Klasyki / Ciekawostki

135 gratów na aukcji w Wielkiej Brytanii. Wśród nich m.in. sześciokołowy Range Rover

Klasyki / Ciekawostki 12.11.2019 128 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 12.11.2019

135 gratów na aukcji w Wielkiej Brytanii. Wśród nich m.in. sześciokołowy Range Rover

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk12.11.2019
128 interakcji Dołącz do dyskusji

Pod młotek trafiło 135 aut z wyjątkowej kolekcji. Prawie każde było dziwne, nietypowe, rzadkie i trochę zaniedbane.

Założę się, że wielu z was marzy o posiadaniu dużej kolekcji samochodów. Pewnie nawet wiecie, co by się na niej znalazło. I pewnie ta lista zmienia się co tydzień. W każdym razie, ja tak mam. Pewnym rozwiązaniem tych rozterek mógłby być zakup gotowego zbioru wozów.

W brytyjskim Preston ktoś kupił nieruchomość z garażami.

kolekcja samochodów na sprzedaż

Choć zamiast słowa „garaże” lepiej byłoby napisać „hale”. Zmieściło się w nich bowiem aż 135 wozów. Niestety, nabywca raczej nie był fanem motoryzacji. Interesowało go głownie to, by przebudować kupioną nieruchomość. Samochody z dziwnej, zapomnianej kolekcji trafiły więc na aukcję. Odbyła się 2.11, a jej organizatorem był dom aukcyjny NCM. Każdy z wozów licytowano osobno. Ciekawe, czy była zniżka za zakup w pakiecie.

kolekcja samochodów na sprzedaż

Jaki klucz przyświecał tajemniczemu właścicielowi kolekcji przy jej tworzeniu? Trudno powiedzieć. Znajdują się w niej najróżniejsze wozy, od Porsche 911 996 aż po… zresztą, sami zobaczcie. Warto jeszcze tylko wspomnieć, że to, co łączy wymienione wozy, to ich przeciętny stan wizualny (i techniczny pewnie też). Dlatego pozwoliłem sobie w tytule użyć słowa „graty”.

kolekcja samochodów na sprzedaż

Oto kilka najciekawszych wozów z kolekcji.

Jensen Interceptor III

kolekcja samochodów na sprzedaż

Może i nie ma maski, ale ma za to masę stylu. Oto samochód z lat 70. z silnikiem 7.2 V8. Ma trzybiegową skrzynię automatyczną, więc osiąga 100 km/h w prawie dziesięć sekund. A ten egzemplarz robi to pewnie jeszcze wolniej. Ale co z tego? I tak jest wspaniały. W tym stanie ma jeszcze więcej uroku.

Midas

kolekcja samochodów na sprzedaż

Wygląda jak dzieło garażowego tunera z lat 80. Mógłbym uwierzyć, że ktoś zbudował go w Polsce, a bazą był Maluch. Ale Midas jest kit carem wykorzystującym podwozie, silnik i inne podzespoły klasycznego Mini. Można było kupić taki model od 1978 roku, ale lepiej było poczekać do 1981. Egzemplarze budowane od tamtego roku zostały udoskonalone zgodnie z sugestiami Gordona Murraya z teamu Brabham F1.

Gilbern Genie

kolekcja samochodów na sprzedaż

Jeśli lubicie zadawać znajomym zagadki z cyklu „Jaki to samochód?”, ale powoli kończą wam się pomysły, oto coś nowego. Słyszeliście o Gilbernie? Ta brytyjska marka powstała w 1959 r i działała do 1973 r. Założyli ją Giles Smith, który wcześniej pracował jako rzeźnik i Bernard Friese, niemiecki inżynier z branży włókna szklanego. Genie to średniej wielkości coupe produkowane od 1966 do 1969 r. Pod maską – V6 z Forda. Wygląda trochę jak wszystkie coupe z tamtych lat zmiksowane w jedno. Ale ma coś w sobie.

Carmichael Commando

kolekcja samochodów na sprzedaż

Częścią kolekcji było sześć Range Roverów, a oprócz nich – również Range Rover z sześcioma kołami, czyli Carmichael Commando. Firma Carmichael przerabiała brytyjskie terenówki od początku lat 70. aż do połowy lat 90. Głównym odbiorcą ich sześciokołowych potworków było wojsko i straż pożarna, ale – jak widać – powstały także „cywilne” egzemplarze. W kategorii „styl” Range bije na głowę Mercedesa G 6×6. I jego chińską podróbkę też.

Oprócz wyżej wymienionych aut, pod młotek trafiły także m.in. cztery BMW 635, Toyota Celica GT-Four, NSU Ro80, replika Forda Escorta RS Cosworth i całe mnóstwo MG MGB GT. Niestety, dom aukcyjny zdecydował się nie podawać ceny, za jaką samochody zmieniły właściciela. Domyślam się, że nie były zbyt spektakularne. Czyli licytujący zrobili dobre interesy. Grat-ulacje.

kolekcja samochodów na sprzedaż

Fot. NCM Auctions

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać