Wiadomości

Mercedes pokazał elektrycznego kombivana. Oto model EQT, na razie jako koncept

Wiadomości 10.05.2021 38 interakcji
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 10.05.2021

Mercedes pokazał elektrycznego kombivana. Oto model EQT, na razie jako koncept

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski10.05.2021
38 interakcji Dołącz do dyskusji

Mercedes trochę wyprzedził Renault, które jak na razie nie pokazało elektrycznego Kangoo i zaprezentowało własną koncepcję elektrycznego kombivana.

Renault z elektrycznym Kangoo Z.E. wyprzedziło modę o dobrych kilka lat – obecnie konkurenci dopiero wchodzą z pierwszą generacją elektrycznych kombivanów, Renault jest o krok od zaprezentowania drugiej. W produkowanym od 2007 r. Kangoo II wariant elektryczny był wytwarzany tylko pod marką Renault. Bliźniaczy wobec Kangoo model Mercedesa, czyli Citan, występował wyłącznie w odmianie spalinowej. Teraz jednak następuje ogólna elektryfikacja wszystkiego, a to oznacza, że i Mercedes zaraz wjedzie na rynek z elektrycznym kombivanem. Będzie nazywał się Mercedes EQT. 

Mercedes EQT Concept nie wygląda jak typowy Mercedes

Wygląda jak bardzo ładny i smukły kombivan. W informacji prasowej poskąpiono konkretów. Naprawdę, przeczytałem cały tekst i tam prawie nic nie ma. Jest to niezwykła sztuka, żeby tak dużo pisać, a nic nie napisać. Dowiadujemy się, że koncept EQT to wejście Mercedesa w segment kompaktowych vanów (a Citan był czym? A Vaneo? Ach przepraszam, żadne Vaneo nigdy nie istniało). Wypowiada się szef designu grupy Daimler, Gorden Wagener, który mówi: Concept EQT to nowy holistyczny van o projektowym DNA w duchu „zmysłowej czystości”. Zmysłowe kształty, eleganckie wykończenie i odzyskiwalne materiały pokazują, że ten van bez wątpienia należy do rodziny EQ. Co w ogólności nie znaczy nic.

mercedes eqt

To czego można się dowiedzieć?

Na przykład podano długość, która wynosi 494 cm i to mnie trochę dziwi, bo przecież z pewnością żadne Kangoo nie jest aż tak długie. Czyżby zatem klasa T miała być osobnym modelem? Niekoniecznie, ponieważ w notatce prasowej zapowiedziano rychłą premierę Citana II generacji, również w odmianie elektrycznej. Być może po prostu koncept EQT jest tak długi, a wariant produkcyjny – nie będzie. Z pewnością model koncepcyjny mieści trzy rzędy siedzeń i ma 7 osobnych miejsc – nawet w tekście wspomniano o tym, że w trzecim rzędzie będzie można przypiąć trzy foteliki dziecięce obok siebie. To mniej więcej dokładnie tak samo, jak w obecnie produkowanych kombivanach czy minivanach. A nawet w niektórych SUV-ach.

mercedes eqt

Koncept trzeba było jakoś doprawić do smaku

Nie wystarczy powstawiać foteli, trzeba było dodać coś, co przyciągnie zainteresowanie klientów. Tym razem jest to ukryty pod podłogą elektryczny longboard. Tu mógłbym wstawić mój ulubiony dowcip o longboardach, ale to byłby zarazem mój ostatni wpis napisany na Autoblogu. Oto ten longboard, a trzyma go oczywiście Tony Hawk, który zasadniczo to z tego co pamiętam jeździł na deskorolce, a nie na longboardzie.

mercedes eqt

Oprócz tego jest jeszcze podsufitka w gwieździste niebo i oczywiście wnętrze z systemem MBUX „Hej, Mercedes”. Samo to wnętrze wygląda jednak zadziwiająco konserwatywnie jak na koncept. Ma klasyczne okrągłe wskaźniki. I ten panel sterowania klimatyzacją wzięty prosto z Renault. To on najbardziej zdradza, co tam się będzie działo pod spodem i kto będzie za to odpowiadał.

mercedes eqt

Jakby ktoś miał wątpliwości, tu konsola z Kangoo:

Nie podano żadnych szczegółów dotyczących układu napędowego, mocy, zasięgu, sposobów ładowania, ani nawet tego czy będzie można tym targać przyczepę.

mercedes eqt

My tymczasem czekamy na Mercedesa EOT. To będzie ostatni model w historii marki.

(szkoda, że to nie ja wymyśliłem ten suchar)

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać