Wiadomości

Hyundai Nexo zasilany wodorem jeszcze w tym roku trafi do sprzedaży w Kalifornii

Wiadomości 10.10.2018 6 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 10.10.2018

Hyundai Nexo zasilany wodorem jeszcze w tym roku trafi do sprzedaży w Kalifornii

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz10.10.2018
6 interakcji Dołącz do dyskusji

Jeszcze w tym roku w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych pojawi się nowy Hyundai Nexo, zasilany ogniwami wodorowymi. Na początek model trafi do dwóch salonów sprzedaży w południowej Kalifornii. 

I na razie tylko do tych dwóch salonów, przynajmniej jeśli chodzi o Stany Zjednoczone. Zapewne od zainteresowana modelem będzie zależało, czy sieć sprzedaży zostanie rozszerzona.

Dwie wersje do wyboru.

Hyundai zaoferuje dwie wersje Nexo – Blue i Limited. Wersja Blue to model podstawowy, wyposażony w 17-calowe felgi aluminiowe. Limited będzie wyposażony w 19-calowe felgi, a do tego będzie miał również okno dachowe, elektryczną klapę bagażnika i zdalny system wspomagania parkowania.

Inne udogodnienia obejmują podgrzewane i wentylowane przednie fotele, bezprzewodową ładowarkę do smartfona oraz 12,3-calowy system audio-nawigacyjny kompatybilny z Android Auto i Apple CarPlay.

Klienci mogą również zamówić ekskluzywny system audio Krell z ośmiokanałowym wzmacniaczem, specjalnymi głośnikami i „opracowanym na zamówienie dynamicznym algorytmem, zapewniającym doskonałą jakość dźwięku”.

A co znajduje się pod maską?

Hyundai Nexo napędzany jest ogniwami wodorowymi oraz silnikiem elektrycznym o systemowej mocy 161 KM (120 kW/163 HP) i 291 Nm momentu obrotowego.

Dzięki temu auto przyspiesza do 100 km/h w mniej niż 10 sekund. I to w całkowitej ciszy. Ten czas może wydawać się dość długi, zwłaszcza jeśli chodzi o samochód z napędem elektrycznym, jednak waga Nexo to prawie 2 tony.

Energia pobierana jest ze skompresowanego wodoru, którego tankowanie zajmuje około pięciu minut. Auto uważane jest za bardzo ekologiczne, ponieważ podczas jazdy z rury wydechowej wodorowego Hyundaia emitowana jest tylko para wodna.

Szacowany zasięg auta do 611 kilometrów w przypadku wersji Blue i 569 km w przypadku wersji Limited.

Również w Europie

Nie wiadomo jeszcze ile będzie kosztował wodorowy Hyundai Nexo w Stanach Zjendoczonych, ale znamy jego cenę w Niemczech. U naszych sąsiadów ma on kosztować 69 tysięcy euro, czyli ok. 288 tysięcy złotych. Jeśli ktoś zdecyduje się na zakup Nexo, może też ubiegać się o ekologiczny bonus w wysokości 4 tysięcy euro.

Huyndai jest liderem jeśli chodzi o samochody napędzane wodorem – aż 70 proc. aut z takim napędem poruszających się po Europie wyjechało właśnie z fabryki koreańskiego producenta.

Nie przypuszczamy, żeby Nexo trafiło do Polski. Brak infrastruktury do tankowania wodoru w Polsce jest niewątpliwą przeszkodą.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać