Wiadomości

Mini planuje dwa elektryczne crossovery. Jeden to kolejny Countryman, a drugi będzie zupełnie nowy

Wiadomości 29.10.2020 14 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 29.10.2020

Mini planuje dwa elektryczne crossovery. Jeden to kolejny Countryman, a drugi będzie zupełnie nowy

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk29.10.2020
14 interakcji Dołącz do dyskusji

Mini planuje elektryczną wersję nowego Countrymana i zupełnie nowego, mniejszego crossovera, dostępnego tylko w wersji „na prąd”. Od 2023 roku wszystkie takie Mini będą budowane w Chinach.

Mini Electric, czyli Cooper SE to jeden z najlepiej jeżdżących samochodów elektrycznych na rynku. Właściwie, odrzucając bardzo drogie modele w rodzaju Tesli czy Taycana, to chyba w Mini bawiłem się najlepiej. Ale ja lubię klasyczne hatchbacki i nie przeszkadza mi (no dobra, tylko trochę), gdy auto ma troje drzwi.

mini electric

Klienci myślą inaczej i chcą SUV-ów i crossoverów

Myślę, że nawet w przypadku Mini spora część z nich wolałaby poświęcić trochę prowadzenia i osiągów na rzecz dodatkowej pary drzwi i kilku centymetrów prześwitu więcej. Tak się składa, że identycznie myślą w centrali marki. Chyba ktoś tam zna się na nastrojach konsumentów!

Wersja trzydrzwiowa nigdzie się – jak na razie – nie wybiera, ale gama Mini Electric wkrótce się rozbuduje – i to aż o dwa modele.

Oba będą crossoverami

Większy z nich to po prostu nowa odsłona Countrymana. Będzie – na szczęście dla fanów klasycznych silników – dostępny i w wersji elektrycznej i spalinowej.

mini electric
Tak wygląda obecny Countryman.

Mniejszy, którego nazwa nie jest jeszcze znana (może Suburbsman? Cityman? Soccermom?), ma występować wyłącznie w wersji elektrycznej. Prawdopodobnie będzie wielkości obecnego Mini 5d. Ewentualnie odrobinę dłuższy.

Marka zapewnia, że nowe modele Mini Electric zachowają „DNA marki”

Chodzi oczywiście nie tylko o charakterystyczny styl retro – który albo się kocha, albo odwraca się głowę z wstrętem – ale i o możliwości indywidualizacji i prowadzenie. Jeśli charakter znany z małego Coopera SE zostanie zachowany choćby w trzech czwartych, nie mam żadnych obaw.

Nowe Mini Electric powinny być hitem w Chinach

Już teraz co dziesiąte nowe auto tej marki jest odbierane z salonów np. w Szanghaju, Pekinie czy Shenzhen. W ciągu kilku najbliższych lat, odsetek klientów z Państwa Środka ma znacząco wzrosnąć. Kto jak kto, ale Chińczycy kochają elektryczne crossovery. Od 2023 roku, wszystkie Mini zasilane prądem będą produkowane w Chinach, we współpracy z marką Great Wall.

A ja czekam na elektryczną wersję John Cooper Works. Wybaczę jej nawet brak strzałów z wydechu.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać