Wiadomości

Księcia Filipa w ostatnią podróż zabierze Land Rover Defender 130. Ewentualnie dwa Defendery

Wiadomości 12.04.2021 97 interakcji
Piotr Szary
Piotr Szary 12.04.2021

Księcia Filipa w ostatnią podróż zabierze Land Rover Defender 130. Ewentualnie dwa Defendery

Piotr Szary
Piotr Szary12.04.2021
97 interakcji Dołącz do dyskusji

Filip, książę Edynburga, zmarł w Windsorze 9 kwietnia 2021 r. W sobotę 17 kwietnia odbędzie się ceremonia pogrzebowa, a księcia w ostatnią podróż zabierze Land Rover Defender 130 – w którego projektowaniu brał udział także sam Filip.

Urodzony w Grecji książę Filip był najdłużej żyjącym małżonkiem władcy w historii imperium brytyjskiego. Do 100. urodzin zabrakło mu zaledwie 2 miesięcy.

Jak poinformowała rodzina królewska, sam Filip zajął się już wcześniej organizacją niektórych elementów związanych z pogrzebem. Mowa tu między innymi o zorganizowaniu pojazdu, który tego dnia zostanie użyty w charakterze karawanu.

To Land Rover Defender 130

Land Rover Defender 130
Tak wygląda seryjny Defender 130. Podczas ceremonii pogrzebowej zostanie wykorzystany samochód w wersji Gun Bus – patrz niżej.

Rodzina królewska od dziesięcioleci jest związana z samochodami tej marki. W 1948 r. 100. zbudowany egzemplarz został podarowany Jerzemu VI i od tego czasu Land Rovery towarzyszyły monarchii przy wielu różnych okazjach. Ocenia się, że aut tej marki – wliczając w to Range Rovery – sama królowa Elżbieta II miała do dyspozycji przez te wszystkie lata co najmniej 30. Którymi zgodnie z brytyjskim prawem mogła legalnie jeździć nawet gdyby nie posiadała prawa jazdy (ów dokument wcześniej miała, ale oddała go w 2019 r.).

Zapewne w roli karawanu lepiej sprawdziłby się pojazd w rodzaju Bentleya czy choćby Jaguara, ale tych w sobotę nie zobaczymy – książę Filip uznał, że odpowiednim pojazdem do tego celu będzie właśnie Land Rover Defender 130. Mowa oczywiście o Defenderze poprzedniej generacji, produkowanej do 2016 r.

130 w nazwie auta oznacza podany w przybliżeniu rozstaw osi pojazdu. Pomijając pojazdy specjalistyczne budowane w niewielkiej liczbie, to właśnie Defender 130 był najdłuższą dostępną wersją – rozstaw osi wynosi tu 127 cali, a długość aut seryjnych sięga niemal 5,2 m.

Oczywiście nie mówimy teraz o aucie seryjnym

Książę Filip odbędzie ostatnią podróż w pojeździe oznaczanym jako Gun Bus. Nazwa pochodzi od myśliwych (gunmen), których podobne pojazdy przewoziły z miejsca na miejsce podczas polowań. Prawdopodobnie karawan powstał na bazie pojazdu, który został dostarczony rodzinie królewskiej w 2016 r. przez Foley Specialist Vehicles – firmę, która od 1966 r. zajmuje się modyfikacjami Land Roverów.

Land Rover Defender 130
Land Rover Defender Gun Bus. Fot. Foley Specialist Vehicles

Gwoli ścisłości, w zasadzie mówimy o dwóch identycznych samochodach. Drugi będzie w pogotowiu na wypadek, gdyby pierwszy uległ awarii. Oba pojazdy są identyczne i w tym samym kolorze – Deep Bronze Green. Nie dotarłem niestety do informacji dotyczących źródła napędu tych konkretnych Defenderów, ale najprawdopodobniej odpowiadają za to silniki 300Tdi (2,5 l, 4 cylindry) lub nowsze Td5 (taka sama pojemność, ale 5 cylindrów).

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w sobotę o godzinie 15:00

Zgodnie z życzeniem księcia Edynburga, nie będzie ona miała charakteru państwowego, a Pałac Buckingham ze względu na epidemię COVID-19 poprosił, by wszyscy zainteresowani śledzili transmisję z ceremonii w środkach masowego przekazu i nie przyjeżdżali do królewskich rezydencji.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać