Wiadomości

Volkswagen ID.3 poci się już ze strachu. Nadjeżdża Kia EV4

Wiadomości 23.04.2023 30 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 23.04.2023

Volkswagen ID.3 poci się już ze strachu. Nadjeżdża Kia EV4

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk23.04.2023
30 interakcji Dołącz do dyskusji

Kia EV4 to nowy, elektryczny model skierowany do szerokiej klienteli. To oznacza, że będziesz go brać pod uwagę przy zakupie zamiast spalinowego auta kompaktowego.

Kia EV6 ma coś w sobie. Masywne linie robią wrażenie, no i to w ogóle jest kawał wozu. Trochę SUV, trochę auto klasy średniej, trochę… statek kosmiczny. Zwykle wersje czasami widuję nawet na postojach taxi. Z kolei odmiana GT potrafi podgryzać spod świateł Porsche Taycan. Ostatnio sporo podrożała, ale i tak kosztuje całkiem rozsądne pieniądze jak na swoją moc i osiągi. Ta stylistyka raczej szybko się zestarzeje, ale jeszcze potrafi sprawić, że przechodnie się odwracają z podziwem i zaciekawieniem.

Teraz Kia planuje pokazać model EV4

Koreańczycy nie podali jeszcze oficjalnych danych na temat tego modelu, więc wszystko, co można o nim przeczytać, póki co opiera się na domysłach, spekulacjach i renderach. Artystyczne wizje nowego modelu prezentują się jednak bardzo realistycznie. Widać na nich niedużego SUV-a z charakterystycznymi, kanciastymi liniami i przodem podobnym do tego, który możemy kojarzyć z nowej generacji Niro. Na szczęście jest bardziej urodziwy niż front aktualnego Sportage’a. EV6 mierzy nieco ponad 4,6 metra, Kia EV4 powinna być więc odpowiednio mniejsza.

Kia EV4 – silniki

Podobnie jak inne modele elektryczne nowej generacji ze znaczkami Kii i Hyundaia, EV4 też będzie zbudowane na platformie E-GMP. Pozwala ona na zamontowanie akumulatorów o pojemności 58 i 77,4 kWh – czyli takich, jak w EV6. Należy spodziewać się też silnika o mocy 170 KM (moment obrotowy: 350 Nm), który napędza bazowe EV6. Kia EV4 może dostać też słabszą odmianę.

Czy pojawi się Kia EV4 GT? Mogę się założyć, że gamę uzupełni wersja GT Line z bardziej sportową stylistyką, bo klienci kochają takie odmiany. Wersja GT z wielką mocą byłaby ciekawa… ale raczej EV6 GT pełni tu już role „halo cara”, czyli samochodu, który pokazuje możliwości producenta w zakresie osiągów. EV4 powinno być spokojniejsze.
Oprócz tego, można spodziewać się także kokpitu podobnego do tego z nowego Sportage’a i funkcji pobierania aktualizacji z chmury. Więcej informacji – zapewne już niedługo, bo Kia EV4 ma zadebiutować albo jeszcze pod koniec tego roku, albo na początku przyszłego. Jeśli ceny nie będą z kosmosu – a nie powinno tak być – to mamy przepis na hit.

Czytaj również:

Jeździłem nową Kią Sportage i szukałem jej wad. To auto dla tych, którzy lubią podążać pod prąd

kia, suv

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać