłona pełna jest nowoczesnych technologii

Lokowanie produktu 24.01.2023 0 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 24.01.2023

Nissan Qashqai, czyli crossover, który podbił świat. Jego najnowsza odsłona pełna jest nowoczesnych technologii

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz24.01.2023
0 interakcji Dołącz do dyskusji

Niedawno testowałem Nissana Qashqai z napędem e-POWER. Nowy rodzaj napędu to nie jedyna nowoczesna technologia, jaką ten samochód ma na pokładzie.

Miliony sztuk tego modelu trafiły do klientów na całym świecie. Już w cztery lata po rozpoczęciu produkcji pierwszej generacji Nissana Qashqai przekroczono jeden milion sprzedanych egzemplarzy – klienci bardzo szybko docenili nowy rodzaj nadwozia zaproponowany przez japońską firmę. Aktualnie dostępna jest trzecia generacja tego modelu, który wciąż cieszy się dużą popularnością, mimo że konkurencja w segmencie crossoverów zrobiła się naprawdę spora. Jednym z wielu atutów, które wyróżniają Nissana Qashqai, jest z pewnością dostępność nowoczesnych technologii.

Nissan Qashqai z napędem e-POWER.

Nissan Qashqai i zelektryfikowany napęd e-POWER

Jeździłem trzecią już generacją Nissana Qashqai, wersją wyposażoną w technologię e-POWER. To kompletnie inny samochód niż model pierwszej generacji, nie tylko ze względu na to, że silnik spalinowy nie napędza w nim kół. Liczba systemów wspierających kierowcę sprawia, że po 16 latach od rozpoczęcia produkcji pierwszej generacji Nissana Qashqai, jeździ się nim zupełnie inaczej.

Sztandarową nowością jest właśnie napęd e-POWER, który daje wrażenie jazdy samochodem elektrycznym. Koła napędza wyłącznie silnik elektryczny, czerpiący energie z falownika lub baterii, które zasilane są przez silnik spalinowy. Rozwiązanie zapewnia wrażenia z jazdy samochodem elektrycznym podczas każdej podróży, bez konieczności ładowania z zewnętrznego źródła prądu.

Zachwycające rozwiązania.

System e-Pedal Step

Ten rodzaj napędu umożliwia również jazdę z wykorzystaniem systemu e-Pedal Step, dotychczas dostępnego jedynie w samochodach elektrycznych. Możemy aktywować go przyciskiem na środkowej konsoli. Auto będzie przyspieszać, tak jak do tej pory, ale zmniejszenie nacisku na pedał przyspieszenia spowoduje hamowanie. Równocześnie zaświecą się światła stopu. Samochód nie zwolni do pełnego zatrzymania kół, tylko będzie powoli „pełzał” z prędkością 10 km/h.

System e-Pedal Step ułatwia manewrowanie w miejskiej przestrzeni. Sam proces parkowania możemy wesprzeć korzystając z Inteligentnego asystenta automatycznego parkowania ProPILOT PARK, który wykryje miejsce parkingowe i zaparkuje bez naszego udziału. Nie trzeba koniecznie wybierać wersji z napędem e-POWER, aby obcować z najnowszych technologiami. Decydując się na napęd miękkiej hybrydy, wciąż mamy dostęp do nowoczesnych rozwiązań.

Wyświetlacze o łącznej przekątnej ponad 35”.

Nie tylko technologia e-POWER

Nissan Qashqai, jako pierwszy model Nissana w Europie, został wyposażony w reflektory matrycowe. Nie ma lepszego udogodnienia podczas jazdy nocą niż takie oświetlenie. Nie dość, że reflektory matrycowe zapewniają doskonałą widoczność, to jeszcze automatycznie zmieniają kształt wiązki światła w zależności od warunków drogowych. Oznacza to, że nie musimy wyłączać świateł drogowych, gdy mijamy się z nadjeżdżającym z przeciwka pojazdem lub za jakimś podążamy. Więcej widzimy, ale lista systemów wspierających kierowcę w zakresie bezpieczeństwa sprawia, że tak naprawdę samochód patrzy na drogę za nas.

Zwykły tempomat to już za mało we współczesnym samochodzie, nawet inteligentny tempomat to już rozwiązanie bardzo popularne. W Nissanie Qashqai zastosowano system ProPILOT Assist z Navi-link, który potrafi dostosować prędkość samochodu do ograniczeń wynikających ze znaków drogowych. Może uaktywniać się także, gdy samochód zbliża się do zakrętów lub zjazdów z autostrady. Kamera zamontowana w Nissanie Qashqai używana jest do monitorowania pozycji samochodu na pasie ruchu, system może korygować tor ruchu, jeśli wykryje, że pojazd może opuścić swój pas w nieplanowany sposób. Zastosowano również System inteligentnego automatycznego hamowania awaryjnego z funkcją wykrywania pieszych, rowerzystów i zagrożeń na skrzyżowaniach. Większość systemów i rozwiązań, które dbają o bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów są dostępne również w podstawowych wersjach wyposażenia.

System ProPILOT Assist z Navi-link.

Technologie, które pomagają dyskretniej

Pozornie mniej znaczące rzeczy również potrafią sprawić, iż podróżujemy bezpieczniej. Brak konieczności odrywania wzroku od drogi zapewni sporych rozmiarów wyświetlacz HUD, na którym zobaczymy także wskazania z fabrycznej nawigacji oraz obowiązujące ograniczenia prędkości.

Wśród tych nowości są też rozwiązania bardziej znane dotychczasowym nabywcom Nissana Qashqai. Część klientów wykorzystuje terenowe właściwości auta i napęd na cztery koła, który dostępny jest wyłącznie w wersji z miękką hybrydą. Jest on w stanie dostosować się do rodzaju nawierzchni i stylu jazdy.

Nissan Qashqai z napędem e-POWER.

Obsługujący napęd system stale monitoruje przyczepność. Błyskawicznie przekaże część mocy na tylne koła, gdy wykryje utratę przyczepności kół przednich. Kierowca również ma możliwość wyboru, jeśli uzna, że wymaga wsparcia, gdy zaskoczy go nawierzchnia, po której się porusza. Może wybierać między trybem jazdy po śniegu, off-road, sport, eco lub pozostać w trybie standardowym.

Wciąż na topie

Nissan Qashqai rozwinął się przez kilkanaście lat produkcji i kolejne generacje modelu. Jeszcze nigdy wcześniej nie był dostępny z tak dużą liczbą zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które wspierałyby kierowcę oraz dbały o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Samochód wciąż jest niezwykle ceniony przez klientów, zmieniają się tylko powody.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać