Wiadomości

Elon Musk zapowiedział, że Model Y już niebawem podbije świat. Ustawiłem przypomnienie

Wiadomości 27.04.2021 50 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 27.04.2021

Elon Musk zapowiedział, że Model Y już niebawem podbije świat. Ustawiłem przypomnienie

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz27.04.2021
50 interakcji Dołącz do dyskusji

Elon Musk przewiduje, że Tesla Model Y w 2022 roku będzie najczęściej kupowanym samochodem na świecie. Zobaczmy, jak niewiele jej brakuje.

Na kwartalnym spotkaniu, omawiając wyniki finansowe spółki, Elon Musk przewidział, że Tesla Model Y ma szansę być najchętniej kupowanym samochodem świata już w 2022 roku. Nie wyłącznie elektrycznym, nie samochodem z określonym nadwoziem i nie samochodem segmentu premium, co i tak byłoby dyskusyjne. Najczęściej kupowanym samochodem na świecie w 2022 roku ma być Tesla Model Y. A potem jeszcze powtórzył to w tweecie, bo tak mu się to spodobało, to co przed chwilą powiedział inwestorom.

Bez zbędnych złośliwych przytyków, które tak lubię, spróbuję pokazać lub tylko nieśmiało zasygnalizować niektóre problemy, dlaczego może być to trudne do wykonania.

Najlepiej sprzedający się samochód na świecie w roku 2020

Najchętniej kupowanym samochodem na świecie w 2020 roku została Toyota Corolla. Sprzedano jej prawie 1,5 miliona egzemplarzy i nie jest to jej pierwszy tytuł.

tesla model y konkurencja
Podobno nikt już nie chce sedanów.

Tesla w zeszłym roku sprzedała łącznie blisko 0,5 miliona wszystkich swoich samochodów. Za większość tej sprzedaży odpowiadają model 3 i Y. W pierwszym kwartale tego roku Tesla dostarczyła już 182 780 egzemplarzy tych dwóch modeli oraz 2 020 sztuk modeli S i X.

Przy zachowaniu tego tempa w pozostałych trzech kwartałach, do końca roku dostarczyłaby klientom ponad 730 tys. swoich najpopularniejszych modeli. Model Y ma zdaniem Elona Muska zyskać większą popularność od Modelu 3, ale liczby sprzedanych ostatnio Modeli Y nie podaje. Jeśli przyjmiemy, że oba mniejsze modele idą łeb w łeb, choć tak nie jest, bo Model 3 sprzedawał się do tej pory lepiej, to Model Y osiągnąłby około 365 tys. wydanych klientom egzemplarzy na koniec bieżącego roku.

najczęściej kupowany samochód na świecie 2022
Oto następca Corolli na tronie.

Oczywiście 2022 rok może być kompletnie inny niż 2021, ale i tak za rok musiałoby się też znaleźć 1,5 miliona klientów na Teslę Model Y. Ci masowo kupują jednak coś zupełnie innego.

Jakie samochody są najchętniej kupowane na świecie?

Zaraz za Corollą są pickupy oznaczone od Forda oznaczane literą F. Jeśli potraktujemy je jako oddzielne modele i odbierzemy im miejsce na podium, to następną mamy Toyotę RAV4 i Hondę CR-V, która zamknie podium z wynikiem 831 000 sztuk. Tesli Model Y dość trudno zdobyć nawet brązowy medal.

najpopularniejsze samochody świata toyota rav4
Prawie elektryczny.

Oprócz pickupów, w czołówce rankingu pojawiają się jeszcze sedany, takie jak Toyota Camry, Hondy Civic i Accord, czy Nissan Sentra. Jest też crossover w postaci Hondy HR-V. Żaden z tych samochodów nie jest elektryczny i sprzedaż każdego z modeli z pierwszej dziesiątki światowej sprzedaży przekroczyła w 2020 roku pół miliona sztuk.

W USA, w czole rankingu sprzedaży, jest tylko jeszcze więcej pickupów i SUV-ów. Modeli elektrycznych zabrakło w pierwszej dziesiątce i w pierwszej ćwiartce setki. Rodzaj napędu może być pewną przeszkodą.

Jak popularne są elektryczne samochody?

Tesla nie zgarnie całej popularności elektrycznych samochodów dla siebie. Konkurencja też chce coś sprzedać. Sprzedaż samochodów w zeszłym roku spadała, ale sprzedaż samochodów elektrycznych zupełnie niekoniecznie. W 2020 roku sprzedano ponad 3 miliony elektrycznych samochodów, a za większość zakupów odpowiadają Chiny. Połączone wyniki trzech najchętniej kupowanych spalinowych modeli na świecie, wystarczą by przebić sprzedaż wszystkich elektrycznych samochodów. Na pewno sprawdzimy, czy elektryczny Model Y przebije sprzedaż Toyoty Corolli.

najczęściej kupowany samochód na świecie 2022

Może to jednak się uda?

Są też argumenty za tym, że to może się udać.

Tesla jest najpopularniejszym dostawcą elektrycznych samochodów. Tesla buduje też kolejne fabryki. W Szanghaju już produkują Model Y. W planach są też zakłady w Berlinie i Texasie. Wzrosną więc moce produkcyjne. Docelowa wydajność chińskiej fabryki to pół miliona pojazdów rocznie. Ale żeby pobić Corollę, Tesla musiałaby potroić swą wydajność z 2020 roku.

Pozostaje też sprawą otwartą, czy Tesla byłaby w stanie dostarczyć 1,5 miliona samochodów klientom, skoro obecne ilości są wciąż dla nich kłopotem.

Jest jeszcze jeden prosty sposób, by Tesla Model Y została najczęściej kupowanym samochodem świata w 2022 roku. Inni producenci muszą przestać produkować, wtedy Model Y ma poważną szansę wysunąć się na czoło.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać