Wiadomości

Kia stwierdziła, że ma za mało SUV-ów. Więc będzie mieć kolejnego – Seltosa

Wiadomości 04.06.2019 70 interakcji

Kia stwierdziła, że ma za mało SUV-ów. Więc będzie mieć kolejnego – Seltosa

Piotr Barycki
Piotr Barycki04.06.2019
70 interakcji Dołącz do dyskusji

Stonic, Niro, Sportage, Sorento, a poza Polską jeszcze m.in. Telluride i Mohave – tak, to wszystko SUV-y, które ma w swojej ofercie Kia. Czy czegoś wśród nich brakuje? Według Kii – zdecydowanie tak.

I jest to – oczywiście – kolejny SUV, ale tym razem skierowany do trochę innej grupy docelowej niż oferowane do tej pory modele.

Ten dziwny moment, kiedy masz już 6 SUV-ów, ale uważasz, że to za mało.

Więc zapowiadasz premierę kolejnego, siódmego już auta tego typu. Tak właśnie zrobiła dziś w nocy Kia, ujawniając, że jej nowy produkcyjny SUV będzie nosił nazwę Seltos.

Dlaczego akurat taką? Koreańska firma podaje, że nawiązuje nią do greckiej mitologii, a dokładniej do syna Heraklesa – Celtosa – i jego legendy. C na S zmieniono na początku słowa po to, żeby pokreślić… sportowość pojazdu. Czy coś. Aczkolwiek ciekawy jest fakt, że koreańska firma wykorzystuje grecką mitologię, żeby sprzedawać samochód m.in. w Korei.

Ale dość o nazwie. Czy w ogóle będzie nowy model Kii?

Kia Seltos – co już wiemy?

Że będzie to kompaktowy SUV skierowany do młodszej części odbiorców. Do tych, którzy lubią mieć we wnętrzu jak najwięcej gadżetów (w tym m.in. 10,25-calowy ekran dotykowy i oświetlenie ambientowe), a także kompletną listę wyposażenia, jeśli chodzi o ułatwiacze i uprzyjemniacze podróży.

Do tego Kia Seltos ma też wyglądać sportowo – z długą maską, odpowiednio stylizowanymi zderzakami z przodu i z tyłu, a także wyraźną linią boczną. Czy to się uda? Przekonamy się jeszcze w tym miesiącu. Kia już jednak pokazała (chociażby na przykładzie nowego Ceeda czy Stingera), że potrafi zaprojektować naprawdę dobrze wyglądające auta, a dotychczasowe przecieki sugerują, że Seltos może wyglądać naprawdę efektownie.

Choć – jakkolwiek ta wizja nie zapowiadałaby się kusząco – na Stingera na szczudłach raczej nie ma co liczyć.

Pierwsze rynki – Korea, później pewnie Indie.

Jak donoszą niektóre media, Seltos jest produkcyjną wersją pokazywanego już od jakiegoś czasu koncepcyjnego modelu SP i ma być m.in. pierwszym samochodem tej marki, który zadebiutuje na indyjskim rynku. Nie spodziewajmy się więc, że będzie to np. mały SUV z duchem Stingera – to raczej model przygotowany pod rynki wschodzące, gdzie dotychczasowe modele z gamy koreańskiej marki z tego lub innego powodu by się nie przyjęły.

Czy Seltos trafi do Polski? Tego na razie nie wiadomo. Wiadomo tylko tyle, że pełna prezentacja tego pojazdu będzie miała miejsce jeszcze w tym miesiącu, natomiast debiut na rynku koreańskim i pozostałych rozpisano na drugą połowę 2019 r.

A kiedy już uda się wprowadzić Seltosa do sprzedaży, pewnie przyjdzie kolej na prezentację kolejnego SUV-a. W końcu skoro 6 modeli to za mało, to i 7 też nie będzie wystarczyć…

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać