Klasyki

Jedyny pośród miliona. Jaguar XJ6, który zepsuje dzień każdemu miłośnikowi motoryzacji

Klasyki 09.03.2019 65 interakcji
Michał Koziar
Michał Koziar 09.03.2019

Jedyny pośród miliona. Jaguar XJ6, który zepsuje dzień każdemu miłośnikowi motoryzacji

Michał Koziar
Michał Koziar09.03.2019
65 interakcji Dołącz do dyskusji

Sprawny Jaguar XJ6 z 1991 r. ze zdrową karoserią za niecałe 4 tys. zł. Brzmi jak okazja życia, prawda? Jest niestety pewien haczyk. Pod maską tego egzemplarza zamiast rzędowej szóstki znajdziemy słabego turbodiesla z Forda.

Nie wiem czy sprzedawca Jaguara z Krzywdy jest świadom jak trafne było umieszczenie słów „jeden na milion taki” w opisie. Na wydanym w 1988 r. albumie G N’ R Lies zespół Guns N’ Roses zamieścił utwór zatytułowany „One in a Million”. Nie byłoby to dla nas nic ciekawego, gdyby nie to, że piosenka stała się sławna przez swój powszechnie krytykowany tekst. Axl Rose obrażał w nim wszystkich, od policjantów, religijnych radykałów i rasistów po czarnoskórych oraz homoseksualistów. Zupełnie tak jak ten Jaguar z dieslem Forda urazi praktycznie każdego zainteresowanego motoryzacją, niezależnie od rasy, wyznania i orientacji.

jaguar xj na sprzedaż
Zrzut ekranu pobrany z ogłoszenia zgodnie z prawem dopuszczalnego cytatu. Źródło: OLX.pl.

Jedyny pośród miliona.

Oferowany w województwie lubelskim brytyjski kot z 1991 r. nie jest niczym niesamowitym. Tak jak zupełnie przeciętna piosenka gunsów, przewinąłby się niezauważony gdyby nie jeden element. W utworze był to obraźliwy tekst, w Jaguarze jest to silnik.

Tak jak banalna i nudnawa melodia „One in a Million” nie zapowiada tego, co wydarzy się w tekście, tak utrzymane w niezłym stanie nadwozie o konserwatywnej stylistyce może co najwyżej wzbudzać myśli o wysokich kosztach serwisu, typowych dla brytyjskiej marki. Nawet przyciemnione tylne światła nie są niczym bardzo martwiącym w przypadku taniego egzemplarza modelu XJ6.

I wtedy jak grom z jasnego nieba spadają wersy „Police and n—-rs, that’s right/Get outta my way” lub informacja o drobnej przeróbce na jednostkę 1.8 TD z Forda. Przestajemy analizować zdjęcie wnętrza, zastanawiając się, czy na pewno tak wygląda bardzo przyzwoity stan, znika gdzieś w umyśle znudzenie sztampowym utworem. Pozostaje tylko niesmak.

jaguar xj na sprzedaż
Zrzut ekranu pobrany z ogłoszenia zgodnie z prawem dopuszczalnego cytatu. Źródło: OLX.pl.

Don’t point your finger at me.

Ale zaraz zaraz, zanim zaczniemy wylewać pomyje na nieoryginalnego Jaguara zatrzymajmy się na chwilę. Może to wcale nie jest taki głupi swap?

„One in a Million” jest zbyt słabym numerem, by się obronić i gdyby nie tekst szybko zostałoby zapomniane jako zwykły zapychacz na płycie, ale za to ten Jaguar po włożeniu w niego odrobiny serca (czytaj wagonu gotówki) może nadal być stylowym i wygodnym youngtimerem. Silnik też ma swoje zalety – radykalnie obniża koszty eksploatacji i serwisu.

Samochód dla ludzi o mocnych nerwach.

A że jest niekoszerny? No trudno, to tylko samochód, a nie Windows, nie musi być oryginalny. Wystarczy, że przyszły właściciel będzie mieć wystarczająco silną psychikę by znosić beznadziejne osiągi i powszechne oburzenie na zlotach. Zresztą Jaguar nie jest samochodem dla wojowników lewego pasa, a VIN-owa policja i tak zawsze znajdzie powód by uznać każde auto poza swoim za kundla. Swoją drogą, Jaguar zeswapowany na obrazoburczą jednostkę to nic nowego.

jaguar xj na sprzedaż
Zrzut ekranu pobrany z ogłoszenia zgodnie z prawem dopuszczalnego cytatu. Źródło: OLX.pl.

Nie mogę przy tym powiedzieć, że jednoznacznie polecam egzemplarz z ogłoszenia. Sam należę do oburzonych, poza tym nienawidzę klekotu diesla i zapachu oleju napędowego. Jestem jednak w stanie dostrzec pewne zalety tego dziwadła, które mogą kogoś przekonać do jazdy nim.

Mimo wszystko, najprawdopodobniej nie zobaczymy już tego klekoczącego Jaguara serii XJ40 na drodze. Zapewne zostanie rozebrany na części.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie