Samochody używane / Ciekawostki

Matra Laser to prototyp, który można kupić. Wygląda jakby był z gry Cyberpunk 2077, a powstał sto lat wcześniej

Samochody używane / Ciekawostki 17.02.2023 11 interakcji

Matra Laser to prototyp, który można kupić. Wygląda jakby był z gry Cyberpunk 2077, a powstał sto lat wcześniej

11 interakcji Dołącz do dyskusji

Matra Laser to jedyny w swoim rodzaju prototyp francuskiego auta sportowego z 1971 r. Auto zostało wystawione na sprzedaż w Japonii. Nieczęsto można sobie kupić prototyp.

Zanim przejdziemy do Matry Laser, to chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że prototypy rzadko trafiają w prywatne ręce. Zwykle są odstawiane do muzeum lub niszczone. Przekazanie komuś takiego skarbu poza bramy firmy, mogłoby być uznane za zdradę – przecież te cacka reprezentują przyszłość, technologię oraz design danego producenta.

Matra Laser

W tym przypadku auto również trafiło do muzeum, ale zaginęło na kilka dekad. Dziś znajduje się w prywatnych rękach w Japonii i właśnie tam trafiło na sprzedaż za 35 mln jenów, czyli około 1.2 mln zł. Chociaż ja nie wiem, jak oni planują sprzedać tak drogi pojazd z tak kiepskimi zdjęciami w ogłoszeniu… ale to nie moja sprawa.

Matra Laser
Fot. tpejapan.com

Francuska Matra to firma zajmująca się aeronautyką oraz zbrojeniami. Ale w latach 60. Matra zaczęła starty w wyścigach bolidów jednoosobowych różnych klas. Kulminacją sukcesów fabrycznego teamu było zwycięstwo konstruktorów F1 z 1969 r. Sposób, w jaki to zrobili do dzisiaj budzi kontrowersję, ale to temat na osobny wpis.

Matra Laser

W tamtym okresie Matra była na fali. Firma zleciła budowę prototypu Laser i ten ujrzał światło dzienne podczas genewskich targów motoryzacyjnych w 1971 r. Za projekt odpowiedzialny był legendarny włoski projektant Giovanni Michelotti. Co ciekawe, Laser najpierw był żółty, ale został potem przemalowany i już jako srebrne coupe zdobił rok później kanadyjską wystawę Montreal Auto Salon w 1972 r. Potem pojazd rzekomo trafił do jakiegoś muzeum, ale słuch o nim zaginął. Jedyny egzemplarz ponownie wypłynął na powierzchnię w Japonii na początku nowego tysiąclecia. Od tamtej pory Laser pojawiał się kilkukrotnie na różnych światowych konkursach elegancji.

Matra Laser – co o niej wiemy

Laser ma kształt klina oraz jedynie 1080 mm wysokości. Szpiczasty przód skrywa otwierane do góry reflektory, a przeszklony kokpit z jedną parą drzwi typu gullwing to miejsce dla dwójki pasażerów (a nie trójki, jak np. w modelu Matra Murena).

Matra Laser
Fot. tpejapan.com

Pojazd został zbudowany na podwoziu Matry M530 z 1967 r. – pierwszego drogowego samochodu francuskiej marki. Prototyp ma centralnie umieszczony silnik Forda w układzie V4 o pojemności 1,7 l z modelu Taunus. Silnik rzekomo generuje 75 KM i jest sparowany z manualną skrzynią biegów.

Mnie najbardziej w tej ofercie rajcują dwie rzeczy

Po pierwsze jest to możliwość wejścia w posiadanie prototypu i to jedynego egzemplarza – nikt inny takiego auta mieć nie będzie. Po drugie Laser jest z lat 70 ubiegłego stulecia, a prezentuje się, jakby pochodził z lat 70. obecnego stulecia. Chodzi mi o to, że wygląda niczym wyciągnięty ze świata gry Cyberpunk 2077. Dobry design jest ponadczasowy.

Czytaj również:

Wsiadłem do Volvo Concept Recharge, choć nie mogłem. Jest w pół drogi między SUV-em i kombi

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać