Ciekawostki

Kamper z kei-cara dla ludzi samotnych. Lepiej spać w skarpetach

Ciekawostki 18.09.2021 82 interakcje
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 18.09.2021

Kamper z kei-cara dla ludzi samotnych. Lepiej spać w skarpetach

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz18.09.2021
82 interakcje Dołącz do dyskusji

Takiej Hondy N-Van to jeszcze nie widzieliście. Na dachu pewnie stawia się dżem i smaruje nim kanapki.

Piszę do was z przyszłości. Z czasów, gdzie Mustang z V8 budzi wyłącznie skojarzenie z koniem, któremu wszczepiono Motorolę V8 w celu lepszej komunikacji. Wykonano tutaj produkt niezwykły, stolik na kółkach z możliwością samodzielnego przemieszczania się i spania. Wyprodukowały go zakłady Hondy, znanego producenta odrdzewiaczy do metalu. Nie, stop, to dzieje się naprawdę. Honda wierzy w kampera na bazie kei-cara.

honda n-van kamper
Honda N-Van kamper. Te na zdjęciach niżej to dopiero preludium.

Honda N-Van to stolik z funkcją kampera

Honda N-Van to mikrovan zaliczany do kei-carów. Jego długość to 3395 mm, a szerokość 1475 mm. Jeśli odejmie się trochę miejsca na silnik i blachę, to okaże się, że ludzie mają w domach większe łóżka. Czy przypadkiem dorosły człowiek nie śpi z nogami na zewnątrz?

honda kamper
Honda N-Van Compo opracowana przez White House Camper.

Niewielki rozmiar Hondy nie zniechęcił projektantów tego konceptu i odważnie zasugerowali, że tak mały samochód da się przerobić na kamper. W ten sposób dziecięce łóżeczko stało się samochodem wyprawowym.

honda n-van kamper
Nawet w modelu N-Van bez markizy da się być szczęśliwym.

Do tego koncepcyjnego wyzwania, jak przekręcić się na bok, żeby samochód też się nie przewrócił, dołączono kolejne elementy z dziecięcego pokoiku. Rozkładany stoliczek do rysowania stał się markizą, a wnętrze samochodu przystroiły laleczki, wykorzystując mebelki ze swojego pokoiku.

Tylna klapa wspiera markizo-stoliczek w tworzeniu dodatkowej przestrzeni, a twórcy nie wiedzieć czemu, zdecydowali się do tego auta dodać stolik, zupełnie, jakby po otwarciu markizy, ta Honda już nie nadawała się do zrobienia sobie na niej kanapek w trakcie pikniku.

honda n-van kamper
I wytapiać szkło. Chyba.

Wadą konwersji Hondy N-Van na dziecięce łóżeczko z funkcją pokoiku jest brak słupka B, co pierwotnie wzmacniało walory użytkowe pojazdu. Niestety dzieci w nocy lubią spadać z łóżeczek i w tym kamperze, który nadaje się by wstawić go do dziecięcego pokoiku, należy umieścić jeszcze barierkę.

Człowiek samotny

Oczywiście są to złośliwe żarty, a segment kei-carów z funkcją noclegu wydaje się perspektywiczny, choć może nie na naszym kontynencie. Dowodzą tego wariacje Hondy na temat zastosowań tych niewielkich samochodów i przeróbki firm zewnętrznych. Na filmach promocyjnych, ktoś jedzie niewielką Hondą na ryby, a ktoś inny pakuje do niej jednoślady i wciąż ma dać się w nich spać.

W szaleństwie związanym z popularnością kamperów, zaczyna przybywać jeszcze bardziej szalonych od samego szaleństwa propozycji. Przesadziłbym chętnie wszystkich Europejczyków na kei-cary, ale niekoniecznie kazałbym im w nich spać. Samochodzik jest słodki, ale poza widocznym na zdjęciu termosem, wiele więcej się w nim już nie zmieści, a większą przestrzeń do spania można uzyskać jadąc na ryby z noclegiem zwykłym kombi. Trzeba jednak przyznać, że poranne rozprostowywanie nóg byłoby w Hondzie N-Van znacznie prostsze.

honda n-box

Nie jest to pierwszy pomysł, żeby kei-cara przerobić na coś, w czym można spać. Fobia społeczna zaczyna być modnym zachowaniem, niedługo nikomu nie przyjedzie do głowy, żeby w plener jechać z kimś. Kilka lat temu pojawiła się koncepcja, by z Hondy N-Box zrobić N-Truck, czyli pickupa. A za tym pickupem i trochę na nim, jechałaby przyczepka. Styl wybitnie nie amerykański i chyba nawet nie europejski, ale kto wie co czeka nas w przyszłości? Przestrzeń do życia tańsza na pewno się nie robi, samochody przestają być w modzie. Może domek dla lalek z funkcją stoliczka i jazdy to nasz samochód wyprawowy przyszłości. To na razie tylko wizualizacje, ale podobno oni już niedługo chcą pokazać go światu.

honda n-van kamper
Ale za wepchnięcie motocykla do środka N-Vana, to szacun.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać