Wiadomości

Jeden podpis dzieli nas od cyfrowego prawa jazdy. Ja swoje już widzę

Wiadomości 17.08.2020 101 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 17.08.2020

Jeden podpis dzieli nas od cyfrowego prawa jazdy. Ja swoje już widzę

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz17.08.2020
101 interakcji Dołącz do dyskusji

Widzę już cyfrowe prawo jazdy na iOS. Was od tego widoku dzieli tylko długopis Prezydenta.

Sejm już się zdecydował – nie będzie trzeba ze sobą wozić prawa jazdy. Jednocześnie zatwierdził, że będzie również dostępne w telefonie.  Formalnościom musi jednak stać się zadość i ustawę musi podpisać jeszcze Prezydent.

Żeby pochwalić się dokumentem w wersji elektronicznej, trzeba zainstalować aplikację mObywatel, w której będzie dostępny odpowiedni moduł – mPrawoJazdy. Potrzebny jest również profil zaufany by aplikację uruchomić. Prawo jazdy w telefonie nie oznacza, że wystarczy zrobić sobie jego zdjęcie smartfonem.

Cyfrowe prawo jazdy, czyli mPrawoJazdy dostępne w iOS

I w telefonach z Androidem oczywiście też, ale tylko u wybranych. Ja swoje mPrawoJazdy w iOS widzę, bo na prośbę Ministerstwa Cyfryzacji grupa dziennikarzy testowała wcześniej to rozwiązanie na telefonach z Androidem, byłem w niej i ja. W smartfonie mojej żony mPrawoJazdy nie jest wciąż dostępne, co sugeruje, że projekt nie wyszedł jeszcze poza fazę testów. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda elektroniczne prawo jazdy, możecie przeczytać tekst Łukasza, na iOS wygląda tak samo.

m prawo jazdy ios

Posiadanie elektronicznej wersji to nie jest obowiązek, nie będzie trzeba okazywać go w czasie kontroli drogowej. Wersja cyfrowa będzie jednak równoważna dotychczasowej, fizycznej formie. 

MPrawoJazdy na iOS to nie jedyna niespodzianka, którą zobaczyłem w swoim telefonie.

Punkty Karne

Tak nazywa się kolejny moduł aplikacji mObywatel i jak nie trudno się domyślić, można w nim sprawdzić, ile punktów karnych uzbieraliśmy na koncie.

m prawo jazdy ios

Jestem przekonany, że mam ich 0, ale aplikacja informuje, że nie ma mnie w systemie punktowym. Może to oznaczać, że nie mam punktów karnych (co mam nadzieję jest zgodne z prawdą) lub, że przekroczyłem limit 24 punktów, albo nie mam uprawnień do prowadzenia pojazdów. Uprawnień to nie ma Adam.

Dobra rzecz dla zapominalskich, którzy gubią się w swoich przewinieniach i tym ile punktów zdołali już zbić za pomocą kursu.

Aplikacja z prawem jazdy to nie koniec atrakcji

Na kierowców, a konkretnie na właścicieli pojazdów czekają też inne udogodnienia. O projekcie pisaliśmy szerzej tutaj. Wśród udogodnień przewidzianych pakietem deregulacyjnym znalazła się jeszcze możliwość rejestracji pojazdu poza miejscem zamieszkania właściciela.

Będzie można również zachować numer rejestracyjny przy przerejestrowywaniu pojazdu przez nowego właściciela. Czynność rejestracji będzie można też przerzucić na salon samochodowy. To ułatwienie dotyczy tylko pojazdów nowych i salonów oferujących nowe pojazdy.

Czy Prezydent podpisze ustawę i zatwierdzi elektroniczne prawo jazdy?

Nie śledzę dokładnie procentowego rozkładu wyników obecnego Prezydenta w konkurencji podpisał/nie podpisał. Krąży jednak plotka, że lubi podpisywać ustawy bardziej niż odrzucać. W tej nie są raczej zaszyte żadne kontrowersyjne treści, szansa na podpis jest więc spora. A może to będzie ten szczególny przypadek, gdy Prezydent ustawy nie podpisze i mPrawoJazdy w iOS będzie cieszyć tylko mnie?

Mam nadzieję, że nie i już niedługo w podróż samochodem będzie można wyruszyć wyłącznie z telefonem, albo tylko z samochodowym kluczykiem. Albo i bez niego.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać