Lokowanie produktu / Ubezpieczenia

Kupno auta – i co dalej? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Lokowanie produktu / Ubezpieczenia 30.03.2023 0 interakcji
Autoblog
Autoblog 30.03.2023

Kupno auta – i co dalej? Sprawdź, o czym musisz pamiętać

Autoblog
Autoblog30.03.2023
0 interakcji Dołącz do dyskusji

Umowa sprzedaży samochodu podpisana? Pieniądze wypłacone na rzecz sprzedającego? Czy to wszystko, byś mógł wsiąść za kierownicę i cieszyć się z przyjemności jazdy autem, które właśnie stało się Twoją własnością? Nie do końca. Musisz dopełnić pewnych formalności po zakupie auta. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać!

Ubezpieczenie OC auta

Jako właściciel pojazdu musisz mieć obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli po prostu ubezpieczenie OC. Nawet jeden dzień przerwy w ochronie, przypadający na czas, gdy byłeś już formalnie właścicielem auta, naraża Cię na nałożenie wysokich kar finansowych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jeśli dotychczasowy właściciel auta przekazał Ci polisę OC, sprawdź, do kiedy ona obowiązuje i czy wszystkie składki zostały już opłacone. Zgodnie z prawem, możesz korzystać z ubezpieczenia OC zbywcy do czasu wygaśnięcia ochrony. W przeddzień zakończenia polisy powinieneś podpisać umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Kalkulator ubezpieczenia na uniqa.pl umożliwia Ci sprawdzenie, ile będzie Cię kosztować OC.

Przy okazji możesz też od razu zawrzeć umowy o fakultatywne ubezpieczenia auta, np. assistance, autocasco czy NNW.

Rejestracja auta w urzędzie

Niezbędnym krokiem, który musisz podjąć po zakupie auta, jest jego zarejestrowanie. Jeśli kupiłeś nowy pojazd, wraz z dowodem jego zakupu w postaci faktury udać się musisz do urzędu w swoim mieście czy gminie. Tam od ręki na swój wniosek otrzymasz nowe tablice rejestracyjne pojazdu i tymczasowy dowód rejestracyjny. Urząd ma 30 dni na wystawienie stałego dokumentu. Warto przy okazji dowiedzieć się, czy kolor samochodu może mieć wpływ na wysokość OC.

Inaczej jest w przypadku kupna używanego auta. Zgodnie z art. 78 ust. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, która obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni urząd starostwa powiatowego lub urząd miasta o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Gdybyś spóźnił się z dopełnieniem takiego obowiązku, licz się z nałożeniem kary grzywny.

Do przerejestrowania auta w urzędzie musisz mieć ze sobą:

  • dowód zakupu pojazdu – może być to umowa czy faktura,
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu – o ile została wydana,
  • potwierdzenie aktualnej polisy OC.

W obu przypadkach musisz uiścić odpowiednie opłaty za rejestrację samochodu. Za tablice płacisz 80 zł, ale jeśli samochód kupiłeś w tym samym powiecie, w którym go przerejestrowujesz, nie ma takiej konieczności.

Zapłata podatku do urzędu skarbowego

Gdy kupujesz samochód używany, powinieneś w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży udać się do urzędu skarbowego właściwego względem Twojego miejsca zamieszkania, celem uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten obliczasz według 2-procentowej stawki od faktycznej wartości auta. Podatku nie płaci się od samochodów nowych i od tych, których wartość jest niższa niż 1000 zł.

Sprawdzenie stanu technicznego auta

Sprzedający samochód używany być może zapewniał Cię, że pojazd jest w idealnym stanie technicznym. Nawet jeśli auto ma jakiekolwiek drobne lub poważniejsze mankamenty, wielu zbywców stara się to zatuszować, by wystawić samochód za wyższą kwotę. Dlatego dobrą praktyką jest udanie się do zaufanego warsztatu mechanicznego, celem zweryfikowania realnego stanu technicznego pojazdu.

Mechanicy sprawdzą kluczowe układy i elementy samochodu pod kątem ich aktualnego stanu lub poziomu zużycia. Wskażą, co wymaga natychmiastowej naprawy lub wymiany w najbliższym czasie. Podczas takiego serwisu można zlecić też wymianę paska rozrządu czy płynów eksploatacyjnych, takich jak olej silnikowy czy płyn do chłodnicy.

Właściwa kontrola stanu technicznego powinna być wykonana jeszcze przed podpisaniem umowy sprzedaży pojazdu, żebyś wiedział, co kupujesz i jakie środki ewentualnie będziesz musiał wygospodarować, by doprowadzić swój samochód do użytku.

*Artykuł powstał we współpracy z UNIQA.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać