Lokowanie produktu

Prawdziwe samochody rodzinne istnieją i mają się nieźle. Oto Mercedes EQV

Lokowanie produktu 16.11.2020 42 interakcje
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 16.11.2020

Prawdziwe samochody rodzinne istnieją i mają się nieźle. Oto Mercedes EQV

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk16.11.2020
42 interakcje Dołącz do dyskusji

Myślałeś, że praktycznych aut rodzinnych już nie ma? Sprawdź, jak wygląda Mercedes EQV. To prawdziwy, duży van – a w dodatku elektryczny.

Jaki jest idealny samochód rodzinny? Ilu kierowców, tyle odpowiedzi. Gdyby jednak spytać o cechy perfekcyjnego auta do wożenia dzieci, psa i bagaży, niektóre kwestie na liście zapewne by się powtarzały. Niemal wszyscy wymienią przepastne wnętrze, ogromny bagażnik i osobne, wygodne fotele, umożliwiające umieszczenie obok siebie trzech fotelików. Każdy, kto miał kiedyś okazję jeździć dużym vanem, zapewne wspomni jeszcze o przesuwanych drzwiach bocznych.

Na rynku jest coraz mniej aut tego typu

Na szczęście Mercedes nadal pamięta o grupie klientów, która ceni sobie przestrzeń i praktyczność. W ogromnej gamie modelowej tej marki, od dawna swoje miejsce ma klasa V. Teraz dołączył do niej także model EQV. To nowy, elektryczny van. Jest równie praktyczny, co dobrze znana „fałka”, ale ma nowoczesny, ekologiczny napęd.

mercedes eqv

Mercedes EQV jest dostępny w dwóch wersjach nadwoziowych

Już krótsza bez problemu pomieści całą rodzinę (łącznie nawet osiem osób) wraz z bagażami albo psem – lub kilkoma. Mierzy 5,14 m, ale długość to nie wszystko. EQV ma bardzo duże i szerokie wnętrze, a kanciaste kształty samochodu sprawiają, że ani odrobina przestrzeni się tu nie marnuje.

mercedes eqv

Wielkość przestrzeni bagażowej takiego Mercedesa to co najmniej 1030 litrów. Po złożeniu dwóch rzędów siedzeń, EQV spokojnie może przewozić wszystko, co jest potrzebne do prowadzenia działalności gospodarczej. Mieści aż 4630 litrów.

Jeśli to dla kogoś zbyt mało, dostępna jest jeszcze dłuższa odmiana

„Ekstra długie” EQV ma w rubryce „długość” wpisane aż 5,37 metra. Dodatkowe centymetry przekładają się na wielkość kufra: mieści od 1410 do 5010 litrów. To wyniki nieosiągalne ani dla SUV-ów ani dla nawet największych kombi. Co ważne, Mercedes EQV z relingami dachowymi mierzy 1,96 m. To oznacza, że bez problemu wjedzie do większości garaży podziemnych, bo takie obiekty zwykle mają dwa metry wysokości.

mercedes eqv

We wnętrzu EQV może być naprawdę luksusowo

Kto powiedział, że auto do wożenia rodziny musi być skromne w środku? Mercedes EQV może rozpieszczać kierowcę i komplet pasażerów. Obszerne, wygodne fotele to oczywistość… za to opcjonalny „Pakiet Stołowy” na pewno uprzyjemni podróż. Dzięki niemu, z tyłu można wygodnie jeść, pracować na komputerze, rysować albo… grać w karty. Jeśli ktoś woli nowocześniejsze rozrywki od starej, dobrej gry w wojnę, może podłączyć tablet czy smartfon do gniazda i nie martwić się tym, że bateria się rozładuje.

mercedes eqv

Wnętrze EQV może być też nagłośnione niczym sala koncertowa (przyznajmy, że wymiary są dość podobne…) dzięki zestawie audio firmy Burmester. Co jeszcze da się zamówić do EQV? Głównym ograniczeniem jest tu wyobraźnia klienta. Dach panoramiczny, który uprzyjemnia dzieciom podróż i pozwala popatrzeć na gwiazdy? Oczywiście, dostępny. Lodówka, której nie da się nie docenić w upały? Jest. Nastrojowe oświetlenie ambiente? Jak najbardziej. Dodajmy do tego najnowocześniejsze systemy wsparcia kierowcy, zarówno w mieście jak i na trasie.

Mercedes EQV może stać się nawet hotelem na kołach. Po wybraniu odpowiedniej opcji, kanapa w drugim rzędzie tworzy po złożeniu wygodne łóżko dla dwóch osób. Nie trzeba już zajmować rodzinie pokoju gościnnego ani szukać hotelu w nieznanym miejscu.

Mercedes EQV to samochód całkowicie elektryczny

Nic dziwnego, że ta kwestia nadal budzi spore emocje. Jak to tak: samochód rodzinny, który jest zasilany z gniazdka? Wielu klientom wciąż nie mieści się to w głowie. Niesłusznie.

Po pierwsze, zasięg Mercedesa EQV nadal jeszcze nie dorównuje wersjom spalinowym, ale i tak jest całkiem imponujący. Wynosi co najmniej 356 kilometrów według WLTP, ale przy spokojnej jeździe można przejechać więcej.

mercedes eqv

Jeśli chodzi o wyjazdy wakacyjne, oczywiście: należy pamiętać o pewnym ograniczeniu, jakie niesie ze sobą konieczność ładowania auta elektrycznego. Zasięg można jednak relatywnie szybko uzupełnić, bo ładowanie z użyciem szybkiej ładowarki o mocy 110 kW zajmuje zaledwie 45 minut (od 10 do 80 proc). W sam raz na obiad albo szybkie zwiedzanie okolicy podczas przerwy w podróży. Poza tym, całkiem możliwe, że na ostatnie wakacje polecieliście samolotem, a samochód jest wam potrzebny głównie w mieście, prawda?

W takiej sytuacji, zasięg EQV na pewno starczy na codzienne dojazdy z dziećmi do szkoły czy przedszkola, zakupy i jazdę do biura – no, chyba że ktoś pracuje zdalnie. Może to robić nawet z samochodu! Nie zabraknie też energii na to, by pojechać w weekend za miasto pojeździć na rowerach (zmieszczą się), popływać kajakiem (zmieści się na dachu) albo po prostu pospacerować.

W przypadku ładowania samochodu z użyciem domowego gniazdka czy umieszczonej w garażu stacji typu Wallbox, koszty energii są naprawdę niskie, więc koszt przejechania kilometra wypada rewelacyjnie, jak na tak duży samochód. Wystarczy pamiętać, by podłączyć samochód wieczorem do ładowania: tak, jak od dawna robisz to ze smartfonem.

Mercedes EQV ma 204-konny silnik

mercedes eqv

Ważny jest także wysoki moment obrotowy, wynoszący 362 Nm – a najważniejsze, że auto osiąga go właściwie od razu po wciśnięciu gazu. To powoduje, że EQV – mimo swoich sporych wymiarów – to dynamiczny samochód. Przyspiesza sprawnie i w zupełnej ciszy aż do 160 km/h.

Jeżeli sądziliście, że „prawdziwych” samochodów rodzinnych już nie ma, koniecznie sprawdźcie, co może wam zaoferować Mercedes EQV. To auto pełne sprzeczności i łamiące stereotypy. Z jednej strony jest bardzo praktyczne, a z drugiej: całkiem stylowe. Zaawansowane technologicznie, ale i oferujące zalety, o których dziś trochę się zapomina: jak wspomniane boczne, przesuwane drzwi. No i ma układ napędowy prosto z przyszłości. W końcu nowoczesna rodzina zasługuje na nowoczesny samochód.

Materiał powstał we współpracy z firmą Mercedes

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać