Ciekawostki

Witaj w Matrixie. Jest mały, różowy i bagażnikiem zawstydzi twojego SUV-a

Ciekawostki 19.03.2023 23 interakcje

Witaj w Matrixie. Jest mały, różowy i bagażnikiem zawstydzi twojego SUV-a

Piotr Barycki
Piotr Barycki19.03.2023
23 interakcje Dołącz do dyskusji

Mniej niż 3,5 metra długości, 2600 l pojemności bagażnika, napęd w pełni elektryczny i cena na poziomie akceptowalnego roweru. Matrix – przynajmniej ten 01 – najwyraźniej wygląda trochę inaczej, niż próbowano nas przekonać w kinach. 

Być może dlatego, że nie ma nic wspólnego ze światem opanowanym przez maszyny – jest po prostu przecudownie uroczym mikrovanem. Albo raczej kolejną generacją tego produkowanego od 3 lat mikrovana.

Matrix 01 może zaskoczyć pojemnością bagażnika.

Źródło zdjęcia: carnewschina.com

Przy długości na poziomie zaledwie 3,49 m, do środka – przynajmniej teoretycznie – możemy upakować aż 2600 l bagażu i jeszcze przewieźć pasażera. Jeśli uznamy, że transportowane klamoty są dla nas ważniejsze niż transportowani ludzie, to możemykupić wersję bez fotela pasażera i tym samym zwiększyć przestrzeń załadunkową do 2600 l.

Zdjęcie pochodzi z tego ogłoszenia.

W aucie krótszym o pół metra od Skody Fabii, a do tego na szerokość mierzącym zaledwie 1,47 m. Może przy takich gabarytach byłoby się łatwiej przeciskać nawet po polskich miastach i z parkowaniem byłoby mniej problemów…

Problemem może być natomiast zasięg.

Matrix 01 jest bowiem oferowany wyłącznie w wersji elektrycznej i to z akumulatorem o pojemności trochę ponad 10 kWh. Według chińskiego cyklu pomiarowego powinno to zapewnić zasięg na poziomie 120 km, ale pewnie bardziej realistyczne jest 60-70 km.

Źródło zdjęcia: carnewschina.com

Oczywiście można się bawić w ładowanie co którąś dostawę, ale niestety zajmie ono sporo czasu. Największa moc ładowania, jaką przyjmie Matrix 01, to 3,3 kW, a i tak jest to opcja dodatkowa. Bazowy wariant oferuje ładowanie z mocą porażających 1,5 kW, więc uzupełnienie energii do 100 proc. zajmie 8 godzin. W droższym Matrixie trwa to o połowę krócej.

No ale nikt nie obiecywał cudów. Tym bardziej w cenie, w której Matrix 01 jest sprzedawany.

A wynosi ona, dla wersji najbardziej bazowej, czyli z wolnym ładowaniem i jednym miejscem siedzącym, 29 800 Juanów, czyli równowartość nieco ponad 19 000 zł. Minimalistyczny kokpit w zestawie, chociaż na liście wyposażenia powinniśmy znaleźć nawet kamerę cofania.

Zdjęcie pochodzi z tego ogłoszenia.

Niestety raczej małe szanse na to, żebyśmy zobaczyli na europejskich ulicach Matrixy 01 w większych ilościach. To auto skierowane głównie do chińskich klientów i ma powalczyć z tamtejszymi trójkołowcami, a nie z naszymi autami dostawczymi. Chociaż kto wie…

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać