Ciekawostki

Nie masz pomysłu na wakacje? Możesz odwiedzić najkrótszą drogę wojewódzką w Polsce

Ciekawostki 15.06.2021 275 interakcji

Nie masz pomysłu na wakacje? Możesz odwiedzić najkrótszą drogę wojewódzką w Polsce

Piotr Barycki
Piotr Barycki15.06.2021
275 interakcji Dołącz do dyskusji

To nie będzie długie zwiedzanie, więc lepiej od razu zaplanować jakieś dodatkowe atrakcje.

Tak konkretnie to przejście całego odcinka tej drogi wojewódzkiej zajmie nam (w jedną stronę) nieco ponad 49 sekund, o ile poruszamy się z prędkością 4 km/h. Cała droga ma bowiem 55 m długości. Można przy tym rozważyć założenie jakiegoś lekko-terenowego obuwia, bo trasa naszej wycieczki wygląda (stan na rok 2018) tak:

I ten asfalt w lewym dolnym rogu nie jest fragmentem tej drogi wojewódzkiej. Najkrótsza w Polsce droga wojewódzka zaczyna się tam, gdzie zaczyna się piach.

Najkrótsza droga wojewódzka w Polsce to DW219.

Jest przy tym tak krótka i tak bez znaczenia, że na Mapach Google nie zdecydowano się jej oznaczyć w żaden sposób. Nie ma ani odpowiedniej plakietki przy przeglądaniu zdjęć satelitarnych:

najkrótsza droga wojewódzka w Polsce
Najkrótsza droga wojewódzka w Polsce – DW 219

Ani nawet nie naniesiono jej na mapę w standardowym widoku:

Najkrótsza droga wojewódzka w Polsce - DW 219
Najkrótsza droga wojewódzka w Polsce – DW 219

Natomiast jak najbardziej figuruje w aktualnym spisie dróg wojewódzkich:

I prawdopodobnie będzie tam figurować jeszcze bardzo, bardzo długo.

Dlaczego?

Bo wśród cech, które sprawiają, że droga może zostać uznana za drogę wojewódzką, znajduje się znaczenie obronne. DW219 prowadzi natomiast od DW234 do stacji kolejowej Brodzkie Młyny – a w przypadku wojny wszystkie drogi, które prowadzą do tego typu obiektów, mają przeważnie znaczenie obronne.

Przy czym aktualnie stacja Brodzkie Młyny nie ma kompletnie żadnego znaczenia – chyba że dla osób, które tam mieszkają (budynek na zdjeciach wygląda na zamieszkany). Pociągi osobowe nie zatrzymują się na nim od ponad 30 lat, natomiast towarowe przestały go odwiedzać w 1992 r. Z informacji OBK wynika, że nawet nie tyle nic tam się już nie zatrzymuje, co nie bardzo może nawet przejechać znajdującą się tam linią – jest nieprzejezdna, chociażby ze względu na ubytki w szynach czy rozkradzione mocowania oraz pojawiające się osuwiska.

To gdzie jechać na wakacje, żeby odwiedzić tę drogę?

Na Pomorze, a dokładniej do miejscowości Gniew, a później na zachód DW234 (ul. Gniewskie Młyny). Nie jestem pewien, czy przekonacie rodzinę do tego, że będzie to idealny cel wakacyjnej podróży, ale nawet jeśli nie – macie idealną imprezową ciekawostkę, która nikogo nie zainteresuje.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać