Ciekawostki

Oto Lexus z silnikiem Diesla od Volvo. A dokładnie z dwoma silnikami

Ciekawostki 20.09.2019 89 interakcji
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 20.09.2019

Oto Lexus z silnikiem Diesla od Volvo. A dokładnie z dwoma silnikami

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski20.09.2019
89 interakcji Dołącz do dyskusji

Lexus LY650 trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Ma dwa silniki Volvo i jest jachtem.

LY jak Luxury Yacht – obstawiam, że to właśnie oznacza nazwa tego modelu. Lexus na poważnie idzie w kierunku stania się holistycznym dostarczycielem środków mobilności dla ludzi zamożnych. Oznacza to, że będzie można przesiąść się ze swojego LS-a do LY650 na przystani, cały czas pozostając w zasięgu tego samego logo. Dla zakochanych w Lexusie bogaczy brzmi to jak przepis na najlepszy dzień życia.

lexus ly650

Obyło się bez nowinek technologicznych w dziedzinie napędu

Liczyłem na to, że jacht Lexusa będzie hybrydą. Podczas powolnego cruisingu korzystałby tylko z energii elektrycznej zgromadzonej w akumulatorach, a cała naprzód uruchamiałaby silnik spalinowy pracujący w cyklu Atkinsona. To byłoby świeże. Ale nie będzie, bo nie ma co wyważać otwartych drzwi, skoro można wykorzystać dwa silniki Volvo Penta IPS1200, każdy o pojemności 12,8 litra i mocy nawet 1350 KM. Aha, to są diesle. W Lexusie. No o co chodzi? Bogatym wolno wszystko. Nie wiem czy wiecie, ale to jest ZUPEŁNIE CO INNEGO!

lexus ly650

Oto parę mniej istotnych danych technicznych

Jacht będzie miał ok. 20 metrów długości, a budować go będzie amerykańska firma Marquis z Wisconsin. Na pokładzie będą 3 pokoje sypialne, każdy z osobną łazienką oraz przestrzeń wspólna, w której będzie można raczyć się szampanem i kawiorem. Za projekt zewnętrzny odpowiada włoskie studio Nuvolari. W konstrukcji zostaną szeroko wykorzystane tworzywa sztuczne wzmacniane włóknem węglowym. Całą elektroniką jachtu będzie można sterować za pomocą smartfona. Oczywiście jeśli ktoś pyta o cenę, popełnia gruby nietakt – cena jest zupełnie nieistotna. Zamawiasz taki jacht i sprzedający pobiera z twojego konta stosowną sumę pieniędzy. Nie musisz nawet wiedzieć, ile to było. Co za różnica?

lexus ly650

Spodziewałbym się bardziej jachtu od Rollsa i Bentleya

Lexus faktycznie kojarzy się z segmentem premium, ale raczej nie z marką luksusową. Wszak ma w ofercie zwykłe, małe samochody typu CT200h czy UX250, a takich pojazdów nie znajdziemy w gamie Rolls-Royce’a. Ludzie, których stać na 20-metrowy jacht zazwyczaj mają sporo samochodów i ośmielę się wyrazić wątpliwość, czy Lexusy są wśród nich najmocniej reprezentowane. Oczywiście warto spróbować i jak to się teraz mówi, pójść upmarket. Czekam więc na samolot Lexusa i stajnię koni wyścigowych Lexusa. Mam też nadzieję, że Toyota zrobi przynajmniej pontonik dla fanatyków wędkarstwa.

lexus ly650

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać