Wiadomości

Nowy samochód elektryczny KIA EV6 na pierwszych zdjęciach. Hatchback czy SUV? Trudno powiedzieć

Wiadomości 09.03.2021 19 interakcji

Nowy samochód elektryczny KIA EV6 na pierwszych zdjęciach. Hatchback czy SUV? Trudno powiedzieć

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski09.03.2021
19 interakcji Dołącz do dyskusji

Kia wypuściła zapowiedź swojego najnowszego elektrycznego modelu EV6. Będzie przewodził nowej linii modelowej opartej na modułowej platformie. Wygląda zachęcająco.

Kia EV6, bo tak oficjalnie będzie nazywał się nowy model, powstaje na platformie E-GMP, którą znamy już z Hyundaia Ioniq 5. Powstała z myślą o samochodach elektrycznych, dlatego będzie bazą dla kolejnych modeli spod znaku Kia i Hyundai. Jak zapowiedziała Kia do 2027 roku zaprezentuje aż 7 zupełnie elektrycznych modeli. Oparcie konstrukcji na tej samej platformie pozwala spekulować, że w EV6 znajdziemy te same akumulatory oraz silniki, które napędzają Hyundaia. Przypomnijmy: Hyundai oferuje dwie pojemności akumulatorów 58 kWh oraz 72,6 kWh. Mniejszy może być napędzany jednym silnikiem o mocy 170 KM, moc trafia wtedy wyłącznie na tylną oś. W wersji AWD ma dwa silniki, po jednym przy każdej osi i legitymuje się łączną mocą 235 KM. Większy akumulator w odmianie z napędem na tył ma moc 217 KM, natomiast wersję AWD napędzają silniki o łącznej mocy 306 KM.

Zapowiedź Kia EV6 – co widać na zdjęciach?

Zobaczymy ciekawe światła, nowe logo Kia i klasyczne lusterka:

Z tyłu ciekawie zapowiadają się odstające światła:

Interesująco wyglądające zdjęcie tyłu, która pozwala z całą pewnością stwierdzić, że tylne światła łączy listwa świetlna. To jeden z ostatnich krzyków mody:

Nadal nie znamy zasięgów dla poszczególnych wersji silnikowych, wiemy tylko, że maksymalny zasięg ma wynosić 480 km. Z racji tej samej platformy EV6 będzie obsługiwać ładowanie 400 V i 800 V. Jeżeli podłączymy go do ładowarki 350 kW, to ładowanie od 10 proc do 80 proc. zajmie 18 minut. W sam raz na zamówienie hot doga na stacji benzynowej. Podobnie jak w Hyundaiu, 5 minut ładowania ma uzupełnić zasięg o 100 km. Podobny do Ioniqa 5 ma być również rozstaw osi elektrycznej Kii, który wynosi aż 3 m.

Jedna kwestia nie daje mi spokoju – jaki to typ nadwozia? Czy to hatchback, czy modny crossover, czy jeszcze modniejszy SUV? Krótki przód i garbaty tył mogą sugerować każdą opcję. Kia nie zdradziła jeszcze jak będzie klasyfikować swój nowy model. Pełna premiera EV6 ma mieć miejsce jeszcze w tym roku. Czekam nastrojony.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać