Wiadomości

Mini Cooper w wersji trzydrzwiowej nie będzie miał następcy? Wiele na to wskazuje

Wiadomości 12.09.2018 9 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 12.09.2018

Mini Cooper w wersji trzydrzwiowej nie będzie miał następcy? Wiele na to wskazuje

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz12.09.2018
9 interakcji Dołącz do dyskusji

BMW Mini jest coraz mniej mini. Praktycznie każda nowa wersja staje się większa. Teraz wszystko wskazuje na to, że Mini Cooper/One we wersji trzydrzwiowej wkrótce w ogóle zniknie ze sprzedaży.

Jak twierdzi portal MotoringFile, część osób w BMW chce zakończyć produkcję 3-drzwiowego hatchbacka do 2022 roku. W tym samym czasie mają zostać wycofane także cabrio więc w ofercie pozostałyby modele 5-drzwiowe, Clubman i Countryman.

Skąd taka decyzja?

Sprzedaż 3-drzwiowych hatchbacków w Europie ciągle spada. Dlatego m.in. Volkswagen zrezygnował z modeli Beetle, Polo 3d czy  Scirocco, a także Audi A3 w takich wersjach nadwozia. Do tej pory w sprzedaży są 3-drzwiowe Audi A1, Volkswagen Golf czy Skoda Citigo, ale to tylko kwestia czasu.

Kiedyś w Stanach Zjednoczonych Mini Hatch sprzedawał się bardzo dobrze. Na przykład w grudniu 2012 roku sprzedano całkiem znaczną liczbę 3011 sztuk. W poprzednim miesiącu było to już 867 sztuk.

Popularność małych samochodów spada, czego dowodem są statystyki sprzedaży. Nawet jeśli zsumujemy liczbę sprzedanych BMW Mini 3- i 5-drzwiowych, to i tam będzie to niższa liczba niż w przypadku crossovera Countrymana. Kierowcy wolą większe modele, co widać nawet w Polsce, gdzie króluje Dacia Duster. Jakby tego mało, elektryczne układy napędowe również wymagają większych rozmiarów, a małe 3-drzwiowe auta takich wymagań nie spełniają.

Mini
To już koniec mini-Mini?

Skończy się pewna epoka.

Czy MINI podejmie ten radykalny krok i zakończy produkcję najbardziej kultowego modelu w swojej ofercie? Według źródeł MotoringFile rozmowy na ten temat nadal trwają, a ostateczna decyzja w sprawie Mini w wersji trzydrzwiowej jeszcze nie zapadła.

Wiele osób na pewno nie będzie w stanie się pogodzić z tym pomysłem, jeśli zostanie on wcielony w życie. Pomimo iż przesłanki wydają się być jak najbardziej pragmatyczne, to ten mały model BMW Mini najbardziej nawiązywał stylistyką do swojego klasycznego poprzednika. Cała reszta jest już Mini tylko z nazwy.

A wy jesteście w stanie sobie wyobrazić gamę BMW Mini bez trzydrzwiowego hatchbacka?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać