Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Czy karetka może jechać cały czas lewym pasem? Odpowiedź cię zaskoczy

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 12.05.2022 28 interakcji

Czy karetka może jechać cały czas lewym pasem? Odpowiedź cię zaskoczy

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski12.05.2022
28 interakcji Dołącz do dyskusji

Od wczoraj w sieci trwa spór o to czy karetka może przez całą jazdę zajmować lewy pas. A ja siedzę i nie rozumiem problemu. 

Co jakiś czas przez sieć przewijają się burzliwe dyskusje na naprawdę błahe tematy. Jaki kolor ma zielona sukienka, czy dobra Tesla to płonąca Tesla, czy można dłubać patyczkiem kosmetycznym w uchu, ile to jest 2 plus 2, itd. Niby odpowiedzi są proste i powszechnie znane, a jednak z niezrozumiałych dla mnie powodów ludzie potrafią godzinami obrzucać się błotem i twierdzić, że białe jest czarne i odwrotnie. Dokładnie takie samo zjawisko widzimy w dyskusji pod jednym z nagrań, które pokazuje burackie zachowanie jednego z kierowców, ale nie uprzedzajmy faktów.

Czytaj również: Nie można odmówić policji przeszukania samochodu, ale warto znać swoje prawa żeby nie skończyło się nieprzyjemnie

Karetka z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi okupuje lewy pas

Na nagraniu widzimy jak karetka jedzie lewym pasem, nagrywający prawem i wszystko jest perfekcyjnie zbalansowane, tak powinno być. Nagle do naszego równania wkrada się biała Skoda Octavia i zaburza wszystko. Wyprzedza nagrywającego lewym pasem, zjeżdża później na prawy i zamiast kontynuować jazdę tym pasem, tak jak nakazują przepisy i zdrowy rozsądek, to widząc karetkę jadącą lewym pasem postanawia również zmienić pas na lewy.

Czytaj również: Fotelik samochodowy będzie towarzyszyć twojemu dziecku przez lata. Oto co powinieneś o nim wiedzieć

Wszyscy wiemy, że biała Skoda i lewy pas to połączenie idealne. To jak czekolada i orzechy, piwo i kiełbaski, samochód osobowy i silnik benzynowy, BMW i tylny napęd itd. Dlatego nie dziwię się, że widok karetki, która jedzie po lewym pasie sprawił, że zwoje mózgowe kierowcy białej Skody aż się wyprostowały z oburzenia. Większość ludzi po prostu wyprzedziłaby karetkę prawym pasem i pojechała dalej. Ale to byłoby zbyt proste. Nie po to kupuje się białą Octavię, żeby jechać prawym pasem jak zwierzę.

karetka lewy pas
Octavia w swoim naturalnym środowisku

Dlatego kierowca Skody najpierw kurczowo trzyma się zderzaka karetki, zapewne liczył na to, że mu ustąpi. Gdy ta tego nie zrobiła, to wyprzedził ją prawym pasem, ale chwilę później z powrotem wjechał na lewy pas, zamiast kontynuować jazdę po prawym pasie. Dobrze, że nie wpadł na pomysł gwałtownego hamowania, żeby nauczyć kierowcę pojazdu uprzywilejowanego zasad niepisanego kodeksu drogowego. Ale i tak wjechanie przed samą maskę karetki uważam za niepotrzebny pokaz braku kultury. Pytanie jest jednak inne — czy karetka może jechać cały czas lewym pasem? Odpowiedzi udzieli Papież.

Pojazd uprzywilejowany nie musi stosować się do przepisów

Mówi o tym wprost art. 53 ust. 2 ustawy prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nim kierujący pojazdem uprzywilejowanym może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych. gdy uczestniczy w akcji związanej z ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego, wysyła jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy oraz ma włączone światła mijania. Wszystkie przesłanki były spełnione, więc kierowca karetki mógł lewym pasem przejechać całą Polskę. Koniec i kropka.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać