Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Jak wsiadasz to taksówki, to poproś kierowcę o okazanie prawa jazdy

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 07.02.2023 106 interakcji

Jak wsiadasz to taksówki, to poproś kierowcę o okazanie prawa jazdy

106 interakcji Dołącz do dyskusji

Wsiadając do taksówki należy poprosić kierowcę o prawo jazdy. Mogłoby się wydawać, że to rada absurdalna i niedorzeczna. No jak tu w ogóle prosić taksówkarza o prawo jazdy? Przecież to jego praca – on musi mieć prawo jazdy. Musi, prawda?

Oczywiście, że taksówkarz musi mieć prawo jazdy. Oprócz tego wymagana jest również licencja na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką.

Poza tym jest wiele wymagań, które musi spełniać taksówka. Taki pojazd musi mieć m.in. taksometr elektroniczny (z ważnym dowodem legalizacji, o ile występuje), co najmniej dwa miejsca dla pasażerów, co najmniej dwoje drzwi z prawej strony nadwozia, bagażnik na podręczny bagaż pasażerów, apteczkę doraźnej pomocy, zestaw umożliwiający naprawę opony (wymianę koła) oraz dodatkowe światło z napisem „TAXI” spełniające szereg wymogów.

Prawo jazdy? Nie posiadam

Przepisy sporo wymagają od taksówkarzy, ale okazuje się, że nie wszyscy taksówkarze spełniają te podstawowe. W Gdyni inspektorzy GITD zatrzymali do kontroli oznakowaną taksówkę. Był to Mercedes klasy E w kolorze niemieckiej taksówki. No a jak ktoś jeździ na taryfie Mercedesem E w kolorze majonezu, to musi być „solidną firmą” prawda? Okazuje się, że nie w tym przypadku. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że kierowca nie powinien w ogóle prowadzić samochodu, tym bardziej taksówki.

Taxi, prawo jazdy

Funkcjonariusze wykazali, że taksówkarz nie posiada ważnej licencji, a działalność gospodarczą wyrejestrował ponad 10 lat temu. Okazało się również, że ten kierowca niedawno otrzymał zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Następnym razem wsiadając do taksówki, należy przede wszystkim wypatrywać licencji kierowcy. Licencja jest papierowa i każdy taksówkarz musi ją mieć przy sobie, gdy wykonuje przewozy taksówką. Jeżeli zatrudnia kierowców, to oni również wykonując przewóz, powinni mieć przy sobie licencję.

Można również poprosić o okazanie prawa jazdy, gdyż nie jest to dokument tożsamości i nie ma tutaj mowy o wylegitymowaniu drugiej osoby (tę czynność mogą wykonywać jedynie osoby uprawnione). Jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że coś przebiega niezgodnie z prawem lub powątpiewamy w trzeźwość kierowcy, to należy poprosić o zatrzymanie taksówki i wezwać policję.

Należy też pamiętać, że licencja taksówkarska dotyczy konkretnej gminy i taksówkarze nie mogą wykonywać kursów które mają początek i koniec jednocześnie poza obszarem objętym licencją. Poza tym licencja jest ważna wyłącznie na obszarze Polski – nie można na przykład przewieźć klienta z Polski do Czech lub innego kraju.

źródło: GITD oraz biznes.gov.pl/pl

Czytaj również:

BMW 525 tds po taksówce jako youngtimer i inwestycja. I z papieżowym numerem

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać