Ciekawostki

Moto-majówka, czyli jakie miejsca warto odwiedzić w ten weekend

Ciekawostki 30.04.2019 322 interakcje
Adam Majcherek
Adam Majcherek 30.04.2019

Moto-majówka, czyli jakie miejsca warto odwiedzić w ten weekend

Adam Majcherek
Adam Majcherek30.04.2019
322 interakcje Dołącz do dyskusji

Jeśli obudziłeś się dopiero z zimowego snu i nie masz pomysłu co robić przez najbliższe dni, polecamy kilka motoryzacyjnych miejsc.

Niestety nie jest tak, że motoryzacyjnych atrakcji mamy mnóstwo i klęska urodzaju utrudnia podjęcie decyzji. Właściwie to miejsc godnych odwiedzenia jest jak na lekarstwo. Ale kilka warto polecić.

Muzeum Volkswagena w Pępowie

To prywatne muzeum, które otwarto w 2008 r. Właściciel twierdzi, że to jedyne na Pomorzu i największe w Polsce prywatne muzeum VW. Na terenie Galerii Pępowo znajduje się ponad 50 zabytkowych samochodów, nie tylko wszelkiej maści Garbusy i Ogórki. 

W kolekcji muzeum znajduje się też ponad tysiąc modeli w skali od 1:64 do 1:18. 

Jeśli ktoś odwiedza Trójmiasto, to do Pępowa ma rzut beretem. Dzieci pod pachę i ogień.

pomysł na majówkę

Muzeum Topacz

Muzeum motoryzacji w podwrocławskiej Ślęzie to miejsce, w którym od lat organizowany jest zlot Motoclassic. Co prawda impreza odbywa się dopiero w sierpniu, ale muzeum otwarte jest przez cały rok. Na terenie Zamku Topacz zebrano ponad 200 pojazdów z różnych epok. Od Sokoła 1000, czy Fiata 508 z polskiego montażu, przez zbiór samochodów amerykańskich, aż po największą prezentowaną w Polsce kolekcję samochodów marek Rolls Royce i Bentley. 

pomysł na majówkę

Jeśli niekoniecznie interesuje Cię zwiedzanie muzeów, to może jakiś spot?

I tych w majówkę jest kilka.

II Zlot Poloneza

To impreza zaplanowana na 3 maja, startuje w południe na terenach FSO na Żeraniu. W ubiegłym roku pojawiło się na niej 40 maszyn, jeśli pogoda dopisze, to w tym powinno być ich więcej. Oprócz spotkania na Żeraniu zaplanowano przejazd kolumną nad Wisłę i wspólny piknik.

V Maluchowa Majówka

To natomiast impreza dla miłośników Fiata 126p. Zaplanowano ją również na 3. maja, a odbędzie się w Łagowie. Wczoraj na liście zgłoszonych samochodów znajdowało się już 155 pozycji, a miejsce przygotowano na 200 aut. Jeśli ktoś ma ochotę na wycieczkę w Lubuskie – trudno o lepszą okazję. 

Za to tym, którzy chcieliby się przejechać gdzieś dalej, polecamy kilka miejsc niedaleko polskiej granicy.

Classic Remise Berlin

W 2003 r. w zajezdni tramwajowej w Berlinie otwarte zostało centrum samochodów zabytkowych, w którym znajdują się warsztaty specjalizujące się w renowacji i serwisowaniu klasyków. Jest to też świetne miejsce by kupić części do zabytkowego samochodu, klimatyczne ubrania, czy miniaturowe modele. I oczywiście zobaczyć kolekcję zabytkowych samochodów, z których część wystawiono na sprzedaż. 

Horch Museum

W Zwickau, ojczyźnie m.in. Trabanta, powstało muzeum, w którym prezentowane są nie tylko pojazdy z duroplastu. Według założycieli to miejsce, w którym można odbyć podróż w czasie przez całą historię motoryzacyjną Zachodniej Saksonii. Od Horcha z 1904 r., aż po czasy współczesne. A 3 maja otwarta zostanie wystawa modeli wszystkich marek Volkswagena. Jeśli ktoś się waha, można zacząć od wirtualnego zwiedzania.

Będąc w Zwickau można też odwiedzić tamtejszą fabrykę Volkswagena. 

Albo wybrać się do którejś z innych fabryk, zapraszających turystów. W zależności od wybranego miejsca można zobaczyć linie produkcyjne różnych modeli, od najmniejszych modeli, aż do Bentleya. Pewnie gościom z Polski najbliższa będzie fabryka w Emden, gdzie od 1978 r. budowane są Passaty.

Do swoich fabryk i do muzeum zaprasza też Skoda.

Oczywiście nie w Niemczech, a na terytorium Czech. Oba obiekty znajdują się w Mladej Boleslav. W muzeum można zobaczyć przekrój modeli od samych początków marki, z uwzględnieniem rowerów Václava Laurina i Václava Klementa z końca XIX w. W sumie na terenie muzeum znajduje się 340 eksponatów, w tym modele prototypowe, które trudno byłoby spotkać gdziekolwiek indziej. 

Przy okazji zwiedzania fabryki w Mladej można też wybrać się na wycieczkę po pozostałych fabrykach i oprócz tej odwiedzić jeszcze Vrchlabí i Kvasiny. 

pomysł na majówkę

Jeśli nie Skoda, to może Tatra?

Czeska Koprzywnica to miejsce, w którym Ignacy Szustala rozpoczął produkcję powozów, sań i bryczek, a z czasem zbudował fabrykę samochodów Tatra. Od 1997 r. obiekt można zwiedzać i poznać historię tego miejsca, marki Tatra i całej okolicy. Zaprezentowano tam nie tylko modele produkcyjne, ale także samochody startujące w zawodach sportowych, wynalazki typu sanie motorowe, czy siedemnastolitrowy silnik do czołgu, a nawet produkowany przez Tatrę samolot. 

A może Wy macie jakieś dobre miejsca do odwiedzenia w ten weekend? 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać