Ciekawostki / Felietony

Krótka lekcja, jak nie przejeżdżać przez przejazd kolejowy

Ciekawostki / Felietony 18.04.2018 16 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 18.04.2018

Krótka lekcja, jak nie przejeżdżać przez przejazd kolejowy

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz18.04.2018
16 interakcji Dołącz do dyskusji

Wjazd na przejazd kolejowy, kiedy szlabany już się zamykają. I bez upewnienia się, że jest to całkowicie bezpieczne. Ignorowanie zamkniętych już rogatek. To tylko kilka przykładów zachowań, które narażają życie kierowców i pieszych.

Kilka dni temu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. pokazały na YouTube kolejny film, na którym widać szokujące zachowania kierowców i ich brak umiejętności pokonywania przejazdów. Chociaż czy jest to tylko brak umiejętności czy raczej brawura lub głupota? Na to pytanie odpowiedzcie sobie sami.

Włos się jeży na głowie

Film pokazuje sytuacje, które zarejestrowano na przejeździe kolejowo-drogowym na pograniczu miejscowości Głębokie i Witkowskie, niedaleko miejscowości Piwniczna Zdrój. Nagrania zarejestrowane zostały w okresie kwiecień-sierpień 2017 r.

Widać na nich kierowców, którzy za nic mają sobie zamykające się rogatki. Wjeżdżają „na pewniaka”, ignorują zasady ruchu drogowego. Tylko jeden decyduje się na ręczne wyrwanie szlabanu. A warto wspomnieć, że są one tak skonstruowane, by dorosły mógł spokojnie je wyłamać. Właśnie ze względów bezpieczeństwa.

Zresztą zobaczcie sami, jak to wygląda.

Być może niektóre z tych sytuacji mogą wydać Wam się śmieszne, ale każda z nich mogła skończyć się tragicznie. Chwila nieuwagi lub głupoty może kosztować bardzo dużo.

Niebezpieczne przejazdy

Do niebezpiecznych sytuacji na przejazdach kolejowych dochodzi naprawdę często. W marcu 2018 roku doszło do 16 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach oraz przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E. Aż 4 osoby zostały zabite, 1 ciężko ranna.

Natomiast od początku 2018 roku na przejazdach wydarzyły się 53 wypadki i kolizje, 14 osób straciło życie, a 6 zostało ciężko rannych.

www.bezpieczny-przejazd.pl

Powyższe statystyki dotyczą tylko oznakowanych przejść i przejazdów. Do nich trzeba doliczyć te sytuacje, do których doszło w miejscach, gdzie przejście i przejazd przez tory nie są dozwolone.

Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko

To kampania społeczna z inicjatywy Polskich Linii Kolejowych, która trwa nieprzerwanie od 2005 roku i o której warto przypominać. Nie tylko przy okazji pojawiania się nowych filmów z przejazdów kolejowych.

Zbyt wiele osób ginie w sytuacjach, których łatwo można było uniknąć. Narażanie życia swojego i swoich bliskich wychodzi nam wyjątkowo łatwo, niestety.

Dzięki takim filmom jak ten pokazany (zresztą nie pierwszy raz!) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i akcjom edukacyjnym dla kierowców i pieszych może uda się uniknąć sytuacji, kiedy kierowca macha do pociągu pendolino, aby ten się zatrzymał. Jak na filmie powyżej, pokazującym sytuację z przejazdy kolejowego w Modlinie.

Na szczęście tym razem skończyło się na niewielkich uszkodzeniach pojazdu i pociągu oraz na dużym strachu. A mogło być o wiele gorzej.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie