Wiadomości

Jakich aut szukają Polacy? Na szczycie listy marki premium: BMW, Audi i Skoda

Wiadomości 18.02.2021 212 interakcje
Piotr Barycki
Piotr Barycki 18.02.2021

Jakich aut szukają Polacy? Na szczycie listy marki premium: BMW, Audi i Skoda

Piotr Barycki
Piotr Barycki18.02.2021
212 interakcje Dołącz do dyskusji

Otomoto opublikowało raport, w którym ujawniło, jakich aut najczęściej szukali Polacy w zeszłym roku. Zarówno tych nowych, jak i używanych. 

Jeśli ktoś chce przeczytać cały dokument, to znajdzie go tutaj. Jeśli nie – wyciągnąłem z niego co ciekawsze informacje:

Jeśli szukaliśmy nowego auta, to prawdopodobnie była to Octavia

skoda octavia iv

No dobrze, jest na to równo 2,19 proc. (tyle wyszukiwań w 2020 r. dotyczyło właśnie Octavii), ale to i tak najlepszy wynik spośród wszystkich aut na platformie. Trudno się w sumie dziwić – w końcu w tym roku premierę miała nowa generacja, auto jest u nas popularne, a oprócz nowej-nowej Octavii, pewnie sporo osób szukało też nowej-starej Octavii ze słusznymi rabatami. Zresztą miałem okazję jeździć ostatnio tą nową-nową i poza tym, że jest piekielnie nudna pod każdym względem, to to jednak rozsądne i pojemne auto.

Czego szukali użytkownicy poza kompaktową Skodą? Na przykład Skody z segmentu D, czyli Superba (1,57 proc.). Trochę mniej osób szukało Mercedesa GLC, co jest o tyle ciekawe, że na dokładnie tym samym miejscu rok temu była… Dacia Duster. Najwyraźniej wycofanie wolnossącego 1.6 sprawiło, że klienci uznali, że jak już mają kupować coś z turbo, to dlaczego nie Mercedesa. Tak było, nie mam wątpliwości.

Na kolejnych miejscach znalazł się Fiat Tipo, Volkswagen Golf, Mercedes GLE, BMW serii 3, Hyundai Tucson, klasa E (powinna być na pierwszym miejscu!), a dziesiątkę zamyka wspomniana już Dacia Duster.

Oczywiście wyszukiwania wcale nie muszą się przekładać na zakupy, ale to zawsze jakaś informacja.

Jeśli szukaliśmy nowych aut jakiejś marki, to prawdopodobnie było to Mercedes.

I prawidłowo.

Przy czym tutaj szansa na to, że szukaliśmy Mercedesa była już sensownie większa niż szansa, że szukaliśmy Octavii, bo aż 12,11 proc. wyszukiwań nowych aut w 2020 r. dotyczyło właśnie Mercedesa. Drugie miejsce zajęło BMW (9,56 proc.), a kolejne – Audi (9,32 proc.).

Dalej był Volkswagen, Skoda, Ford, Kia, Toyota, Hyundai i Alf… żartowałem, Renault.

Jeśli szukaliśmy używanego auta, to prawdopodobnie było to BMW serii 3.

Pierwsza piątka w tej kategorii to w ogóle plejada prestiżu i niewymuszonej niemieckiej elegancji. Pierwsze miejsce – seria 3. Drugie – A4. Trzecie – seria 5. Piąte – A6. Na czwarte przypałętał się Volkswagen Golf, ale to pewnie auto dla dziecka czy coś tam.

Poza pierwszą piątką znalazły się kolejno: Opel Astra, Volkswagen Passat, Audi A3, Ford Focus i Skoda Octavia.

Jeśli szukaliśmy używanego auta konkretnej marki, to prawdopodobnie było to Audi.

Audi A5 coupe test 2020

Które zgarnęło 11,05 proc. wszystkich wyników wyszukiwania. Dalej było BMW z wynikiem ponad 10 proc., Volkswagen, Mercedes, Ford, Opel, Toyota, Renault, Skoda i Peugeot.

Jeśli szukaliśmy używanego samochodu, to prawdopodobnie kosztował on maksymalnie 19 000 zł.

bmw e39

A dokładniej miał cenę w przedziale 10 000 – 19 000 zł. To właśnie w takim zakresie cenowym najwięcej osób (24,6 proc.) szukało na Otomoto swojego nowego-używanego auta. Niecałe 20 proc. wyszukiwań dotyczyło aut z przedziału od zera do 9000 zł, natomiast 16,9 proc. – od 20 000 do 29 000 zł.

Jeśli więc ktoś potrzebował danych dotyczących tego, w jakiej cenie Polacy szukają używanych aut, to teraz ma kolejne informacje.

Dalej chętniej szukamy sedanów niż SUV-ów.

Aczkolwiek taka sytuacja pewnie nie utrzyma się zbyt długo. Obecnie 19,8 proc. wyszukiwań dotyczy SUV-ów, natomiast 21,6 proc. – sedanów i to właśnie ten typ jest najczęściej wyszukiwanym typem nadwozia na Otomoto, zresztą kolejny rok z rzędu. Co ciekawe, wynik sedanów jest według danych Otomoto wyższy niż rok temu (20,7 proc.) i niż dwa lata temu (21,3 proc.). Natomiast SUV-y rosną po prostu szybciej, jeśli chodzi o popularność (z 16,7 proc. w 2018 r. do 19,8 proc. w 2020), więc pewnie za rok czy dwa przeskoczą sedany.

Najchętniej szukamy aut z przebiegiem do 199 999 km

używane samochody

Kto by pomyślał! W końcu te paskudne nowe auta miały klękać już po 50 000 km, a jakoś nie widać tutaj wielkiej zmiany w podejściu kupujących. Przy czym coraz chętniej kupujemy coraz młodsze auta – najpopularniejsze są wyszukiwania w okolicach 3-5 lat, a potem mała górka popularności przypada na 12-13 lat. 20-letnich i starszych aut mało kto już szuka.

Rynek diesla jakoś się nie załamał.

Przynajmniej procentowo. Wprawdzie skurczył się o 2 punkty procentowe rok do roku, ale dalej nie ma tragedii:

Liderem udziałowym, jeśli chodzi o wyszukiwania, pozostają jednak silniki benzynowe, które stanowią już ponad połowę wyszukiwań. Spada natomiast znacząco udział silników z LPG, ale to pewnie w dużej mierze efekt tego, że coraz mniej jest silników, które mogą działać w takiej konfiguracji, więc po co marnować czas na szukanie.

A teraz przepraszam, ale chyba muszę przekazać wydawcom, jaki kolejny przegląd używanych aut trzeba przygotować, żeby się dobrze klikał.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać