Wiadomości

Mini Cooper w wersji trzydrzwiowej nie będzie miał następcy? Wiele na to wskazuje

Wiadomości 12.09.2018 11 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 12.09.2018

Mini Cooper w wersji trzydrzwiowej nie będzie miał następcy? Wiele na to wskazuje

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz12.09.2018
11 interakcji Dołącz do dyskusji

BMW Mini jest coraz mniej mini. Praktycznie każda nowa wersja staje się większa. Teraz wszystko wskazuje na to, że Mini Cooper/One we wersji trzydrzwiowej wkrótce w ogóle zniknie ze sprzedaży.

Jak twierdzi portal MotoringFile, część osób w BMW chce zakończyć produkcję 3-drzwiowego hatchbacka do 2022 roku. W tym samym czasie mają zostać wycofane także cabrio więc w ofercie pozostałyby modele 5-drzwiowe, Clubman i Countryman.

Skąd taka decyzja?

Sprzedaż 3-drzwiowych hatchbacków w Europie ciągle spada. Dlatego m.in. Volkswagen zrezygnował z modeli Beetle, Polo 3d czy  Scirocco, a także Audi A3 w takich wersjach nadwozia. Do tej pory w sprzedaży są 3-drzwiowe Audi A1, Volkswagen Golf czy Skoda Citigo, ale to tylko kwestia czasu.

Kiedyś w Stanach Zjednoczonych Mini Hatch sprzedawał się bardzo dobrze. Na przykład w grudniu 2012 roku sprzedano całkiem znaczną liczbę 3011 sztuk. W poprzednim miesiącu było to już 867 sztuk.

Popularność małych samochodów spada, czego dowodem są statystyki sprzedaży. Nawet jeśli zsumujemy liczbę sprzedanych BMW Mini 3- i 5-drzwiowych, to i tam będzie to niższa liczba niż w przypadku crossovera Countrymana. Kierowcy wolą większe modele, co widać nawet w Polsce, gdzie króluje Dacia Duster. Jakby tego mało, elektryczne układy napędowe również wymagają większych rozmiarów, a małe 3-drzwiowe auta takich wymagań nie spełniają.

Mini
To już koniec mini-Mini?

Skończy się pewna epoka.

Czy MINI podejmie ten radykalny krok i zakończy produkcję najbardziej kultowego modelu w swojej ofercie? Według źródeł MotoringFile rozmowy na ten temat nadal trwają, a ostateczna decyzja w sprawie Mini w wersji trzydrzwiowej jeszcze nie zapadła.

Wiele osób na pewno nie będzie w stanie się pogodzić z tym pomysłem, jeśli zostanie on wcielony w życie. Pomimo iż przesłanki wydają się być jak najbardziej pragmatyczne, to ten mały model BMW Mini najbardziej nawiązywał stylistyką do swojego klasycznego poprzednika. Cała reszta jest już Mini tylko z nazwy.

A wy jesteście w stanie sobie wyobrazić gamę BMW Mini bez trzydrzwiowego hatchbacka?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie