Wiadomości

Mazda CX-80 zawita do Europy, a ja się pogubiłem w ofercie Mazdy

Wiadomości 13.02.2023 7 interakcji

Mazda CX-80 zawita do Europy, a ja się pogubiłem w ofercie Mazdy

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski13.02.2023
7 interakcji Dołącz do dyskusji

Mazda CX-80 trafi w tym roku do Europy. Czego możemy się spodziewać po nowym SUV-ie w gamie japońskiego producenta?

W ostatnim czasie widać niesłychane ożywienie w gamie modelowej japońskiego producenta. Ujrzeliśmy Mazdę CX-60, która może wydawać się szalona, bo w końcu który producent oferuje w 2023 roku SUV-a z sześciocylindrowym dieslem i napędem na tył? Mieliśmy premierę elektrycznej Mazdy MX-30 z silnikiem spalinowym, która jest doskonale bezsensowna, a ostatnio Amerykanie otrzymali dużego SUV-a Mazdę CX-90. Europejczykom zrobiło się trochę przykro, bo też chcieliby gdzieś wozić swoje duże rodziny, więc producent postanowił spełnić ich marzenia. Nie wiem, jak się to ma do spadającej dzietności w Europie, ale najwyraźniej istnieją klienci, którzy potrzebują wozić 7 osób.

mazda cx-80 trafi do europy
To Mazda CX-60

Mazda CX-80 trafi do Europy i ma podbić serca klientów

W wywiadzie udzielonym Automotive New Europe Martijn ten Brink – CEO Mazdy na Europę potwierdził, że jeszcze w tym roku trafi do nas model CX-80. To trzyrzędowa wersja Mazdy CX-60, która będzie sprzedawana również na innych rynkach. Zgodnie z zapowiedziami będzie trochę dłuższa od modelu, na którym bazuje, ale rozmiarami ma nie dorównywać CX-90. Oznacza to, że jej długość będzie mieścić się w przedziale od 4745 mm do 5100 mm, czyli jest duże pole do popisu. Ze względu na konieczność zmieszczenia trzeciego rzędu wzrośnie rozstaw osi, zapewne do około 3 metrów (CX-60 ma 2,87 m).

mazda cx-80 trafi do europy
To też Mazda CX-60

Wiemy również, że podobnie jak CX-60, SUV będzie występował w wersji tylnonapędowej oraz AWD i będzie dzielił z nią jednostki napędowe. Oznacza to, że zobaczymy sześciocylindrowego diesla o pojemności 3,3 l i mocy 200 KM w słabszej wersji i 254 KM w mocniejszej oraz hybrydę o łącznej mocy 327 KM. Wnętrze zasadniczo będzie takie same jak w CX-60, ale to dobrze, bo jest po prostu ładne.

mazda cx-60

Cieszy mnie to, że Mazda jednak się ogarnęła i wprowadza nowe modele. Może dzięki SUV-om uda się dłużej utrzymać w ofercie MX-5, którą też podobno czekają poważne zmiany.

Czytaj również:

Osiem spostrzeżeń o Maździe CX-60 plug-in, czyli sushi na Wigilię (spidersweb.pl)

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać