Wiadomości

Stacje kontroli pojazdów mają wciąż problemy z CEPiK. Zaświadczenie o badaniu woź ze sobą

Wiadomości 15.10.2018 251 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 15.10.2018

Stacje kontroli pojazdów mają wciąż problemy z CEPiK. Zaświadczenie o badaniu woź ze sobą

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz15.10.2018
251 interakcji Dołącz do dyskusji

Miało być tak pięknie. Od października nie ma już obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia zawarcia polisy OC. Tylko okazuje się, że bez jazda bez tego pierwszego może być jednak problematyczna, jeśli nie ma się potwierdzenia ważności badania technicznego.

Teraz podczas kontroli to policjant sprawdza w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierujących, czy dany samochód ma ważny przegląd. Ale nie wszystkie dane mogą się w tym rejestrze znajdować.

Stacje diagnostyczne mają problemy z certyfikatami.

Aby spisać dane o pomyślnym wyniku badania technicznego do CEPiK, stacja diagnostyczna musi posiadać aktualny certyfikat. Na 5158 stacji działających w Polsce, nie posiada go aż 520 miejsc.

Starostwa powiatowe wydają stacjom pozwolenia na prowadzenie kontroli, ale nie jest to jednoznaczne z umożliwieniem dostępu do CEPiK. Aby stacje mogły te dane przekazywać, muszą posiadać certyfikat, którego odnowienie może zająć nawet miesiąc.

Bardzo wiele stacji sygnalizuje nam taki problem – podkreśla Kazimierz Zbylut z Warszawskiego Stowarzyszenia Stacji Kontroli Pojazdów.

W rozmowie z RMF FM Zbylut tłumaczy, że obecnie urząd certyfikacji ma obecnie bardzo wiele zgłoszeń, co powoduje opóźnienia. Podobne problemy sygnalizują stacje w innych regionach, np. w Toruniu i okolicach. Przedstawiciele tamtejszego starostwa powiatowego przyznają, że stacje prosiły o zgodę na działanie w trybie awaryjnym. Oznacza to, że mogą przeprowadzać badania, ale nie mają dostępu do CEPiK.

Nadmuchany problem?

Trochę tak, ponieważ sporo kierowców deklaruje, że i tak wożą ze sobą komplet dokumentów. Nawet jeśli nie mamy ochoty na wożenie dowodu rejestracyjnego, możne mieć ze sobą wydruk z badania technicznego, który dostaje się podczas przeglądu.

Jeśli zaś dowód rejestracyjny zostanie wirtualnie zatrzymany, bo w CEPiKu nie ma jeszcze informacji o przeglądzie, też nie ma powodów do załamywania rąk. Wystarczy udać się do najbliższej komendy z dowodem rejestracyjnym pojazdu lub wspomnianym wyżej wydrukiem, by cofnąć takie zatrzymanie.

Na razie mamy okres przejściowy, kiedy zarówno kierowcy, jak i policjanci, przystosowują się do zmian. Warto racjonalnie podejść do tematu, by uniknąć niepotrzebnego stresu podczas kontroli.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać