Ciekawostki

2,92 m długości i cztery miejsca. Wuling E5C to najmniejsze auto dla 4 osób

Ciekawostki 27.03.2020 152 interakcje
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 27.03.2020

2,92 m długości i cztery miejsca. Wuling E5C to najmniejsze auto dla 4 osób

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski27.03.2020
152 interakcje Dołącz do dyskusji

Uwielbiam samochody, w których całość powierzchni podwozia zajmuje przestrzeń użyteczna dla pasażerów. Nowy Wuling E5C pokazuje, że niecałe 3 m wystarczają, żeby przewieźć 4 osoby.

Oczywiście najlepszy rodzaj samochodu to kei-van, ponieważ tam faktycznie całość powierzchni jest wykorzystana dla pasażerów. Przy czym obie popularne koncepcje, tj. z silnikiem pod przednimi fotelami (Suzuki) i za tylną osią (Subaru) są doskonałe. Jednak kei-vans musiały ustąpić miejsca innym konstrukcjom z powodu niskiego poziomu bezpieczeństwa i tak naprawdę trzymają się już tylko w Indiach i Pakistanie.

Wuling E5C to pierwszy elektryczny model tej marki

Marka Wuling jest mało znana, a tymczasem sprzedaje setki tysięcy aut na rynku chińskim i nie tylko. Wyspecjalizowała się w małych vanach, mikrobusach i pojazdach wieloosobowo-użytkowych. Wulingi są z powodzeniem eksportowane do Afryki czy Ameryki Południowej. Był nawet moment, że Wuling Hongguang znajdował się w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych samochodów na świecie.

Najtańsze auto elektryczne
Wuling Hongguang

Teraz jednak wszystko się elektryfikuje, a Wuling szuka nowych sposobów na zawojowanie rynku. Wybrał może nie najlepszy moment, bo rynek czeka załamanie, ale oto i E5C w całej swojej czteroosobowej krasie:

Najtańsze auto elektryczne

Długość to 2,92 m, rozstaw osi – 194 cm. „Nie ma szans, żeby na takiej powierzchni zmieściły się cztery osoby”, powie ktoś, a ja powiem – to kwestia dzisiejszych, rozdętych samochodów, które muszą być ogromne w każdą stronę. Takie przypadki już były, choć nie wiem czy Wuling E5C nie jest najkrótszym czteroosobowym samochodem, przynajmniej wśród seryjnie produkowanych. Zobaczmy.

Fiat Nuova 500 – długość 297 cm

MotoClassic

Toyota iQ – 298 cm

Mini – 305 cm

klasyczny mini cooper

Fiat 126p – 305 cm

fiat 126p fabrycznie nowy

Nie znalazłem nic krótszego niż E5C, co miałoby cztery miejsca. Wygląda na to, że Chińczycy znów motoryzacyjnie zrobili krok do przodu, wyciskając maksimum miejsca z minimum przestrzeni. Przyznają się też do inspiracji japońskimi kei-cars, które mają mnóstwo miejsca przy malutkim nadwoziu (sprawdziłem to osobiście w Tokio). Mały Wuling może też przekształcić się w mini-dostawczaka, bo wprawdzie bagażnika nie ma, ale można położyć tylną kanapę i go sobie zrobić.

E5C nie będzie może ulicznym wymiataczem, bo prędkość maksymalną ograniczono do 100 km/h, a 27-konny silnik czerpiący moc z akumulatorów o pojemności 13,8 kWh pewnie pozwoli potoczyć się jakieś 120-140 km na jednym ładowaniu – ale to w niczym nie przeszkadza, bo po mieście i tak nie jeździ się szybko, a punktów ładowania jest dużo. Bardzo mały pojazd mieszczący 4 osoby brzmi jak świetne rozwiązanie na czasy epidemii, gdzie jazda komunikacją miejską wiąże się z zakażeniem, awanturami i niebezpieczeństwem tego, że wysiądziemy nie całkiem tam, gdzie chcieliśmy. A przy okazji taki Wuling po prostu bardzo ładnie wygląda. Ponieważ wygląda jak pudełko, a ja uwielbiam pudełka.

O kwestiach bezpieczeństwa może nie wspominajmy.

 

 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać