Bezpieczeństwo ruchu drogowego

To nagranie z potrącenia pieszej na pasach jest tylko dla widzów o mocnych nerwach

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 28.11.2022 85 interakcji

To nagranie z potrącenia pieszej na pasach jest tylko dla widzów o mocnych nerwach

85 interakcji Dołącz do dyskusji

W sieci pojawiło się nagranie z potrącenia na pasach 41-latki. Doszło do tego w Lubinie, po tym jak kobieta zignorowała czerwone światło, weszła na przejście dla pieszych i przecięła drogę osobówki. Niestety kierowca nie zdążył w porę wyhamować i z impetem ją potrącił. Wszystko widać na mrożącym krew w żyłach nagraniu.

Do zdarzenia doszło 19 listopada, przed godziną 18.00, na ul. al. Niepodległości w Lubinie. Notatka policyjna opisująca to zajście pojawiła się na stronie komendy 21 listopada, ale do oryginalnego dokumentu załączone były jedynie dwa zdjęcia. Być może mundurowi uznali, że pokazywanie całego wideo wywoła zbyt silne emocje? Tak czy siak, nagranie opublikował na YouTube kanał piracidrogowi.pl.

Wszystko wydarzyło się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Z ustaleń policjantów wynika, że 41-letnia kobieta weszła na pasy, w momencie kiedy sygnalizator wskazywał światło czerwone i została potrącona. W wyniku doznanych obrażeń ciała kobieta trafiła do szpitala, a badanie wykonane alkomatem wskazało, że miała w swoim organizmie 2,2 promila alkoholu.

Potrącona została mieszkanka Legnicy, która, znajdując się pod wpływem alkoholu, weszła na prawidłowo oznakowane przejście dla pieszych. Niestety nie zastosowała się do sygnalizacji świetlnej i nie ustąpiła pierwszeństwa prawidłowo jadącemu kierowcy Volkswagena. W następstwie jej czynów doszło do potrącenia. Za kierownicą pojazdu siedział 31-letni mieszkaniec Lubina, który był trzeźwy.

Kara dla pieszej

Według obowiązującego od początku 2022 r. taryfikatora mandatów, kara za wchodzenie na jezdnię na przejściu dla pieszych bezpośrednio przed jadący pojazd wynosi 150 zł. Naszym zdaniem to zbyt mało w porównaniu do kar dla kierowców, ale to temat na osobną dyskusję. W tym przypadku piesza została ukarana wyjątkowo surowo, bo została potrącona przez samochód z dużą siłą. Mamy nadzieję, że kobieta wróci do zdrowia.

Z notatki policyjnej wynika, że kierowca Volkswagena był trzeźwy i funkcjonariusze nie wskazują na jego winę. Mimo wszystko ten człowiek będzie musiał nosić w sobie wspomnienie z tego zdarzenia, które, miejmy nadzieję, zakończy się powrotem do zdrowia 41-latki.

Kierowca jest niewinny. Jak uzyskać odszkodowanie od pieszego?

Pierwszy scenariusz – auto ma polisę autocasco. Wtedy należy skorzystać z tej polisy. Ubezpieczyciel zapłaci za naprawę pojazdu w warsztacie, ale będzie szukał winnego, który pokryje koszty. Notatka policyjna powinna dać mu prawo roszczenia odszkodowania od pieszego. Ubezpieczyciele mają swoje sposoby, żeby odzyskać pieniądze. Jest to o tyle wygodna metoda, że poszkodowany nie musi dochodzić niczego na własną rękę.

Zdecydowanie trudniej jest, jeśli pojazd nie ma polisy autocasco, gdy poszkodowany zmuszony jest działać na własną rękę. Dlatego radzimy, żeby spróbować dojść do porozumienia ze sprawcą. Być może posiada polisę OC w życiu prywatnym, ale nie jest tego świadomy. Jeśli tak jest, to szkody powinna pokryć właśnie ta polisa.

W przypadku, gdy żadna ze stron nie ma odpowiedniego ubezpieczenia, to pozostaje sąd cywilny i komornicze dochodzenie roszczenia.

Jak wygląda karanie kierowców na przejściu bez sygnalizacji świetlnej?

Obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu oraz wchodzącemu na przejście. Oznacza to, że kierowca musi obserwować nie tylko samo przejście, ale także jego okolicę, aby móc ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który zamierza wejść na przejście dla pieszych.

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowy taryfikator, który podniósł wysokość grzywien za najbardziej niebezpieczne i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze. Zgodnie z nowym taryfikatorem, za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na jezdnię grozi mandat 1500 zł oraz 10 punktów karnych.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać