Wiadomości

W Polsce jest zbyt wiele samochodów – uważa 70 proc. ankietowanych. Ciekawe ilu z nich pozbyło się już swojego?

Wiadomości 21.09.2021 182 interakcje

W Polsce jest zbyt wiele samochodów – uważa 70 proc. ankietowanych. Ciekawe ilu z nich pozbyło się już swojego?

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski21.09.2021
182 interakcje Dołącz do dyskusji

70 proc. ankietowanych uważa, że liczba samochodów w Polsce jest zbyt duża. Może czas coś z tym zrobić? Nie wiem, może… sprzedać własny samochód?

Dobiega końca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji platforma do zamawiania płatnych przejazdów FREE NOW przeprowadziła badanie na temat tego, co sądzą Polacy o samochodach, jakie problemy związane z nimi dostrzegają i co powinno się zmienić. Wyniki są zabawne.

Liczba prywatnych samochodów w Polsce jest zbyt duża

Tak uważa ponad 70 proc. ankietowanych. Przez te wstrętne samochody w miastach powstają korki i znacząco wydłuża się czas przejazdu. Jest on bardzo istotny dla 6 na 10 badanych. Pod jego kątem wybieramy preferowany środek transportu. 40 proc. ankietowanych zwraca uwagę na częstotliwość kursowania transportu publicznego. A teraz śmieszna statystyka. Tylko 16 proc. Polaków wybiera środek transportu pod kątem ekologii. Ale gdy zapytamy wprost, czy myślą o ekologii gdy już się zdecydują, to wartość ta rośnie do 70 proc. Wzruszające. Zapewne wygląda to tak: czy myśli pan o ekologii, gdy wybiera pan środek transportu — tak i uważam, że negatywny wpływ aut jest rozdmuchany. Myśli? Myśli. 50 proc. badanych docenia możliwość jazdy elektryczną taksówką, ale tylko 3 na 10 byłoby skłonnych zapłacić więcej za przejazd elektryczną taksówką, żeby było ekologicznie. 30 proc. ankietowanych zwraca uwagę na koszt transportu.

Polacy poruszają się różnymi środkami transportu

Przynajmniej raz w roku 79 proc. ankietowanych skorzystało z transportu publicznego. Wynik może nie odzwierciedlać rzeczywistości w Polsce, bo ankietowani byli mieszkańcami 6 największych polskich miast. Gdyby rozszerzyć badanie na wioski, to ta duża liczba mogłaby się znacząco zmniejszyć. 78 proc. ankietowanych jeździło rowerem co najmniej raz w ciągu ostatniego roku, a 2/3 badanych własnym autem. Preferowane opcje przemieszczania się to transport publiczny (40 proc.) oraz własne auto (66 proc.). Głównym problem Polaków mieszkających są korki i problemy z parkowaniem. Wynikają one ze zbyt dużej liczby aut. Krakowianie najwięcej narzekają na wysokie koszty przejazdów.

liczba samochodów w polsce
Bierze rondo bokiem, ale człowiek z Krakowa i tak powie, że jest zbyt drogi

Nurtuje mnie tylko jedna rzecz

Czemu ludzie, którzy uważają, że w polskich miastach jest zbyt dużo samochodów, nie zaczną od siebie? Czemu nie sprzedadzą własnych aut, nie namówią rodziny do tego samego kroku? Czy tutaj działają pewne podwójne standardy? Samochodów jest zbyt dużo, więc niech inni sprzedadzą swoje, bo ja akurat bardzo potrzebuję samochodu? Czy tylko mi coś się tutaj kompletnie nie klei? Przecież nie można wymagać od innych naprawy świata, jeżeli samemu się go psuje.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać