Ciekawostki

McLaren 720S ma MOC. Najlepsza własna konstrukcja z Lego w tym roku

Ciekawostki 08.08.2019 17 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 08.08.2019

McLaren 720S ma MOC. Najlepsza własna konstrukcja z Lego w tym roku

Adam Majcherek
Adam Majcherek08.08.2019
17 interakcji Dołącz do dyskusji

Budowa tego MOC-a trwała dwa lata. Długo, ale efekt jest niesamowity.

Oczywiście autor tego projektu, posługujący się w sieci nickiem Charbel, nie siedział nad nim dwa lata bez przerwy. Ale przyznał, że o własnym modelu zaczął marzyć zaraz po premierze prawdziwego 720S i niezwłocznie zabrał się do pracy. A stworzenie pojazdu o tak wysokim stopniu złożoności, do tego z zachowaniem wyglądu prawdziwego modelu, mimo ograniczeń wynikających z kształtów klocków, nie było łatwe.

Ale co to jest MOC?

To używany w świecie AFOL-i (czyli dorosłych fanów klocków Lego) skrót od My Own Creation – mój własny projekt. Składanie modeli według instrukcji jest fajne, ale siła Lego polega na tym, że z klocków można zbudować co tylko się chce. To taki trochę analogowy Minecraft. I nie brakuje takich, którzy traktują to jak wyzwanie i budują modele, których nie powstydziliby się fabryczni konstruktorzy Lego, takie jak ta Lancia Stratos, ta para BMW M1, ten Land Rover Defender, a przede wszystkim ta mistrzowska Lancia Delta HF Integrale EVO.

McLaren 720S z klocków Lego.

Wracając do tematu, Charbel zbudował model, który z powodzeniem można by postawić obok Porsche 911 RSR, czy Bugatti Chirona. Jest wielki – konstruktor twierdzi, że odwzorowuje prawdziwego McLarena w skali 1:8. Ma pracujący silnik V8, ośmiobiegową przekładnię sekwencyjną i pracujące zawieszenie. Do tego unoszone drzwi i rozkładany tylny spoiler.

Model został zaprojektowany tak, by można go było składać modułowo – najpierw skompletować trzewia, a potem obudować je poszczególnymi elementami karoserii. Oczywiście elementami, które nawiązują wyglądem do prawdziwego modelu.

MOC Lego McLaren S720

I zasadniczo jak mu się przyglądam, to muszę przyznać, że lepiej odwzorowuje proporcję oryginału, niż wspomniane Porsche 911 zarówno w wersji RSR, jak i GT3. 

MOC Lego McLaren S720

Charbel zapowiedział, że w ciągu kilku miesięcy przygotuje instrukcję budowy modelu, by każdy mógł ją sobie kupić i zbudować własny egzemplarz. Podstawowym wyzwaniem będzie samo skompletowanie klocków – nie ma co liczyć, że wystarczy jakiś jeden model, to zadanie raczej dla doświadczonych zbieraczy, którzy mają poupychane po szafach tony różnych klocków. 

MOC Lego McLaren S720

Jeśli ktoś nie chce tyle czekać, może już dziś zasiąść do budowy McLarena P1, skonstruowanego w 2018 r. przez Bruno Jensona. 

Bruno sprzedaje instrukcję za 25 euro, przygotował nawet wersję ze zdalnym sterowaniem. Jeśli komuś brakuje pomysłu na urlop, to właśnie go znalazł. 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać